کد خبر: ۱۲۱۴۷۱
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱/۱۹

نظر رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره بورس کالا

نظر رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره بورس کالا

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت:بورس کال ابه عنوان بستری مهم برای ارتقای شفافیت و ایجاد معاملات منصفانه و رقابتی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می تواند نقشی حیاتی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهدی کرباسیان با تاکید بر اینکه بورس کالا زمینه‌ شفافیت در معاملات را فراهم می‌کند گفت: باید دقت داشت که هدف از ایجاد مجموعه‌ای به نام بورس کالا کشف قیمت کالاها براساس رویکرد عرضه و تقاضا بوده و هست. این یکی از کارکردهای بسیار مهم بورس کالا در بازار سرمایه است تا به تعادل منطقی در فرآیند عرضه و تقاضا کمک کند و به دنبال آن عرضه‌کننده و تقاضاکننده بتوانند بدون مشکل در بخش‌های مختلفی مثل محصولات پتروشیمی، کشاورزی و صنعتی فعالیت کنند. نکته مهم تر از کشف قیمت در اقتصاد کالاها این است که امکان ایجاد ابزارهای مالی بر اساس همین کشف قیمت و معاملات نقدی فراهم شود.

وی افزود: بورس به شکل عمومی و بورس کالا به طور خاص یکی از محورهای مهم در شفافیت است. در این بخش عرضه و تقاضا به صورت شفاف ارائه شده که ضمن افزایش کیفیت و استانداردسازی تولید، قیمت‌ها به صورت بین‌المللی با بازارهای بین‌المللی در تعادل هستند. در این بین سیستم‌های نظارتی و مالیاتی هم به صورت شفاف می‌توانند وظایف را انجام دهند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در مورد مرجعیت قیمت‌گذاری در بورس کالا ادامه داد: نباید به شکل دستوری عمل کنیم. چراکه اگر عملی در حوزه نظارت به شکل دستوری باشد بازار به سمت غیرشفاف بودن خواهد رفت. در این رابطه بورس کالا وظیفه نظارت و تامین منافع تولیدکننده، عرضه کننده و ... را دارد. با همه این تفاسیر اگر نهادهای مختلف از سازوکار بورس کالا حمایت جدی و عملی داشته باشند به طوریکه محصولات مختلف با تمرکز در بورس کالا مورد معامله قرار گیرند، تابلوی این بورس می تواند به مرجع قیمت گذاری کالاها در بازارهای بین المللی تبدیل شود.

کرباسیان بورس کالا را یکی از بخش های اثرگذار در رونق صنعت فولاد دانست و گفت: باید جایگاه بهتری در دنیا و به ویژه در منطقه در حوزه معدن و صنایع معدنی داشته باشیم که زنجیره فولاد یکی از مهمترین بخش های آن است.

وی ضمن اشاره به سابقه عرضه فولاد در بورس کالا و نقش آن در حذف رانت و افزایش شفافیت معاملات این صنعت، افزود: محصولات فولادی از سال ۱۳۸۲ در بورس کالا عرضه شده و بحث بورس کالا و به طور کلی فعالیت همه بورس ها یکی از محورهای اساسی است که می­‌تواند در شفاف سازی و سلامت اقتصادی و جلوگیری از رانت و فساد نقش مهمی ایفا کند.

کرباسیان ادامه داد: بنابراین با توجه به مزیت هایی که در این بورس وجود دارد، عرضه محصولات صنایع مختلف به ویژه فولاد هم به نفع تولیدکننده بوده و هم به نفع مصرف کننده است.

وی تاکید کرد: عرضه محصولات در بازارهای خارج از بورس کالا، سبب فقدان در قیمت فروش محصولات توسط تولیدکنندگان می شود که در نهایت زمینه انحصار در خرید را به وجود می آورد. بنابراین باید از امکانات و شفافیت بورس کالا استفاده کرد و در مسیری روشن در اقتصاد گام برداشت.

کرباسیان گفت: با همه گرفتاری‌هایی که سیستم بانکی و بیمه‌ای دارند، بورس کالا در حوزه صادرات و رینگ صادراتی عملکرد خوبی داشته است. همچنین، راه‌اندازی معاملات پسته و زعفران از پیشرفت‌های بورس کالا در این دوره محسوب می‌شود. بدیهی است که اگر سیستم بانکی و بیمه‌ای بهتر و موفق‌تر عمل کند این بورس می‌تواند موفقیت‌های بیشتری حاصل کند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در پاره‌ای مواقع، دستورالعمل‌ها و مقرراتی بر بورس کالا تحمیل می‌شود که قدرت مانور را از این بورس می‌گیرد اما واقعیت این است که بورس به معنای کلی می‌تواند رقیب خوبی برای حوزه پول باشد و به نظر می‌رسد باید در این زمینه تحول جدی ایجاد شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه توسعه بورس کالا سلامت اقتصاد را در پی دارد، افزود: گسترش بورس کالا طی سال های اخیر و عرضه کالاهای مختلف از طریق آن نشان می دهد که می خواهد به بازاری بزرگ تر و بین المللی تبدیل شود و در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز طی این سال ها حمایت لازم را جهت برقراری و پایداری این بورس انجام داده و خواهیم داد. در حقیقت به هر میزان که شفافیت و سلامت اقتصادی افزایش یابد به همان میزان، آرامش و ثبات اقتصادی ایجاد شده و زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر فراهم می آید.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ