کد خبر: ۱۲۳۱۲۱
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۲/۴

رکوردهای سال گذشته بورس کالا و برنامه های آینده / روند عرضه سیمان
مدیرعامل خبر داد:

رکوردهای سال گذشته بورس کالا و برنامه های آینده / روند عرضه سیمان

مدیرعامل بورس کالا ضمن ارائه آمار عملکرد و رکوردهای سال گذشته و برنامه های سال جاری،درباره چگونگی روند عرضه سیمان در این بورس و نوع محصولات مدنظر برای صادرات به عراق توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حامد سلطانی نژاد طی نشستی خبری در سومین روز نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به آمار سال ۹۷ بورس کالا گفت: می توان سال گذشته را سال رکوردهای این بورس نامید. در این سال شاهد رکود جدیدی در حجم و ارزش معاملات محصولات پتروشیمی بودیم به طوری که بیش از 4.6 میلیون تن مواد پتروشیمی به ارزش حدود 30.7 هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

وی افزود: در حوزه محصولات صنعتی و معدنی ارزش معاملات به 32 هزار میلیارد تومان رسید که ارزش معاملات این حوزه نیز شکسته شد. در تالار محصولات کشاورزی نیز ارزش معاملات به 1.6 هزار میلیارد تومان رسید که در این بخش طی نیمه دوم سال ۹۷ شاهد کاهش حجم معاملات به دلیل قرار گرفتن محصولات کشاورزی در نظام یارانه ای بودیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ارزش معاملات فرآورده های نفتی نیز با ثبت ارقامی جدید به 22 هزار میلیارد تومان رسید، ادامه داد: جمع بازار فیزیکی بورس کالا طی سال گذشته 88.4 هزار میلیارد تومان ثبت شد که از نظر ارزش یک رکورد محسوب می شود.در بازار مشتقه نیز ارزش معاملات به ۸۲ هزار میلیار تومان رسید این رقم در سال ۹۶ حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان بود.

به گفته سلطانی نژاد، یکی از بازارهای نوظهور بورس کالا، معاملات اوراق موازی استاندارد است که به تامین مالی شرکت ها کمک می کند و رقم معاملات این بخش حدود 2 هزار میلیارد تومان بود.درحوزه گواهی سپرده کالایی نیز 1.8 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات را شاهد بودیم و در بخش صندوق های سرمایه گذاری کالایی،ارزش 3.8 هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. به این ترتیب جمع کل ارزش بازار مالی 7.7 هزار میلیارد تومان بود که رکوردی جدید به شمار می رود.

وی گفت: با توجه به آمار ثبت شده در تمامی بازارها، کل ارزش معاملات به 178 هزار میلیارد تومان رسید تا سهم 39 درصدی ارزش کل معاملات بازار سرمایه به بورس کالا اختصاص یابد. 

مهم ترین برنامه های سال 98

مدیر عامل بورس کالا به اهم برنامه های سال 98 اشار ه کرد و گفت: توسعه دارایی های پایه روی ابزارهای فعلی از مهم ترین برنامه های سال جاری است که شامل راه اندازی گواهی سپرده کالایی زیره و شمش طلا، راه اندازی قراردادهای آتی صندوق های کالایی و راه اندازی قراردادهای اختیار معامله صندوق های کالایی می شود.

سلطانی نژاد افزود: همچنین توسعه ابزارهای مالی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا همچون راه اندازی و انتشار اوراق خرید دین، راه اندازی معاملات به روش مناقصه،  راه اندازی معاملات قرارداد آتی یک روزه و پیگیری تصویب دستورالعمل معاملات حق امتیاز از دیگر برنامه های در دستور کار است.

وی گفت: گسترش و توسعه اندازه و عمق بازار و همچین توسعه مشارکت با سایر نهادها از دیگر برنامه ها است به طوری که در این حوزه قرار است تصویب ضوابط حمل و نقل بازارگاه های اینترنتی پیگیری شده و ضمن بهبود زیر ساخت اتصال به بانک ها و کارگزاران در شیوه حمایت از پژوهش های دانشگاهی بازنگری می شود.

این مقام مسئول پشتیبانی و بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به ذی نفعان را از دیگر برنامه های در دستور کار عنوان کرد و ادامه داد: طراحی و استقرار سامانه تحت وب پذیرش مشتریان بازار(فیزیکی و مشتقه)، راه اندازی سامانه ارتباط با مشتریان CRM ، مدیریت ریسک لحظه ی مشتریان در بازار مشتقه، رسیدگی الکترونیک به اعتراضات مشتریان، راه اندازی سامانه ثبت سفارش مستقیم، تنقیح و نشر قوانین و مقررات حاکم بر بورس کالا از جمله آنها است.

سلطانی نژاد گفت: بهبود، ارتقا و یکپارچه سازی سیستم ها و سامانه ها که شامل یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی، توسعه و بهبود سامانه نظارت بر بازار مشتقه، به روز رسانی قابلیت های سامانه معاملات بازار مشتقه، یکپارچه سازی نمادهای معاملاتی گواهی سپرده و ارتقا سامانه های عرضه، معاملات و پس از معاملات، توسعه سیستم های اطلاعات مدیریت ، تقویت و مدیریت برند شرکت و توسعه تعاملات بین المللی از دیگر برنامه های این شرکت در سال جاری است.

آخرین خبر از عرضه سیمان در بورس کالا

وی در پاسخ به سوال بورس پرس مبنی بر اینکه برنامه عرضه سیمان در بورس کالا به کجا رسید؟ گفت: در حوزه سیمان هم بورس کالا و انجمن تولید کنندگان سیمان به دلیل اینکه قبل از سال 97 شاهد دامپینگ قیمت سیمان و حضور واسطه ها در بازار بودیم ،بعضا سیمان با قیمت های خیلی پایین در بزار رقابتب خریداری کرده  و به برخی مناطق صادر می کردند.

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: بازار سیمان وضعیت مناسبی به سمت تولید کننده نداشت و از طرفی، پراکندگی جغرافیایی شرکت های تولیدکننده باعث شده بود ارزش گذاری سیمان در برهه زمانی ای دچار مشکل شود. انجمن تولیدکنندگان سیمان معتقد بودند، ارزشگذاری این محصول از طریق بورس کالا و فرایند عرضه و تقاضا صورت گیرد اما بحث مسافت نیز مطرح و هزینه حمل در این حوزه پررنگ است که نتیجه این شد پیشنهاد الزام عرضه سیمان برای همه تولیدکنندگان توسط سیاست گذاران،مورد موافقت قرار نگرفت.

سلطانی نژاد با اشاره به اینکه جسته گریخته،عرضه ها و تامین مالی هایی در بورس صورت گرفت،گفت: اما عرضه موثری انجام نشد که نتیجه آن مشهود است که این بازار شفاف نبوده و میزان تامین داخلی و صادرات آن نیز مشخص نیست.اگر این محصول در بورس پذیرفته می شد، اکنون آمار مستمر و شفافی وجود داشت.اما بورس کالا همیشه برای انجام این عرضه آماده است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص نوع محصولات مدنظر در تفاهم نامه ای که به تازگی با کشور عراق جهت صادرات منعقد شده،گفت: کالاها مشغول رتبه بندی برای امکان عرضه در بازار عراق هستند،سیاست ها در سمت این کشور دائما در حال تغییر است. مثلا عراق به علت اینکه خود تولیدکننده سیمان است به این محصول نیاز ندارد. با توجه به سیاست های طرف مقابل باید مرتبط شد و تا برنامه ای بلندمدت تدوین شود.معاملات اکنون بصورت تجارت محور وجود دارد اما باید به نحو مستمر قسمتی از بازار این کشور را در دست گرفت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ