کد خبر: ۱۲۵۷۷۴
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۲/۲۱

پاسخ مشاور وزیر اقتصاد به ادعای صادرکنندگان : ۳۰ میلیارد دلار برنگشته

پاسخ مشاور وزیر اقتصاد به ادعای صادرکنندگان : ۳۰ میلیارد دلار برنگشته

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به برخی صادرکنندگان که مدعی بازگشت ارزهای صادراتی در قالب کالا و مواد اولیه هستند، گفت: ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات نه به صورت کالا و نه به هیچ شکل دیگری وارد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین میرشجاعیان با بیان اینکه آمار عدم بازگشت ارزهای صادراتی از سامانه نیما به دست می‌آید به ایسنا گفت: آنجا مشخص می‌شود که صادرکنندگان چقدر ارز صادر کرده و چقدر از آن را به سامانه نیما برگردانده‌اند. برخی ادعا می‌کنند که از طریق ارزهای صادراتی، واردات مواد اولیه را انجام داده‌اند که همه این‌ها از طریق کارت‌های بازرگانی و همچنین سامانه نیما قابل بررسی است.

وی افزود: در حالی که برخی از صادرکنندگان ادعا می‌کنند با ارز حاصل از صادرات  مواد اولیه وارد کرده‌اند اما ۳۰ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بین هیچ کدام از موارد مربوط به واردات مواد اولیه نبوده است و عملاً مشمول صادرات بدون بازگشت ارز می‌شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات هنوز در خارج است توضیح داد: ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارزهای حاصل از صادرات نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد نشده است. در شرایطی که دولت به خاطر فشارها برای صادرات نفت دچار مشکل است این بخش خصوصی است که باید کمک کند چرخه تجارت خارجی بچرخد و این زمانی است که بتوانیم ارز را به صورت کالا یا به صورت ارز وارد کنیم.

میرشجاعیان عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات در قالب کالا یا پول را مصداق فرار سرمایه ارزیابی کرد و گفت: طبق مصوبه‌ای که برای سران سه قوه ارسال کرده‌ایم، معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی را مطرح کرده‌ایم و در آنجا تاکید بر این بود که کسانی می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند که ارز را برگردانده باشند و به میزانی که ارز را برنگردانده‌اند، مشمول این معافیت‌ها نخواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه قرار است در سال جاری معافیت‌های مالیاتی صادرکنندگانی که ارز را برنمی‌گردانند لغو شود بر شرایط خاص اقتصادی و لزوم همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای برون رفت از این شرایط تاکید کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ