کد خبر: ۱۲۸۱۲۰
۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۲/۲۹

مهم‌ترین ابهام بورس و پیش بینی بازارهای رقیب / بهترین محل سرمایه‌گذاری
عبده تبریزی تحلیل کرد:

مهم‌ترین ابهام بورس و پیش بینی بازارهای رقیب / بهترین محل سرمایه‌گذاری

عبده‌ تبریزی ضمن بررسی احتمال جهش قیمتی در بازار مسکن و مهم‌ترین ابهام بازار سهام در سال ۹۸ و بهترین محل سرمایه‌گذاری گفت: خرید دلار در سال جاری مترادف با بازده صفر است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، حسین عبده‌تبریزی در ششمین همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران اعلام کرد: به‌دلیل مشکلات اقتصادی از زاویه تصمیم بهینه برای یک شرکت، حفظ تولید موجود ضرورت دارد و همین موضوع باید هدف سال جدید باشد. البته این حرف‌ها به این معنی نیست که از فرصت‌های جدید استفاده نکنیم و کارها را توسعه ندهیم، بلکه منظور این است که شرکت را درگیر طرح‌های دور و دراز نکنیم و اگر خود را در سال ۹۸ که سال دشواری است مقروض کنیم، شاید به نفع بنگاه نباشد.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ به دلیل جدی‌شدن تحریم‌ها و به مشکل‌خوردن فروش نفت سالی سخت برای اقتصاد است، افزود: احتمالا بودجه سال جاری و موضوع پرداخت‌ها با مشکل روبه‌رو خواهد شد و با وجود این مشکلات، حفظ شرایط موجود و سطح تولید کنونی، بسیار پراهمیت است.پیشرفت و رشد را در سال جاری نمی‌توان با شاخص ریالی سنجید زیرا قیمت‌ها در حال افزایش است و این می‌تواند ما را دچار توهم پولی کند.

این اقتصاددان معتقد است باید با قبول واقعیت‌ها، حفظ سرمایه خود و دیگران را در اولویت نخست قرار دهیم. خرید دلار در سال جاری مترادف با بازده صفر است،شاید در بعضی موارد قیمت‌ها دوبرابر شوند اما در واقعیت رشدی صورت نگرفته باشد. مبنای تصمیم‌گیری‌ها باید متغیرهای حقیقی باشد زیرا به واقعیت نزدیک‌تر است. مبنا قراردادن متغیرهای حقیقی به‌جای ارقام ریالی و پولی در شرایط تورمی کنونی ضرورت دارد. با مزیت‌های نسبی صادراتی ایران همچون انرژی ارزان نسبت به سایر رقبا، توسعه صادرات در کشورهای همسایه، یکی از موارد قابل بررسی در سال‌جاری است.

بررسی احتمال جهش قیمتی در بازار مسکن

عبده‌تبریزی امکان وقوع دوباره جهش‌های قیمتی در بازار مسکن طی سال‌جاری را کم دانست و گفت: در صورت رخ ندادن اتفاقات خیلی خاص، احتمال جهش قیمتی مسکن در سال ۹۸ کم است. دلایل ثبات قیمتی را می‌توان عدم امکان افزایش تسهیلات مسکن در شرایط تورمی، عدم توانایی خرید مسکن به‌ویژه در شهرهای بزرگ و دور از دسترس‌بودن قیمت‌ها برای خیلی از اقشار جامعه دانست.

وی درباره عواملی که ممکن است باعث افزایش قیمت مسکن شود، افزود: یکی از عواملی که می‌تواند باعث افزایش قیمت مسکن شود همان جریان سفته‌بازی است که البته بعد از چند دوره و کاهش مقدار تقاضا تداوم این امر ممکن نیست و احتمالا افزایش قیمت نیز تحت‌تاثیر این عامل پایدار نخواهد بود. افزایش قیمت در برخی نقاط خاص مانند شمال شهر تهران، معلول محدودیت‌های طبیعی آن منطقه که جدا از روند عمومی حوزه مسکن است و نمی‌تواند مبنایی برای تصمیم‌گیری سازندگان باشد.

این کارشناس ارشد مالی ظرفیت حرکت قیمتی در سال ۹۸ را محدود دانست و توضیح داد: به هر حال مسکن و ساختمان در شرایط کنونی می‌تواند ارزش پول را حفظ کند. با توجه به محدودیت تقاضا و عدم توانایی پرداخت وام توسط بانک‌ها، ساختن واحدهای با متراژ متوسط هدفی مناسب برای سازندگان این حوزه است.

عبده تبریزی تاثیر شرایط ویژه بازار در حوزه مسکن را اندک ارزیابی کرد و گفت: شرایط سیاسی و اجتماعی ممکن است باعث رکود یا جهش شدید شود، اما سازندگان این بخش باید تمرکز خود را بر بعضی حوزه‌های خاص این بازار بگذارند که تقاضا در آنها وجود دارد. به‌عنوان مثال در ساخت‌وساز تجاری به دلیل عرضه زیاد سازندگان باید احتیاط کنند و پیش‌فروش واحدها می‌تواند از ریسک سازندگان در این حوزه بکاهد.

به گفته وی، اکنون سازندگان می‌توانند وارد بخش بازسازی شوند، زیرا امکان تخریب خیلی از ساختمان‌های قدیمی و ساخت و ساز از صفر وجود ندارد، در حالی که ارتقای واحدها روندی روبه رشد داشته است.به سرمایه‌گذاران توصیه می شود در سال‌جاری حداکثر به اندازه نرخ تورم توقع داشته باشند.

بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری

وی گفت: احتمالا روند بازار سهام در سال‌جاری افزایشی است. برای افراد غیرحرفه‌ای، سرمایه‌گذاری در صندوق‌هایی که در سال‌های اخیر عملکرد مطلوبی داشته‌اند، تصمیمی مناسب است. در جمع بندی چشم‌انداز کلی بازارها ، بازار سهام پیشرو تر از بازار مسکن است .مهم‌ترین ابهام بازار سهام در سال ۹۸ با توجه به تشدید فشارهای آمریکا، این است که شرکت‌ها چقدر موفق به صادرات و برگرداندن عواید حاصل از آن می‌شوند.

این اقتصاددان ادامه داد: به‌عنوان مثال در بورس گروه‌هایی مانند پتروشیمی، معدن و به‌صورت کلی شرکت‌هایی که به دلار مربوط هستند، اگر نتوانند منابع حاصل از صادرات را پس بگیرند با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد و سرمایه‌گذاران باید به این موارد توجه کنند. بخش‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی راه‌های جمع‌آوری منابع در دوران تحریم را کم‌وبیش یاد گرفته‌اند و دولت باید فرآیندهای این عملیات را تسهیل کند.موضوع مهم در بازار سهام ،صادرات و موضوع مهم در بازار مسکن ،قدرت خرید پایین مردم است.

عبده تبریزی با بیان اینکه اگر دولت موفق به کنترل نقدینگی شود و دیگر شاهد تورم و افزایش قیمت‌ها نباشیم، سودهای پایین مانند ۳ یا ۴ درصد هم سودهایی خوب هستند، افزود: اگر ریال بتواند خود را تثبیت کند، سود ۴ درصدی هم سود خوبی به‌شمار می‌آید.در هیچ‌جای دنیا مردم در جایی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند که بازه‌ آن صفر درصد است اما مردم به ناچار و برای حفظ قدرت خرید مجبور به خرید ارز می‌شوند و اگر بدانند در حوزه‌های دیگر سود حقیقی وجود دارد از سرمایه‌گذاری در این بخش منصرف خواهند شد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ