کد خبر: ۱۲۸۱۷۷
۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۲/۳۰

دستورالعمل جدید عرضه نفت و میعانات در بورس انرژی ابلاغ شد/ مبنای تسعیر ارز
توسط وزیر نفت:

دستورالعمل جدید عرضه نفت و میعانات در بورس انرژی ابلاغ شد/ مبنای تسعیر ارز

وزیر نفت طبق قانون بودجه سال جاری ، شیوه نامه ۱۸ بندی و مربوط به نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بیژن زنگنه با استناد به تکلیف بند و تبصره یک قانون بودجه سال ۹۸، شیوه نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی را به شرح زیر ابلاغ کرد:

۱.شرکت ملی نفت مکلف است به صورت منظم و مستمر، ماهانه حداقل دو میلیون بشکه نفت خام سبک، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین و دو میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی، در سقف بند (ب) تبصره (۱) قانون بودجه ۱۳۹۸ با رعایت این شیوه نامه در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران عرضه نماید.

۲. قیمت پایه در هر عرضه نفت که توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد، برابر با متوسط قیمت برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین المللی پیاپی منتهی به ۲ روز قبل از اطلاعیه عرضه با کسر اختلاف (دلتا) مندرج در OSP ماه متناظر با تاریخ اطلاعیه عرضه، برای بازار مدیترانه خواهد بود. قیمت پایه در هر عرضه میعانات گازی که توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد برابر با ۹۵ درصد متوسط قیمت نفت خام دبی(ماه اول) روزانه در ۱۰ روزکاری بین المللی پیاپی منتهی به ۲ روز قبل از اطلاعیه عرضه خواهدبود. قیمت پایه اعلامی مبنای رقابت متقاضیان خواهد بود.

تبصره ۱: قیمت پایه در هر عرضه به دلار آمریکا اعلان خواهد شد.

تبصره ۲: کف قیمت موثر قابل قبول برای فروش در هرعرضه، توسط شخص مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران تعیین خواهد شد.

۳. زمان بارگیری محموله، حداکثر ۹۰ روز پس از تاریخ عرضه خواهد بود و خریدار باید طی این بازه زمانی بر اساس فرآیند اعلامی در اطلاعیه عرضه اقدام به بارگیری نماید.

۴. متقاضیان خرید باید پیش از انجام معامله در روز عرضه ، نسبت به واریز ۶ درصد ارزش سفارش (بر مبنای قیمت پایه اعلامی در اطلاعیه عرضه) به عنوان پیش پرداخت به صورت ارزی یا ریالی به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و یا خارج از بورس با تامین اعتبار از سوی خریدار جهت واریز به حساب های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران از طریق کلیه روش های ممکن از جمله مکانیزم های ارزی موجود و منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

مبنای تسعیر ارز، متوسط نرخ اسکناس در سنا برای ۲ روز کاری قبل از روز عرضه است.

۵. از نظر صلاحیت متقاضیان خرید، صرف توانایی تادیه پیش پرداخت طبق بند ۴ ، کفایت می کند.

۶. جهت تسویه باقی وجه معامله، صورت حساب موقت قبل از بارگیری به صورت ارزی یا ریالی به میزان ۱۰۰ درصد ارزش محموله صادر می شود که خریدار باید نقدی یا اعتباری نسبت به تسویه آن از طریق واریز به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و یا خارج از بورس با تامین اعتبار جهت واریز به حساب های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران از طریق کلیه روش های ممکن از جمله مکانیزم های ارزی موجود و منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران اقدام نماید.

مبنای تسعیر ارز، نرخ اسکناس در سنا برای ۲ روز کاری قبل از صدور صورت حساب موقت است.

۷. برای محاسبه ارزش محموله جهت صدور صورت حساب موقت ، اختلاف محاسبه شده در بند ۱۰ برای نفت خام از میانگین ۱۰ قیمت برنت(BWave) روزانه پیاپی و برای میعانات گازی از میانگین ۱۰ قیمت نفت خام دبی روزانه پیاپی منتهی به یک روز قبل از صدور صورتحساب موقت کسر می شود. خریدار مکلف است علاوه بر پیش پرداخت موضوع بند ۴، در تسویه نقدی نسبت به واریز مبلغ صورت حساب موقت و در حالت اعتباری ارائه تضامین توافق شده به میزان صد و ده درصد صورت حساب موقت، حداکثر تا یک روز قبل از اولین روز دوره بارگیری،  اقدام نماید.

۸. حداکثر یک هفته بعد از بارگیری، صورت حساب نهایی صادر می‌شود که بر اساس مقدار واقعی بارگیری شده بوده و برای محاسبه ارزش نهایی محموله به یکی از دو روش زیر عمل خواهد شد:

در تسویه نقدی، اختلاف محاسبه شده در بند ۱۰ برای نفت خام از میانگین ۱۰ قیمت برنت (BWave) روزانه پیاپی و برای میعانات گازی از میانگین ۱۰ قیمت نفت خام دبی روزانه پیاپی منتهی به یک روز قبل از صدور صورت حساب نهایی کسر می شود.
در تسویه اعتباری اختلاف محاسبه شده در بند ۱۰ برای نفت خام از میانگین قیمت برنت(BWave) روزانه در ماه برداشت محموله و برای میعانات گازی از میانگین قیمت نفت خام دبی روزانه در ماه برداشت محموله کسر می شود.

۹. در حالت تسویه حساب اعتباری، مهلت تسویه حساب حداکثر ۹۰ روز بعد از تاریخ بارنامه خواهد بود و خریدار موظف است طی این دوره بر اساس شیوه توافق شده نسبت به تسویه حساب اقدام نماید.

۱۰. با توجه به فاصله زمانی بین تاریخ عرضه و تاریخ برداشت محموله، اختلاف (D)به شیوه ذیل در صورت حساب‌های موقت ونهایی محاسبه خواهد شد.

Poil-ref: برای نفت خام) متوسط قیمت نفت خام برنت(BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین المللی پیاپی منتهی به ۲ روز قبل از انتشار اطلاعیه عرضه و برای میعانات گازی)متوسط قیمت نفت خام دبی(ماه اول) روزانه در ۱۰ روزکاری بین المللی پیاپی منتهی به ۲ روزقبل از انتشار اطلاعیه عرضه

PC: قیمت معامله شده در بورس بر حسب دلار

۱۱. حداقل حجم بارگیری برای حمل دریایی ۳۵ هزار بشکه و برای حمل زمینی هزار بشکه است. خریداران می‌توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به برداشت محموله های بزرگ‌تر اقدام نمایند.

۱۲. محل و شیوه تحویل محموله ها براساس موجودی شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه عرضه تعیین می شود.

۱۳. فروش محموله ها به صورت مقصد آزاد (به جز سرزمین اشغالی فلسطین) خواهد بود.

۱۴. خرید توسط هر کد معاملاتی، فاقد محدودیت است.

۱۵. پرداخت کلیه کارمزدها و هزینه های معاملاتی بورس بر عهده خریدار است.

۱۶. در حالت تسویه حساب به صورت ریالی، با توجه به نرخ تسعیر در نظر گرفته شده (اسکناس در سنا)، خریدار معاف از پیمان سپاری ارزی ارزش محموله صادراتی است.

۱۷. کلیه معاملات موضوع این شیوه نامه صرفا باید از طریق بورس انرژی به انجام برسد.

۱۸. شرکت ملی نفت ایران مکلف است در پایان هر فصل ، گزارش عملکرد این شیوه نامه را به وزارت نفت ارسال نماید.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ