کد خبر: ۱۲۳۱۰۷
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۲/۴

7 محور وزارت صنعت اعلام شد/ همکاری با سازمان بورس و تاسیس سه هلدینگ‌
برای رونق تولید در سال جدید :

7 محور وزارت صنعت اعلام شد/ همکاری با سازمان بورس و تاسیس سه هلدینگ‌

وزارت صنعت برای تحقق شعار رونق تولید، ۷ محور را اعلام کرد و از همکاری با سازمان بورس برای راه اندازی ابزارهای نوین مالی و تاسیس سه هلدینگ‌ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وزارت صنعت اعلام کرد: در راستای تحقق شعار رونق تولید، برنامه‌هایی را تدوین کرده و 7 محور در زمینه‌های مختلف اولویت‌بندی شده‌اند که به شرح زیر است:

1- توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل

ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید با به کارگیری ظرفیت‌های خالی 2000 واحد تولیدی با تسهیلات معادل 14 هزار میلیارد ریال فعال‌سازی می‌شود.

همچنین رشد 25 درصدی تولیدات نساجی و پوشاک با اشتغال 93 هزار نفر از برنامه‌های ویژه سال 98 است که با پروژه توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک انجام می‌شود.

افزایش ظرفیت تولید 1000 دستگاه یخچال، 800 هزار دستگاه ماشین لباسشویی و 300 هزار دستگاه بخاری هوشمند هم با اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی برنامه‌ریزی شده است. همچنین اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی از برنامه های سال جاری است.

نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی سنگین به تعداد 202 هزار و 500 دستگاه انواع ناوگان تجاری، حمایت از تامین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد 13 هزار و 100 نوع واگن، بازسازی و نوسازی صنایع و صنوف تولیدی (حداقل تعداد 1500 واحد) از جمله برنامه های سال 98 جهت توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل است.

تولید و تعمیق ساخت داخل از برنامه های دیگر است که برای رسیدن به این محور، اجرا و پیاده‌سازی پروژه توسعه خوشه‌های صنعتی به تعداد 40 خوشه صنعتی، اجرای برنامه‌های ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی در 500 واحد صنعتی (در صنایع لوازم خانگی و خوردو) برنامه‌ریزی شده است.

2- توسعه صادرات غیرنفتی

با توجه به شرایط موجود صادرات به‌خصوص صادرات غیرنفتی از برنامه‌های ویژه است که تمرکز وزارت‌خانه بر صادرات به 15 کشور همسایه به ویژه 5 کشور است. افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (کالا و خدمات) به کشورهای همسایه، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات و گسترش قراردادهای تهاتری کالا – کالا برای مبادلات کالاهای وارداتی و صادراتی از طرح‌های برنامه‌ریزی شده برای رسیدن به این هدف است.

3- توسعه معادن و صنایع معدنی

با توجه به اینکه بخش معدن ظرفیت زیادی در اقتصاد دارد و در شرایط کنونی باید از این فرصت بیشتر بهره‌مند شویم در این راستا اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، پروژه احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به تعداد 150 معدن، پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و پروژه تجهیز و نوسازی معادن در این راستا اجرا می‌شود.

4- توسعه فناوری و شرکت های دانش بنیان با تغییر رویکرد

اجرای طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (طرح ملی تاپ)، حمایت از رسوخ فن‌آوری‌های ایجاد شده توسط شرکت‌های دانش بنیان به سازمان گسترش و نوسازی صنایع با همکاری تشکل‌های مرتبط (100 پروژه)، حمایت از ایجاد دانش فنی و فن‌آوری‌ تولید محصولات منتخب وارداتی از نظر ارزبری با همکاری دانشگاه‌های توانمند (20 مورد) و ایجاد مراکز تحول دیجیتال در مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم در راستای توسعه فن‌آوری‌ و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژکاری به نوآوری انجام می‌شود.

5- مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری

همچنین برای مدیریت بازار و ساماندهی تجاری، سامانه و زنجیره‌های تامین، تکمیل ارتباطات سامانه جامع تجارت با سایر دستگاه‌ها از جمله گمرک، سازمان بنادر و دریانوردی و حذف ارتباطات کاغذی و حمایت از توسعه فروشگاه‌ها و بازارهای الکترونیکی کالا و خدمات برنامه‌ریزی شده است.

6- بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت

اصلاح فرآیندها و دستورالعمل‌ها و حذف یا کاهش زمان صدور مجوزها، پیگیری مقررات‌زدایی و تنقیح قوانین مانع تولید، شفاف‌سازی و ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات برای عموم ذی‌نفعان و مبارزه با فساد اداری، ایجاد و توسعه سامانه‌های جامع مطالعاتی، تدوین و ابلاغ سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری و اجرای رتبه‌بندی و تکریم سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برتر از جمله تغییراتی است که باید برای بهبود فضای کسب و کار در نظر گرفته شود.

7- تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری

در محقق شدن تمامی محورها، تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری نقش موثری دارد که برای رسیدن به این امر مهم، جذب سرمایه‌گذاری با هدف ساخت داخل کالاهای منتخب وارداتی دارای قابلیت صادرات، به‌کارگیری و تجهیز ابزارهای نوین تامین مالی با هدف جذب نقدینگی سرگردان، بسترسازی و حمایت از راه‌اندازی هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری استانی و رشته‌ای با همکاری سازمان بورس (3 هلدینگ) و سرمایه‌گذاری و اجرای طرح های توسعه‌ای در مناطق محروم و کمتر برخوردار برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ