کد خبر: ۱۲۲۷۷۲
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱/۲۶

پیش بینی بازار ۹۸ صنعت فولاد و نقش بورس کالا در معاملات
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد اعلام کرد:

پیش بینی بازار ۹۸ صنعت فولاد و نقش بورس کالا در معاملات

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با پیش بینی بازار ۹۸ برای صنعت فولاد گفت: در سال رونق تولید باید عرضه و معامله محصولات را به بورس سپرد تا منابع و نقدینگی موجود به سمت صنایع و واحدهای تولیدی هدایت شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بهرام سبحانی با بیان اینکه سال ۹۷، دوران پر فراز و نشیب و متلاطمی برای بخش تولیدی و اقتصاد بود به مهر گفت: سال گذشته شاهد دخالت در بازارها و قیمت گذاری دستوری کالاها به عنوان دو چالش اصلی در مسیر تولید بودیم در شرایطی که نرخ ارز پرنوسان بود و سرکوب قیمت‌ها یکی از روش‌های اشتباه برای تنظیم بازار به شمار می‌رفت که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان، عواقب سرکوب قیمت‌ها در بازارها را لمس کردند.

وی افزود: در نیمه اول سال گذشته تحت تأثیر ارز چند نرخی و در پیش گرفتن قیمت‌های دستوری، تفاوت نرخ فروش یک کالا درب کارخانه با قیمت‌های کف بازار زیاد شد و این شرایط موجب شد تا سود حاصل از این گپ قیمتی به جیب عده‌ای خاص برود و تولید، زیان ببیندافزون بر این در آن مقطع، نوسانات ارزی به گونه‌ای بود که شاهد پرش نرخ دلار به بیش از 4 و حتی 5 هزار تومان بودیم و در نهایت دلار 4200 تومانی به عنوان نرخ پایه ارز اعلام شد. سپس تعیین نرخ ارز نیمایی و سنایی، تولیدکنندگان و صنعتگران را با مشکل مواجه کرد و مشخص نبود قیمت گذاری کالاها در صنایع و تولیدات صنعتی باید بر مبنای کدام نرخ ارز در بازار داخلی و نیز بازارهای خارجی صورت گیرد.

این فعال حوزه فولاد با بیان اینکه تعیین قیمت کالاها بر مبنای هر نرخ ارزی از دید تولیدکننده و مصرف کننده مزایا و معایب متفاوتی دارد، گفت: در مقطعی فعالان بخش تولیدی و اقتصادی با صدور بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های متعدد و متناقضی مواجه بودند و تعدد این بخشنامه‌ها تولید را با ابهام و مشکلات زیادی رو به رو کرده بود و این شرایط تلاطمات زیادی را در قیمت‌ها در پی داشت.

عدم ثبات، ریشه اصلی بروز رکود

سبحانی ادامه داد: در این شرایط نه تولیدکننده تکلیف را برای تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش موردنیاز تولید می‌داند و نه مصرف کننده می‌تواند برای تولید آتی را برنامه‌ریزی کند در نتیجه هر دو برای تثبیت قیمت‌ها در بازار صبر می‌کنند که این شرایط منجر به بروز رکود در اقتصاد و تولیدات می‌شود.اما در شش ماهه دوم سال به کمک بورس کالا و برداشتن سقف رقابت قیمت‌ها، سیستم تثبیت شده‌ای در بازارها حاکم شد و همه شیوه‌های قیمت گذاری به کانال اصلی معاملات کالایی یعنی کشف قیمت در بورس کالا برگشت تا دوباره همانند ۱۵ سال گذشته و از زمان راه اندازی بورس، قیمت‌ها متناسب با عرضه و تقاضا و مبتنی بر نظام بازار کشف شود.

وی گفت: در این مقطع با اصلاح بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های صادره و نیز برداشتن سقف رقابت قیمت‌ها در بورس، روند معاملات به مسیر اصلی بازگشت.در معاملات بورس، شفافیت و شرایط رقابتی حاکم است، ضمن اینکه باید بپذیریم وقتی هزینه‌های تولید یک کالا از جمله حقوق و دستمزد و هزینه مواد اولیه افزایش یافته، قیمت‌های فروش نیز باید متناسب با آن حرکت کند. چطور می‌شود هزینه تولید افزایش یابد اما قیمت کالاها تغییر نکند. بر همین اساس نمی‌توان گفت محصولی در بورس نباید رشد کند بلکه اتفاقاً اگر تمرکز بر ایجاد تعادل در حجم عرضه و تقاضا باشد، بورس کالا عاملی مهم در ثبات و تعادل بازار است.

پیش بینی بازار ۹۸ برای صنعت فولاد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: سال ۹۸ نیز سال پر التهابی برای صنایع و واحدهای تولیدی پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه بخش‌های مختلف از جمله صنعت فولاد را در گستره تحریم‌های بین المللی قرار داده است. از این رو، سال جاری برای فعالان واحدهای تولیدی سال مهمی ارزیابی می‌شود و قطعاً مشکلاتی در تأمین برخی مواد اولیه مورد نیاز برای تولیدات فولادی همچون الکترود گرافیتی وجود خواهد داشت. اما تأمین آنها غیرممکن نیست و تنها باید بررسی کرد تأمین کالاهای تحریم شده چگونه و با چه بهای تمام شده‌ای انجام خواهد شد چراکه همه تولیدکنندگان در تلاش هستند تا این قبیل محدودیت‌ ها را به روش‌های مختلف دور زده و به تولید و اقتصاد ملی رونق ببخشند.

سبحانی حاکمیت نظام دستوری در قیمت‌ها را موجب بروز فجایع سال گذشته در مبادلات کالایی و مشکلات مشاهده شده پیش از راه اندازی بورس کالا دانست و با تاکید بر لزوم تقویت بورس و عدم دخالت در ساز و کار آن گفت: با برقراری نظام دستوری قیمت‌ها، عده‌ای از رانت‌های احتمالی بهره می‌برند و سرمایه‌ها به جای رونق تولید و سرمایه گذاری در بخش واقعی اقتصاد به فعالیت‌های رانتی و سودجویی تزریق می‌شود. این موارد نیز برای سال‌های دور نیست و همین چند ماه پیش یک بار تجربه شد. با این تفاسیر باید به منظور رونق تولید اجازه داد بورس رسالت خود را برای کشف واقعی قیمت‌ها و تنظیم بازار ایفا کند.

وی تاکید کرد: در سال رونق تولید به هیچ عنوان نباید سیاست قیمت‌گذاری دستوری اتخاذ شود در غیر این صورت همان اتفاق های سال قبل رقم می‌خورد بلکه باید با اعتقاد به ساز و کار بازار و کشف واقعی قیمت‌ها، عرضه و معامله محصولات را به بورس سپرد تا منابع و نقدینگی موجود به سمت صنایع و واحدهای تولیدی هدایت شود.

سبحانی با بیان اینکه بورس کالا می‌تواند با جلوگیری از بروز رانت و هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید واقعی، رونق تولید و اقتصاد را رقم بزند، گفت: به کمک بورس کالا و با حذف اقتصاد دستوری، باید اجازه دهیم قیمت‌ها در بورس به صورت واقعی کشف شود. در این شرایط می‌توانیم رونق تولید را شاهد باشیم و منابع مالی موجود را به جای اینکه به جیب عده‌ای رانت خوار سرازیر شود، طوری هدایت کنیم که نیاز کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی به نقدینگی را رفع کند. در این صورت توسعه سرمایه گذاری را به همراه خواهد داشت که در نتیجه آن بورس موتور محرک تولید و بروز رونق اقتصادی خواهد بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ