کد خبر: ۱۲۵۹۷۷
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۲/۲۴

بهره گیری از ساز و کار شفاف بورس نشان دهنده کارکرد واقعی شرکت ها
نماینده مجلس مطرح کرد:

بهره گیری از ساز و کار شفاف بورس نشان دهنده کارکرد واقعی شرکت ها

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بهره گیری از ساز و کار شفاف بورس،نشان دهنده کارکرد واقعی شرکت ها برای رونق اقتصادی است..

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسن حسینی شاهرودی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: رانت در حالی به دلیل اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری و حمایت غیر اصولی از مصرف کننده ایجاد می شود که شکوفایی اقتصادی تنها در فضای شفاف و به دور از رانت که متکی بر عرضه و تقاضا است به وجود می آید. چرا که اگر شفافیت در معاملات و تجارت وجود نداشته باشد، دولت هر چه تلاش کند نمی تواند مشکلی از مشکلات اقتصادی را حل کند.

وی ادامه داد:سال گذشته علاوه بر اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری، دولت از منابعی که از محل فروش نفت و دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص داد، نتوانست به اهداف مورد نظر که همان ساماندهی بازار و حمایت از تولید داخل بود، دست یابد.به طور قطع ارکانی مانند بورس ها در اقتصاد به ویژه بورس کالا که کالاهای اساسی و مواد اولیه در آن مبادله می شود، می تواند عصای دست دولت در تنظیم بازار آن هم براساس نظام عرضه و تقاضا باشد. از این طریق است که می توان به دلیل شفافیت حداکثری از فساد و رانت جلوگیری کرد و به گسترش عدالت در جامعه کمک کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بهترین مسیر برای عرضه کالاها، بورس است، گفت: دولت می تواند با استفاده مناسب از ظرفیت‌های این بورس، برنامه‌های تنظیم بازار و راهبردی در راستای حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده را طراحی کند به عبارت بهتر در شرایطی که از نبود شفافیت در فعالیت‌ های اقتصادی رنج می‌بریم و شاهد نوسانات شدید در بازار کالاهای اساسی هستیم، بورس کالا می‌تواند میان بر و بستری برای حمایت همزمان تولید کننده و مصرف کننده باشد.

حسینی شاهرودی تاکید کرد: شفاف سازی در قیمت و معاملات کالاها یک ضرورت در اقتصاد است تا فعالیت و رفتار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سال رونق تولید برای همگان مشخص شود. از این رو،بهره گیری از سازوکار شفاف بورس می تواند نشان دهنده کارکرد واقعی شرکت ها برای رونق اقتصادی باشد که به طور قطع با این اتفاق شاهد کاهش نوسانات در بازار کالاهای اساسی و افزایش اعتماد عمومی به تصمیم گیری ها خواهیم بود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ