کد خبر: ۱۲۱۵۸۷
۰:۰ - ۱۳۹۸/۱/۲۲

بانک ها از خدمات به شرکت‌هایی که صورت‌های مالی نمی‌دهند، منع شدند
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک ها از خدمات به شرکت‌هایی که صورت‌های مالی نمی‌دهند، منع شدند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک‌ها مکلف شدند ارائه خدمات بانکی به شرکت‌هایی که صورت‌های مالی ارائه نمی‌دهند، منتفی اعلام کنند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به مصوبات اخیر مجلس در باره شرکت های وابسته به نهادهای عمومی به خانه ملت گفت: با مصوبه مجلس ضمانت کاملی در الزام شرکت‌ها به شفافیت اطلاعات مالی رقم خورد. سال 93 قانونی تصویب شد که طبق آن هر فرد فعال در اقتصاد باید صورت مالی شفاف‌ و ترازنامه سود و زیان دهد.

وی با بیان اینکه براساس قانون مصوب سال 93 نباید شرکتی با صورت‌های مالی غیرشفاف وجود داشته باشد و اطلاعات این شرکت‌ها باید در سازمان بورس ارائه شود، افزود: علیرغم اینکه قانون خوبی در مجلس تصویب شده بود به دلیل نبود ضمانت‌های اجرایی کامل برای شفافیت مالی، قانون فعلی جامع و کامل اجرا نشد.

این نماینده مجلس ادامه داد: پس از مدت ها پیگیری، شاهد تصویب متن قانونی شدیم که ضمانت های اجرای قانون قبلی را در شفافیت اطلاعات تکمیل کرد. ضمانت هایی که درباره شفافیت اطلاعات شرکت ها مدنظر قرار گرفت این بوده که اگر مدیری اطلاعات را افشاء نکرد مجرم و متخلف است و جریمه می شود.

پورابراهیمی گفت: دومین ضمانت برای شفافیت اطلاعات مالی موضوع سلب صلاحیت قانونی برای آینده است و مدیری که صورت‌های مالی قانونی را ارائه نکرده برای مدت سه سال سلب صلاحیت می‌شود. بانک‌ها نیز مکلف شدند خدمات بانکی به شرکت‌هایی که صورت‌های مالی ارائه نمی‌دهند را منتفی اعلام کنند.

وی ادامه داد: تمام نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح و صندوق‌های بازنشستگی مشمول قانون جدید می‌شوند که تمام این موارد به شفاف‌سازی در اقتصاد کمک می‌کند و پیش‌بینی‌ها این است که پس از تایید و ابلاغ این قانون شاهد حجم زیادی از اطلاعاتی باشیم که با شفافیت به رشد و رونق اقتصادی کمک می‌کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ