کد خبر: ۱۲۸۳۰۵
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۳/۱

پیشنهاد حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی یارانه نقدی

پیشنهاد حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی یارانه نقدی

رئیس اتاق بازرگانی تهران از پیشنهاد این اتاق به دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و ارائه یارانه نقدی به اقشار آسیب پذیر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مسعود خوانساری در خصوص پیشنهاد اتاق بازرگانی تهران به دولت مبنی بر حذف دلار 4200 برای کالاهای اساسی و روش‌های جایگزین آن به تسنیم گفت: هرگونه تفاوت قیمت در نرخ ارز و ایجاد ارز چند نرخی، باعث فساد و رانت می‌شود و منافع تخصیص این ارز ترجیحی به هیچ وجه به مردم، مصرف‌کنندگان و بخصوص قشر آسیب‌پذیر جامعه نمی‌رسد.

وی افزود: کالاهای اساسی جزو کالاهایی بوده که دلار 4200 تومانی برای تامین آن اختصاص یافته بود ولی تورم آشامیدنی‌ها و خوراکی‌ها در سال گذشته حدود 80 تا 85 درصد بوده و تامین کاغذ با دلار 4200 تومانی انجام می‌شده ولی قیمت بازار، حتی بالاتر از کاغذی است که با نرخ آزاد وارد شود.

خوانساری با بیان اینکه مواردی از این دست نشان داده که سیاست ارز ترجیحی نتوانسته موفقیت آمیز باشد ادامه داد: باید هرچه سریعتر بر اساس ساز و کار بازار تعیین شود و بانک مرکزی برای جلوگیری از نوسانات قیمتی، اقدامات کنترلی را انجام دهد. از سوی دیگر برای آنکه افزایش قیمت ها به اقشار کم‌ درآمد فشار مضاعفی وارد نکند لازم است یارانه نقدی را برای این بخش از جامعه در نظر گرفت.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ