کد خبر: ۱۲۳۰۸۱
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۲/۳

نظر یک مرجع تقلید درباره جوایز مسابقه برنده باش : حرام است

نظر یک مرجع تقلید درباره جوایز مسابقه برنده باش : حرام است

یک مرجع تقلید در مورد مسابقه "برنده باش" اظهار نظر کرد و جوایز این مسابقه را حرام دانست .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای اقتصاد، برنامه مورد علاقه علی فروغی مدیر جوان شبکه سه با چالش جدیدی روبه‌رو شد. این برنامه که از ابتدا و پیش از شروع پخش با حاشیه‌های زیادی همراه بود با چالش جدی‌تری مواجه شده و باید دید واکنش  مدیر شبکه سه به این اتفاق چه خواهد بود.

"برنده باش" از همان ابتدا قرار بود برگ برنده مدیر شبکه سه باشد. مسابقه‌ای که محمدرضا گلزار سوپراستار سینما را برای اولین بار به عنوان مجری روی آنتن تلویزیون آورد و می‌خواست با استفاده از پتانسیل هواداران این بازیگر برای تلویزیون مخاطب جذب کند از ابتدا به خاطر نوع انتخاب شرکت‌کنندگان مورد انتقاد بود. اینکه کسانی که برای شرکت در این برنامه تمایل داشتند باید اپلیکیشن برنامه را نصب می‌کردند و به سوالات آن جواب می‌دادند و آنقدر هزینه می‌کردند و سوال می‌خریدند که بتوانند به عنوان نفرات برتر به استودیوی این مسابقه راه یابند، موردی بود که در همان ابتدا باعث شد بعضی رسانه‌ها از درآمد هنگفت سازندگان برنامه بنویسند.

این اما چالشی نبود که باعث توقف حرکت این برنامه شود. حاشیه بعدی وقتی رقم خورد که در مسابقه مردمی جام جم طی کمتر از یک روز جای "برنده باش" و "نود" به عنوان برنامه‌های محبوب مردم جابجا شد و پیامکی به کسانی که به برنامه "نود" رای داده بودند فرستاده شد که حکایت از تغییر رای آنها داشت. اتفاقی که گرچه وزارت ارتباطات از مشخص شدن متخلف آن گفت، ولی هیچ مسئولی در تلویزیون درباره آن توضیحی نداد.

گرچه در نهایت "نود" عنوان برنامه محبوب مردمی را کسب کرد اما این محمدرضا گلزار بود که وقتی روی سن رفت با تشکر فراوان از مدیر شبکه سه از مخاطبی گفت که با "برنده باش" برای تلویزیون آورده است. اینها و پس از آن تعطیلی یکباره برنامه "نود" همه باعث شد تا مخاطبان این مسابقه را نورچشمی مدیر شبکه سه بدانند.

این برنامه با انتقاد یک مرجع تقلید روبه‌رو شد. پیش از این هم بعضی مراجع تقلید در مواردی از تبدیل تلویزیون به کازینو با نظرسنجی‌های ستاره مربعی‌ انتقاد کرده بودند و همین موضوع دلیلی برای تعطیلی این نظرسنجی‌ها و تمام تبلیغات ارزش افزوده در تلویزیون شد.

یکی از خبرگزاری‌ها نامه‌ای منتشر کرده که آیت‌الله مکارم شیرازی درباره جوایز مسابقه "برنده باش" استفتاء شده و این مرجع تقلید جوایز این مسابقه را حرام اعلام کرده است.

سوال مطرح شده در این نامه  این است: مسابقه‌ای حضوری با عنوان "مسابقه بزرگ برنده‌باش" از طریق شبکه سه سیما در حال اجرا و پخش است که به شرکت‌کنندگان در این مسابقه به ازای پاسخ صحیح به هر سوال، مبلغ قابل توجهی به صورت پلکانی(تا سقف 100 میلیون تومان) اعطا می‌کند که با کمک مجری برنامه و فرصت‌هایی که در اختیار هر شرکت‌کننده قرار می‌گیرد، مبلغ جایزه غالباً از 5 میلیون تومان کمتر نیست. شرط حضور در این برنامه خرید سوال و پاسخ درست به آن‌ها از طریق اپلیکیشن مخصوص است و در صورت درست بودن جواب‌ها در یک رقابت فشرده ۴ نفر به مسابقه حضوری دعوت خواهند شد.

آیا برگزاری این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شرکت در این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شرکت کننده، مالک شرعی جایزه خواهد شد؟

و پاسخ این مرجع تقلید که با خودکار زیر آن نوشته شده این است: این کار قمار است و کسانی که شرکت می‌کنند مالک جوایز نمی‌شوند.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ