کد خبر: ۱۲۶۰۲۵
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۲/۲۵

خرازی: ترامپ منتظر تماس تلفنی ایران نباشد + علت

خرازی: ترامپ منتظر تماس تلفنی ایران نباشد + علت

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با بیان اینکه قطعا به ترامپ تلفن زده نمی‌شود، گفت: تلفن کردن به وی هیچ فایده‌ای ندارد زیرا با کره شمالی هم به نتیجه‌ای نرسید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، کمال خرازی در خصوص خروج ایران از برجام، نقش اروپایی‌ها، تقابل با آمریکا و . . . به گفتگو با فرانس 24  پرداخت که به شرح ذیل است:

تنش بین ایران و آمریکا تشدید می‌شود. وزیر خارجه بریتانیا تأیید کرده از بروز جنگی اتفاقی بیم دارد. آیا به جنگ بین ایران و آمریکا نزدیک هستیم؟

خرازی: واقعیت این است که شرایط بسیار خطرناکی وجود دارد و همه باید محتاط باشیم تا از هرگونه درگیری اجتناب شود. به دلیل خصومت، سپاه توسط آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفت و ایران نیز متقابلاً سنتکام را یک سازمان تروریستی نامید. اگر آن‌ها بخواهند کاری علیه ایران انجام دهند، خطر درگیری وجود دارد. براین اساس شرایط خیلی حساس است و باید با دقت عمل کرد.

آیا می‌خواهید بگویید با توجه به اینکه از سال‌ها قبل روابط بسیار تنش آمیز بین دو کشور برقرار بوده است، در حال حاضر یکی از بازه‌های زمانی بسیار سخت و خطرناک را در طول روابط 40 سال اخیر ایران و آمریکا شاهدیم؟

خرازی: البته. همواره مشخص است که آمریکا بر ایران فشار وارد کرده. فراموش نکنیم که آن‌ها حتی یک هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کردند و اوایل انقلاب در داستان تسخیر سفارت به ایران حمله کردند که البته هواپیما و بالگردهای آن‌ها در بیابان‌های طبس نابود شد. دشمنی آمریکا با ایران چیز تازه‌ای نیست اما در شرایط حاضر آن‌ها فشارهای اقتصادی شدیدی را علیه ایران اعمال می‌کنند و همان‌طور که اعلام کرده‌اند به دنبال تغییر نظام سیاسی در ایران هستند. البته در واقعیت آن‌ها به این هدف نرسیده‌اند زیرا مردم ایران از بلوغ سیاسی بسیار زیادی برخوردار هستند و در برابر فشار آمریکا مقاومت می‌کنند.

آیا از مداخله نظامی مستقیم آمریکا بیم دارید؟ آیا در تهران در مراکز قدرت این موضوع به گونه‌ای جدی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است؟

خرازی: قطعا آماده هستیم و اگر آمریکا بخواهد به هر نحوی مداخله نظامی کند ایران برای پاسخگویی محکم به اقدامات نظامی آماده است و آمریکایی‌ها هم این مهم را به‌ خوبی می‌دانند. به همین دلیل است که اعلام می‌کنند نمی‌خواهند با ایران وارد درگیری شوند.

آیا ایران آن‌چنان که برخی مقامات رسمی گفته‌اند آماده مسدود کردن تنگه هرمز است و آیا این یک گام جدی و عملی محسوب می‌شود؟

خرازی: اگر منافع ملی ایجاب کند امکان انجام این کار را داریم. در هر صورت این به میزان صادرات نفتی و تامین منافع ایران بستگی دارد.

در روزهای اخیر حادثه‌ای برای چند کشتی در بندری در امارات رخ داده است و عربستانی‌ها اعلام کرده‌اند که این یک خرابکاری بوده است. آیا نگاه به سوی ایران است و آیا این ایران است که پشت این حوادث علیه نفتکش‌ها قرار دارد؟

خرازی: رویداد مشکوکی است و باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود. در شرایط خطرناک کنونی این قبیل رویدادها ممکن است از سوی طرف سومی برای ایجاد تنش و بی‌ثباتی انجام شود. به همین علت انتظار از همه این است که دقت کرده و تحقیق کنند تا حقیقت روشن شود و در دام نیفتند.

بنابراین دست داشتن ایران در این حوادث را رد می‌کنید؟

خرازی: قطعا اینطور است. مشخص است که ایران هرگز دخالتی در این ماجرا نداشته و ارتباطی با آنچه اتفاق افتاده ندارد لذا باید تحقیق شود تا عناصر دخیل در این حادثه معلوم شوند.

از یک طرف سوم گفتید. این طرف سومی که منافعی در این ماجرا داشته باشد، کیست؟ آمریکا یا متحدان منطقه‌ای آن امارات یا عربستان. در این خصوص باید نظر مشخصی داشته باشید.

خرازی: هنوز اطلاعاتی در این‌ باره ندارم تا بتوانم درباره آن صحبت کنم. به همین علت است که تاکید می‌کنم باید تحقیق شود تا عناصر درگیر در این حادثه مشخص شوند.

این اواخر دولت ترامپ فشار اقتصادی زیادی را بر ایران وارد و تحریم‌های جدیدی وضع کرده و همزمان ترامپ، همین چند روز قبل از رهبر ایران خواست به وی تلفن کند. آیا می‌توان به این امید داشته که به کاخ سفید تلفن شود؟

خرازی: قطعا این اتفاق نمی‌افتد و به وی تلفن زده نمی‌شود. فراموش نکنید ترامپ علاقه‌مند‌ است به هر قیمت که شده با همه ملاقات کند و عکس یادگاری بگیرد و تبلیغ کند. ما نمی‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم. فراموش نکنید که آن‌ها از برجام خارج شدند. آن‌ها قوانین بین‌المللی را نقض کردند، زیرا این توافق هسته‌ای با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده بود و آمریکایی‌ها نیز به آن رای داده بودند.

آیا فکر می‌کنید ترامپ یا اطرافیان وی می‌خواهند با ایران بجنگند؟ آیا عمق این اندیشه را باور دارید؟

خرازی: آن‌ها می‌خواهند شرایطی را ایجاد کنند که نظام سیاسی ایران عوض شود ولی موفق نخواهند شد. همچنان که ادعا کردند در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، نظام ایران سقوط خواهد کرد و دیدیم چنین نشد و آن‌ها می‌بینند که مردم ایران با وجود همه فشارهای اقتصادی از کشور دفاع کرده و استقلال آن را حفظ کرده‌اند.

ایران به‌ تازگی اعلام کرد تصمیماتی را در واکنش به فشارهای آمریکا اتخاذ می‌کند. به طور اخص اعلام کردید از این پس ایران برای تولید آب سنگین و اورانیوم غنی شده محدودیتی قائل نمی‌شود و دو ماه به اروپایی‌ها مهلت دادید تا شرایط را برای کمک به بخش‌های بانکی و نفتی ایران برای خروج از انزوا ایجاد کنند. این یک ضرب‌الاجل به طور کلی است که اروپایی‌ها پیشاپیش آن را رد کرده‌اند. آیا فکر می‌کنید، ممکن است در نهایت ایران نیز از توافق هسته‌ای خارج شود؟

خرازی: قبل از هر چیز این حق ایران مطابق با متن توافق هسته‌ای است تا در صورتی که طرف مقابل به تعهدات عمل نکند برخی از تعهدات را کاهش دهد. این حق بر اساس توافق هسته‌ای برای ایران به رسمیت شناخته‌ شده است. این ها دو موردی هستند که می‌تواند آغازی برای این کار باشد. دو ماه به کشورهای اروپایی فرصت داده‌ شده است. متاسفانه این کشورها با وجود موضع‌گیری سیاسی در حمایت از اجرای توافق هسته‌ای، اقدام محسوسی انجام ندادند تا مشکلات بانکی و مبادلات تجاری حل شود. این دو ماه زمانی است که اروپا می‌تواند اقدامی بکند. اروپا هنوز سازوکار اینستکس را عملیاتی نکرده. امیدوارم اروپایی‌ها در این دو ماه کاری بکنند تا ایران مجبور نباشد از این جلوتر برود. البته بی شک این بدان معنا نیست که ما می‌خواهیم از توافق هسته‌ای خارج شویم بلکه بر عکس از یک حق مصرح در توافق هسته‌ای حکایت دارد. انتظار داریم اروپا به گونه‌ای عمل کند که توافق هسته‌ای حفظ شود و اقتصاد ایران بتواند کارکرد عادی داشته باشد.

ولی اگر در پایان این 60 روز خواسته‌های ایران برآورده نشود آیا ایران از توافق هسته‌ای خارج می‌شود؟

خرازی: خیر. ایران تمهیدات دیگری را اتخاذ خواهد کرد که بر اساس آن از اجرای برخی تعهدات دیگر کاسته می‌شود. این به معنی خروج از توافق هسته‌ای نیست.

از اروپایی‌ها ناامید هستید. وزیر خارجه فرانسه از واکنش بد تهران انتقاد و دعوت کرد بلوغ سیاسی نشان دهید و به اثبات برسانید. آیا فکر می‌کنید اروپایی‌ها که می‌گویند از توافق حمایت می‌کنند در نهایت به اینجا رسیده‌اند که این توافق ادامه حیات دهد بی آنکه این موضوع را به زبان بیاورند؟

خرازی: از رفتار اروپایی‌ها ناامید شده‌ایم. انتظار داشتیم کشورهای اروپایی صادقانه به تعهداتی که در قالب توافق هسته‌ای پذیرفته اند، عمل و در این راه تلاش کنند اما چند سالی از توافق هسته‌ای می‌گذرد و می‌بینیم که روابط بانکی برقرار نشده، ارتباط تجاری بین ایران و اروپا دارای مشکل است و در نتیجه این وضع ناامیدی زیادی در ایران ایجاد کرده. آنچه می‌خواهیم و انتظار داریم این است که اروپا با اقدامات جدیدی این تاخیر را جبران کند.

برای این کار دیر نیست؟ فکر می‌کنید آیا هنوز زمانی برای اروپا وجود دارد؟

خرازی: خیر، بی‌شک هنوز برای اروپا زمان وجود دارد که اقدامی محسوس انجام دهد و گام اول این که اینستکس عملیاتی شود. در واقع این سازوکاری است که اجازه می‌دهد روابط تجاری ایران و اروپا تا حدی برقرار شود.

این خبر را دریافت کردیم که یک کارمند زن ایرانی شورای بریتانیا در ایران به جرم جاسوسی به 10 سال حبس محکوم شده است. موارد تنش‌آمیز زیادی بین تهران و اروپا وجود دارد. آیا این یک پیام برای اروپایی‌هاست؟

خرازی: نه اصلا این طور نیست. به طور طبیعی هر کشوری در قبال شهروندان اگر جرمی از جمله جاسوسی مرتکب شوند از حقوقی برخوردار است و می‌تواند آنها را تحت پیگرد قرار دهد. فعلا این پرونده‌ نزد دادگاه مفتوح است تا میزان محکومیت وی تعیین شود. تاکید می‌کنم این حقوق عادی هر کشوری است. در فرانسه هم اگر ببینید یک نفر برای یک قدرت خارجی کار می‌کند قطعا وی را بازداشت می‌کنید. این حقوق هر کشوری است و انتظار داریم دیگران در حقوق داخلی ایران مداخله نکنند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ