کد خبر: ۱۲۱۱۷۶
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱/۸

چند آمار از بازار سال گذشته فولاد و نیاز 120 دلاری هر تن
عضو انجمن فولاد اعلام کرد:

چند آمار از بازار سال گذشته فولاد و نیاز 120 دلاری هر تن

عضو انجمن فولاد با اعلام چند آمار از سال گذشته و رانت ۳ هزار میلیارد تومانی، گفت: شرکت های تولیدکننده فولاد به ازای هر تن به 120 دلار نیاز دارند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا شهرستانی با اشاره به اینکه تولید فولاد در سال گذشته نسبت به سال 96 شاهد رشد 15 درصدی بود به تسنیم گفت: در بخش مصرف داخلی نسبت به سال 96 کاهش 5 درصدی را تجربه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه متأسفانه در بخش صادارت به رقم 12 میلیون تن فولاد دست پیدا نکردیم، افزود: تشدید تحریم‌ها و تلاش دولت در پایین نگه داشتن قیمت‌ها با وجود افزایش قیمت دلار به همراه صدور بیش از 150 بخشنامه در 9 ماه عاملی شد تا متأسفانه به اجبار کسانی که خواستار صادرات فولاد بودند باید عرضه کالاها را در بورس انجام داده و  آنها را با قیمت دستوری که کمتر از قیمت بازار بود می‌فروختند.

این عضو انجمن فولاد ادامه داد: جالب اینجاست خریداران در بورس همان کالاها را در بازار با قیمت بیشتر به فروش می‌رساندند. شمش‌های خریداری شده قرار بود به میلگرد و تیرآهن تبدیل و قیمت‌های پایین را به بازار انتقال دهند اما نه تنها این موضوع محقق نشد بلکه اختلاف قیمت، رانت بیش از 3 هزار میلیارد تومان را هم در این بخش به وجود آورد.

شهرستانی گفت: قیمت‌های غیرمعقول که گمرک برای برگشت ارز صادرات فولاد تعیین کرده بود هم عاملی شد تا ترمز صادرات در این بخش کشیده شود به نحوی که اگر کسی 450 دلار صادرات انجام داده بود باید 550 دلار برمی‌گرداند.

وی با اعلام اینکه به ازای هر تن فولادی که تولید می‌شود تولیدکنندگان نیازمند 120 دلار ارز هستند، افزود: این ارز صرف تأمین مواد اولیه، تجهیز ماشین آلات و خرید الکترود می شود. بر همین اساس تولید 25 میلیون تن فولاد نیازمند حدود 3 میلیارد دلار ارز است.

شهرستانی ادامه داد: اگر محدودیت های صادراتی در این بخش برطرف نشوند، تولیدکننده ملزم به کاهش تولید است زیرا در غیر این صورت یک رقابت منفی در بازار داخلی به وجود می آید. اگر دولت سیاست مناسبی را برای صادرات و تولید فولاد به کار گیرد به طور حتم تولیدکننده داخلی می‌تواند سطح تولید را به 27 تا 28 میلیون تن برساند.

وی افزود: از مجموع 25 میلیون تن فولاد تولیدی فقط 8 میلیون تن صادر و حدود یک میلیون تن نیز به صورت غیررسمی (قاچاق) از کشور خارج شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ