کد خبر: ۱۲۸۳۰۴
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۳/۱

برنامه دولت و مجلس برای اصلاح ۳ محور مهم بودجه و اثر صفر تحریم نفتی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد:

برنامه دولت و مجلس برای اصلاح ۳ محور مهم بودجه و اثر صفر تحریم نفتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طی یک ماه آینده سه محور مهم وابستگی به نفت، مالیات و یارانه ها در بودجه به نحوی اصلاح خواهد شد که اثر تحریم نفتی در سال‌های آینده به صفر برسد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه ظرفیت اقتصاد نشان داده قطع وابستگی به نفت امکان پذیر است، گفت : البته به این مفهوم نیست که نفت را نفروشیم. حتی اگر حجم درآمد‌های نفتی را در بودجه به صفر برسانیم به اندازه نیاز از سهم در بازار جهانی نفت خواهیم فروخت همچنان که تحریم‌های امروز آمریکا هم، نتوانست جلوی صادرات نفت را بگیرد. با این وجود منابع درآمدی حاصل از فروش نفت را در بودجه عمومی قرار نخواهیم داد.

وی افزود: با وجود خواست آمریکایی‌ها مبنی بر فشار به ایران و محدود کردن درآمد‌های نفتی، ساختار بودجه را به نحوی اصلاح خواهیم کرد که اثر تحریم نفتی در اقتصاد ایران به حداقل ممکن و در سال‌های آینده به صفر برسد.

این نماینده مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه مصوبه مجلس برای بودجه 98 در روز‌های پایانی سال 97 نهایی شد و دولت برای اصلاح ساختار بودجه فرصت چهار ماهه‌ای را از مجلس درخواست کرد، امروز در روز پایانی اردیبهشت تنها دو ماه از این فرصت باقی مانده یعنی دولت باید تا دو ماه دیگر گزارش مربوط به پیشنهاد‌ها درباره اصلاح ساختار بودجه را به مجلس ارائه کند.

پورابراهیمی گفت: طبق توافق با دولت ، قرار است کارگروهی متشکل از نمایندگان دولت با محوریت سازمان برنامه تشکیل شود.در این باره جلساتی برگزار شده و قرار است با کار مشترکی که صورت می‌گیرد هر چه سریعتر پیشنهاد‌های اصلاح ساختار بودجه نهایی شوند.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه به موضوع اصلاح ساختار بودجه ورود جدی کرده اند افزود: کمیسیون‌های مجلس در این باره گزارش‌های اولیه‌ای را در حوزه برنامه‌ها و چارچوب مشخصی تهیه کرده اند. البته به دلیل اینکه اختیارات مربوط به این تصمیم در حوزه دولت و به ویژه سازمان برنامه است انتظار داریم گزارش اولیه توسط دولت به مجلس ارائه شود و در کارگروه، دیدگاه‌های کارشناسی را مطرح کنیم.

پورابراهیمی ادامه داد: امیدواریم در بازه زمانی یک ماهه بر اساس تصمیم‌گیری‌های مجلس و دولت، جمع‌بندی نهایی درباره محور‌های اصلاح ساختار بودجه انجام شود.

وی گفت: یکی از مهمترین اولویت‌ها این است که بتوانیم حجم منابع بودجه در ارتباط با حوزه منابع درآمد‌های نفتی را به حداقل ممکن برسانیم تا اگر در سال‌های آینده یا حتی در شرایط کنونی هر مقدار منابع درآمد نفتی، مازاد بر عدد مورد نیاز در بودجه ایجاد شد آن منابع را به خارج از منابع بودجه عمومی کشور و به طور نمونه به منابع صندوق توسعه ملی اختصاص دهیم.

پورابراهیمی افزود: در خصوص موضوع مالیات‌ها نیز تغییرات اساسی در دستور کار قرار گرفته است. همچنین یارانه‌ها چه نقدی و غیر نقدی و چه پنهان و غیرپنهان که حجم عظیمی در اقتصاد دارد ساماندهی می شود. این اقدامات در حالی انجام می‌شود که همه تعهدات به محرومان و اقشار آسیب پذیر باقی خواهد بود اگرچه تعهدات در این حوزه نیز نیازمند ساماندهی است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ