کد خبر: ۱۲۲۷۸۲
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱/۲۶

ارتباط  FATF و CFT با ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا
گزارش یک رسانه از:

ارتباط FATF و CFT با ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا

طبق اظهارات صریح مقامات آمریکایی، لوایح مربوط به FATF و CFT مانع از دور زدن تحریم‌های سپاه می شود و تصویب این لوایح ، تکمیل‌کننده اقدام علیه این نهاد نظامی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، تسنیم در گزارشی اعلام کرد در روزهای اخیر و بعد از قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی آمریکا بار دیگر موضوع FATF مطرح و نظرات مختلفی از سوی موافقان و مخالفان این طرح منتشر شد.

مخالفان تصویب FATF باز هم تأکید کرده‌اند: بعد از تحریم سپاه دیگر به هیچ عنوان نباید FATF را تصویب کرد. این اقدام آمریکا حتماً بر روند تصویب FATF تأثیرگذار خواهد بود. این‌که آمریکا یک نهاد رسمی و قانونی ایران را تروریست می‌خواند یک متغیر بسیار مهم است زیرا همین این کشور می‌خواهد که هر کار می‌گوید انجام دهیم.

موافقان تصویب FATF اما کماکان اصرار دارند که باید مجمع تشخیص مصلحت نظام به این لایحه رأی مثبت بدهد و معتقدند این لایحه می‌تواند از مشکلات بکاهد. به گفته آنها نباید ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا را به FATF ارتباط دهیم.

بهترین پاسخ به این سوال را می‌توان بعد از کمی تأمل در نظر FATF و همچنین متن کنوانسیون CFT درباره فهرست تروریستی آمریکا یافت.

برای اینکه نظر FATF در خصوص تعهد کشورها به لیست ملی اعضا را دقیق‌تر بررسی کنیم بهتر است مروری داشته باشیم بر مصاحبه دبیر و سایر اعضای این نهاد.

دیوید لوییس دبیر اجرایی FATF  به BBC گفته مشخص است که این نهاد نه تنها فهرست تروریستی سازمان ملل بلکه فهرست ملی کشورهای دیگر را نیز به رسمیت می شناسد و ایران باید مسائل با کشورهای دیگر را نیز حل کند.

بنابراین با قرار گرفتن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست آمریکا، FATF ایران را ملزم خواهد کرد به این اقدام آمریکا احترام گذاشته و سپاه را محدود کند.

اما رابطه دیگری نیز بین اقدام آمریکا علیه سپاه و موضوع FATF وجود دارد. آمریکا از FATF به عنوان ابزاری برای جلوگیری از خدمات اقتصادی سپاه، استفاده می‌کند و در صورت تصویب این لایحه رسماً ایران به امریکا اجازه می‌دهد که مانع خدمات اقتصادی سپاه شود.

طی سال هایی که آمریکا تلاش داشت ایران را در تنگنای اقتصادی قرار دهد و هر روز تحریم های جدید را امضاء می کرد، سپاه می توانست از ابزارهایی استفاده کرده و تحریم ها را دور بزند. آمریکا به خوبی می داند که بهترین روش برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها فقط از طریق FATF میسر می شود و بس! مارشال بیلینگزلی رییس FATF و دستیار معاون وزیر خزانه داری آمریکا به صراحت به این موضوع اذعان کرده است.

در آذرماه 96 هنگامی که بیلینگزلی در جلسه استماع کنگره حاضر شده بود، راجر ویلیامز یکی از نمایندگان کنگره آمریکا درباره دور زدن تحریم توسط سپاه گفت: چگونه مطمئن شویم سپاه و موسسات مالی مرتبط با آن در تحریم ها رخنه ایجاد نکنند و آن را دور نزنند؟ و بیلینگزلی پاسخ داد: یکی از کارهایی که ایرانی ها باید انجام دهند این است که باید یک چارچوب قانونی ایجاد کنند و برای توقف تامین مالی تروریسم پاسخگو باشند. آنقدر اصرار می کنیم تا قوانین مقابله با پول‌شویی را تصویب و اجرا کنند.

از طرف دیگر، کنوانسیون CFT نیز تعریف بسیار گسترده از تروریسم و الزام کشورها به عدم استثنای گروه های مبارز علیه اشغالگری، استعمار و نژادپرستی از تروریسم را صراحتاً مورد تأکید قرار داده است. نکته مهم اما آنجاست که این کنوانسیون هیچ فهرست بین المللی را به عنوان مرجع معرفی نکرده و بنابراین فهرست ملی کشورها در تعاملات و اختلافات، مبنای عمل خواهد بود.

بر همین اساس و با توجه به این که آمریکا عضو CFT است و از سوی دیگر سپاه را در فهرست تروریستی قرار داده است درصورت پیوستن ایران به کنوانسیون CFT، کشور به اعضای این کنوانسیون (از جمله آمریکا) تعهد حقوقی می دهد که فهرست‌های ملی آنان را به رسمیت بشناسد و در واقع ایران به آمریکا تعهد حقوقی می دهد که با خدمات امنیتی- اقتصادی سپاه مقابله کند.

در نتیجه تصویب لوایح مربوط به FATF و CFT جلوی دور زدن تحریم های مالی توسط سپاه را خواهد گرفت و در واقع تصویب این لوایح، تکمیل کننده اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه خواهد بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ