کد خبر: ۱۲۳۰۲۵
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۲/۲

وزیراقتصاد: بورس سال گذشته دوره‌ای طلایی داشت اما...
در نمایشگاه بانک، بورس و بیمه اعلام شد:

وزیراقتصاد: بورس سال گذشته دوره‌ای طلایی داشت اما...

وزیراقتصاد با تاکید بر حذف محدودیت های بازار سرمایه گفت: هر چند بورس سال گذشته دوره‌ای طلایی داشت اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرهاد دژپسند در افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بانک، بورس و بیمه با بیان اینکه اوضاع متغیرهای اقتصادی سال گذشته قابل قبول نبود و این موضوع، نگران کننده است، گفت: در پایان نیمه اول سال قبل، علی رغم اینکه شرایط مطلوب نبود ولی مدیریت مناسبی برای برگرداندن ثبات در اقتصاد انجام شد.

وی افزود: برخی نرخ رشد اقتصادی را تا منفی ١٥ درصد نیز اعلام کرده بودند و هر دلسوز اقتصادی از این برآوردها احساس نگرانی می‌کرد و لازم بود که ثبات به اقتصاد باز می‌گشت. این نگرانی‌ها باید این اهتمام را ایجاد می‌کرد که اول متغیرها را کنترل کنیم .در نیمه دوم سال سعی شد این روند در پیش گرفته شود و تورم ماهانه از آبان به تدریج رو به کاهش نهاد و بیکاری نیز کنترل شد.

این مقام مسئول با اشاره به اثر برخی متغیرهای اقتصادی به جهش نرخ برخی کالاها طی سال جاری اشاره کرد و گفت: پیش بینی‌ها وضعیت خوبی را نشان نمی‌دهد اما برآوردها صرفاً یک علامت است و باید از آنها برای اعمال مدیریت بهتر، بهره گرفت و امور را اصلاح کرد.

دژپسند گفت: باید از نتایج مدل‌ها استفاده کرد تا با اعمال مدیریت صحیح، مانع از بدتر شدن شرایط شویم.اگر برآورد حاکی از این است که وضع اقتصادی خوب نیست، باید دور هم جمع شده و تدبیر کنیم و محرک‌ها را از طریق ساز و کارها و تجارب سامان دهیم تا به سمت مطلوب برویم.

وی ادامه داد: اگر شعار رونق تولید محقق شود و از سرمایه‌های راکد به خوبی استفاده کنیم، می‌توان زمینه بکارگیری نیروی انسانی را افزایش داد و صادرات را رونق بخشید. در این صورت، برآوردهای منفی حذف خواهند شد. فرصت در بخش تولید وجود دارد و برای اقتصاد کم عمق ایران حجم فعلی نقدینگی بسیار زیاد است که اگر درست هدایت شود یک فرصت است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه محدودیت ها باید از روی سرمایه گذار برداشته شود، گفت: بنگاه ها به غلط رشد خود را به تأمین مالی گره می‌زنند اما باید به سمت بهبود فناوری رفت. یکی از گرفتاری‌های صادرات، افزایش قیمت تمام شده است که باید به این موضوع نیز پرداخت.

دژپسند گفت: بانک، بورس و بیمه باید نقشی درستی را ایفا کنند. بورس سال گذشته دوره‌ای طلایی داشت و برای ورود شرکت های جدید به بازار اولیه تسهیلاتی ارائه شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری داریم. آئین نامه بانکداری دیجیتال برای بانک‌های دولتی ابلاغ شده ولی باید برای بیمه و بورس هم اجرایی شود.
انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ