کد خبر: ۱۲۸۱۸۵
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۲/۳۰

برنامه جدید بانک مرکزی برای برگشت ارز شرکت های پتروشیمی اعلام شد

برنامه جدید بانک مرکزی برای برگشت ارز شرکت های پتروشیمی اعلام شد

بانک مرکزی بسته سیاستی نحوه برگشت ارز شرکت های پتروشیمی در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی سال ۹۷ صادرکنندگان را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به موجب مصوبه جدید بانک مرکزی، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال 98، حداقل 60 درصد سامانه نیما، حداکثر 10 درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات تعیین شد. سایر صادرکنندگان نیز باید به روش حداقل 50 درصد در سامانه نیما و حداکثر تا 20 درصد به صورت اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.

در خصوص سال گذشته نیز، صادرکنندگانی که تاکنون موفق به برگشت کامل ارز صادراتی نشده اند تا پایان تیرماه مهلت دارند مطابق دستوالعمل های ابلاغی سال 97 نسبت به برگشت ارز اقدام کنند.

براساس سیاست جدید، 80 درصد ارزش آمار صادراتی صادرکنندگان به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در عملکرد 98 و سال گذشته صادرکنندگان محاسبه و لحاظ می‌شود. همچنین صادرات ریالی به کشورهای عراق و افغانستان قبل از تاریخ 16 مرداد 97 پس از ارائه اطلاعات پروانه های صادراتی به بانک مرکزی در صورت پذیرش آن بانک در عملکرد صادراتی سال گذشته لحاظ می‌شود.

کلیه صادرکنندگان باید میزان ارز برگشتی به چرخه اقتصاد را در روش های مختلف براساس ضوابط اعلامی بانک مرکزی در سامانه های ذی‌ربط ثبت کنند تا نسبت به رفع تعهد آنها در برگشت ارز اقدام شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ