کد خبر: ۱۲۲۷۶۹
۰:۰ - ۱۳۹۸/۱/۲۷

دلایل عقب ماندگی بورس از بازارهای رقیب / پیش بینی بازار تا فصل مجامع
یک کارگزار به بورس پرس اعلام کرد:

دلایل عقب ماندگی بورس از بازارهای رقیب / پیش بینی بازار تا فصل مجامع

مدیرعامل یک کارگزاری ضمن بررسی عوامل موثر بر عدم رشد بورس متناسب با بازارهای رقیب در ماه های پایانی سال قبل، وضعیت بازار را تا فصل مجامع را پیش بینی و راهکاری برای کاهش ریسک شایعات اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بهنام چاوشی مدیرعامل کارگزاری فیروزه آسیا ضمن ارزیابی روند شاخص بورس از اواخر سال گذشته و هفته های اخیر که با ثبت ارقام بی سابقه بیش از 201 هزار واحدی همراه شده به بورس پرس گفت: با وجود همه ناهماهنگی‌هایی که ممکن است بین بازارهای مختلف اقتصادی در کوتاه‌مدت به‌وجود آید، روندها نشان می‌دهد در میان‌ و بلندمدت اصلاحات لازم و تطبیق بین بازارها صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: اواخر سال گذشته، شاهد رشد نسبی قیمت سهام در بازار سرمایه بودیم ولی مقایسه این رشد با سایر بازارها نشان از آن دارد که هنوز بازار سرمایه جای رشد بیشتری دارد. عوامل مختلفی از جمله افزایش قیمت های جهانی باعث می شود احتمالا اقبال بازار نسبت به صنایعی نظیر گروه فلزات و معدنی ها در میان مدت بیشتر شود.

این کارگزار ادامه داد: همچنین افزایش نرخ ارز در سال گذشته بعضا در خروجی صورت های مالی شرکت های صادرات محور، تأثیرات مثبت خود را نشان خواهد داد که البته بخشی از آن قبلا در اصلاح قیمت ها دیده شده، ولی عوامل و اخبار مختلف سیاسی که چندان تأثیر مثبتی بر پیش بینی آینده بازار نداشته، مانع رشد متناسب با بازارهای موازی در بازار سرمایه است.

چاوشی با بیان اینکه در شرایط فعلی قاعدتا هر خبر سیاسی مثبت بهانه خوبی برای رشد سریع بازار است به بورس پرس گفت: البته تأثیر تحریم ها علاوه بر موارد کلان اقتصادی از جمله کاهش فروش نفت، قطعا اثر مختلفی بر فروش برخی شرکت ها خواهد داشت که پیش بینی سود آن ها را به رغم افزایش نرخ ارز، تحت تأثیر منفی قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه اتفاقات طبیعی ناگوار ابتدای سال (سیل) نیز در برخی موارد که منجر به آسیب به تأسیسات شرکت های شده، باعث بررسی محافظه کارانه قیمت سهام شرکت ها توسط تحلیلگران می شود،گفت: در مقابل افزایش تقاضا به قصد ساخت و سازهای پیش رو نیز بر تحلیلگران نسبت به سهام شرکت های تأثیرپذیر قابل توجه است.

پیش بینی بازار تا فصل مجامع

مدیرعامل کارگزاری فیروزه آسیا درخصوص وضعیت بازار تا اوایل تیر ماه پیش بینی کرد: به نظر می رسد تا فصل مجامع که بسیاری از شرکت ها طبق نظر مثبت و خواست اکثریت سرمایه گذاران بازار سرمایه، اقدام به تقسیم سودهای محقق شده کنند در کل شاهد شرایط خوبی برای جذب سرمایه گذار در بازار باشیم.

چاوشی افزود: ناگفته اخبار مختلف به‌خصوص شوک اخبار منفی سیاسی، نوسانات منفی کوتاه‌مدتی را به دنبال خواهد داشت. به هرحال بازار سرمایه به شدت با عکس العمل سریع نسبت به اخبار صحیح و شایعات تاثیر می پذیرد و این ویژگی، معمولا آن را جزء بازارهای پرریسک قرار داده است. البته هیچ مشکلی بدون راه حل نیست.

توصیه ای به سهامداران برای کاهش ریسک

وی با توصیه ای به سهامداران برای کاهش ریسک گفت: اصلی ترین راهکار، تلاش فعالان برای افزایش عمق بازار است، چرا که هر چه حجم معاملات و سرمایه های تحت مدیریت بازار سرمایه افزایش یابد، اقدامات هیجانی مخرب به حداقل می رسد و سرمایه گذاران با تأمل بیشتر و با نگاه بنیادی تری اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ