کد خبر: ۱۲۸۳۱۰
۱۳:۸ - ۱۳۹۸/۳/۱

رئیس سازمان بورس برنامه افزایش سرمایه ها را اعلام کرد/ درخواست از شرکتها

رئیس سازمان بورس برنامه افزایش سرمایه ها را اعلام کرد/ درخواست از شرکتها

رییس سازمان بورس با اشاره به مهمترین اصل کسب و کار ، برنامه سال جاری افزایش سرمایه ها را اعلام و از شرکت ها خواست از محل سود تقسیم نشده نیز افزایش سرمایه دهند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،  شاپور محمدی در خصوص محیط کسب و کار به واحد مرکزی خبر گفت : محیط کسب و کار مهمترین موضوع تولید کننده‌ها به شمار می‌آید و برای بهبود فضای کسب و کار در وزارت اقتصاد، تشکلی به ریاست وزیر اقتصاد تشکیل شده که برنامه‌های مربوط به این فضا دنبال می‌شود.

مهمترین اصل کسب و کار و دو کمک بازار سرمایه

وی ادامه داد: طولانی شدن زمان صدور مجوزها و همچنین هزینه‌ای که از صدور مجوزها به مردم تحمیل می‌شود، باید تعدیل شود. با حذف مجوزهای غیر ضروری و همچنین صدور الکترونیکی مجوزها، می‌توان به تسهیل و تسریع صدور مجوزها کمک کرد و به این صورت کسب و کارها سهل‌تر و سریع‌تر راه اندازی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: تسریع و تسهیل صدور مجوزها وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است و مهمترین اصل در کسب و کار به شمار می‌رود. حتی اگر قرار نیست مجوزی داده شود باید زودتر به درخواست کننده اعلام شود تا آن شخص بتواند فعالیت دیگری را شروع کند. در خصوص تامین مالی واحدهای تولیدی هم بازار سرمایه از دو طریق می‌تواند کمک کند. اول اینکه امکان دسترسی به منابع مالی را برای تولید کننده بیشتر کند و دوم اینکه نرخ تامین مالی را کاهش دهد.

محمدی افزود: خوشبختانه ابزارهای مالی اسلامی فضای مناسبی ایجاد کرده که تولید کننده‌ها می‌توانند از انواع اوراق مثل اوراق مرابحه، اوراق صکوک و اجازه سهام، اوراق منفعت، اوراق وکالت و اوراق جعاله استفاده کنند. در سال جاری هم سهم بخش خصوصی از این نوع تأمین مالی افزایش خواهد یافت و دولت نیز از طریق بازار سرمایه تأمین مالی خواهد داشت، اما بازار سرمایه تمایل دارد که جایگاه بخش خصوصی را در این زمینه تقویت کند.

برنامه سازمان بورس برای افزایش سرمایه و درخواست از شرکت ها

وی با اشاره به این که شرکت‌های بورسی، شفاف‌ترین شرکت‌ها هستند، افزود: این شرکت‌ها سال گذشته با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ‌ توانستند اقدام به افزایش سرمایه از ۲۰ به ۶۲ هزار میلیارد کنند و این مصوبه ‌کمک کرد نقدینگی شرکت‌های بورسی خارج نشود .

وی ادامه داد: در سال جاری نیز برای افزایش سرمایه، مصوبه‌ای داریم تا شرکت‌ها بتوانند از محل تجدید ارزیابی ها، افزایش سرمایه دهند و این امر نیز به شرکت‌های بورسی کمک می‌کند. همچنین درخواست کرده ایم تا شرکت‌ها بتوانند از محل سود تقسیم نشده نیز افزایش سرمایه دهند که در صورتی که به تصویب شورای هماهنگی اقتصادی برسد اجرا خواهد شد.

رئیس هیات مدیره سازمان بورس با اشاره به اینکه انتشار اوراق و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و حتی غیربورسی، می‌تواند به تامین مالی بنگاه‌ها کمک شایانی کند، افزود: در سال جاری اوراق وکالت عملی می‌شود. همچنین این آمادگی است که برای خرید کالاهای شرکت‌ها و یا پروژه‌هایی که منافع بلندمدت قابل فروش دارند از اوراقی مانند اوراق منفعت نیز استفاده کنند که از این طریق تامین مالی صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه سهم حدود ۵ درصدی تامین مالی بنگاه‌ها از طریق بازار سرمایه به ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده ادامه داد:پایین بودن این درصد به این دلیل است که بازار پول ایران قدمت و وزن بیشتری در اقتصاد دارد ولی جدیداً سهم بازارسرمایه افزایش یافته که ناشی از تقسیم کار بازار پول و سرمایه بوده و بازار پول در تأمین مالی کوتاه مدت و بازار سرمایه در تأمین مالی بلندمدت مشارکت می کند. تنوع ابزارها و نهادهای مالی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده سبب شده بنگاه‌های بیشتری برای تأمین مالی به بازار سرمایه رجوع کنند.

دریافت مالیات از خرید و فروش سکه و ارز

وی با اشاره به اینکه باید مانع از فعالیت‌های مخل تولید شد، افزود: اقداماتی مانند خرید و فروش سکه و ارز که همراه احتکار این کالاها است باید از طریق روش‌های مختلف اقتصادی مثل مالیات کنترل شود. زیرا در همه کشورها بازده بخش تولید میزان معینی است که از بهره وری و نوآوری نشأت می‌گیرد اما اگر بخش‌های دیگر از عدم تعادل‌های اقتصادی استفاده کنند و بازده بالاتری داشته باشند منابع به سمت آن بخش‌ها هدایت می‌شود و از تولید محروم می‌شویم.به همین دلیل لازم است سیاست‌های مالیات به گونه‌ای باشد که از تولید حمایت کنیم.

محمدی افزود: تولید کننده‌ها نیز باید با نوآوری و ارائه کار باکیفیت و ارتقا بهره وری، بتوانند این کالاها را به دست مصرف کننده برسانند تا در بازار یک حاشیه سود مطمئن داشته باشند. دولت و حاکمیت نیز همه تلاش برای کمک به تولید را به کار می‌گیرد اما موانعی همچون فضای کسب و کار و محدودیت‌های بین المللی سبب می‌شود موانع تولید پابرجا بماند.

­دبیر شورای عالی بورس ادامه داد: ممکن است برخی فکر کنند دولت نمی‌خواهد به تولید کمک کند اما وجود محدودیت‌ها و برخی ساختارهای معیوب، سبب این موانع می‌شود و باید تلاش کرد تا با رفع موانع به خصوص در فضای کسب و کار با ارائه مجوزهای سریع و آسان، به رونق تولید کمک کرد. در خصوص تأثیرگذاری تحریم‌ها هم اگر به این نکته توجه شود که منافع خریداران بین المللی ایجاب می‌کند که با وجود تحریم‌ها طرف تجاری ایران قرار بگیرند مسئله قابل حل‌تر خواهد بود.

محمدی افزود: در این شرایط ، تولیدکننده‌ها باید از صادرات مواد خام جلوگیری کرده و کالاها را به صورت کالاهای ساخته شده صادر کنند. زیرا این کالاها در بسیاری از موارد می‌تواند مشمول تحریم نباشد. در شرایطی که دنیا روش رقابتی در پیش نگرفته ومجبوریم به دلیل تحریم از تولید داخلی بیشتر دفاع کنیم. زیرا تولید کننده‌ها درحال حاضر با محدودیت‌های ارزی و دسترسی به بازارهای خارج برای تأمین مواد اولیه مواجه هستند و باید حتماً جلوی واردات را بگیریم تا تولیدکننده‌ها در فضای قابل تحمل‌تر به دنبال تولید باشند.

وی گفت: جلوگیری از قاچاق، فرهنگ استفاده از کالای داخلی و بحث تعرفه‌ها می‌تواند به رونق تولید کمک کند. فرهنگ استفاده از کالاهای داخلی برای رونق تولید بسیار مهم است و اساساً بسیاری از کشورها حاضرند کالاهای داخلی را استفاده کنند حتی اگر آن کالا از خارج ارزان‌تر وارد شود البته تولید کننده‌های داخلی هم باید به افزایش کیفیت توجه ویژه داشته باشند.

رئیس سازمان بورس گفت:اگر کیفیت کالاها در همین حد باقی بماند محدودیت واردات،کمکی به رونق تولید نخواهد کرد.تولید کننده‌ها با محدودیت‌های مختلفی که دارند سعی می‌کنند نیروی انسانی را حفظ و تلاش می‌کنند که در این شرایط صادرات و ارزآوری داشته باشند. به همین دلیل لازم است محدودیت در واردات کالاهای مصرفی و کالاهای لوکس انجام شود تا چرخ تولید بچرخد و اشتغال حفظ شود.

محمدی در مورد مهمترین محورهای رونق تولید هم گفت: بهبود محیط کسب و کار، تأمین مالی بنگاه ها، مالیات و تأمین اجتماعی، واردات کالای اولیه و نقل و انتقال منابع پولی از جمله مهمترین محورهای قابل ذکر در رونق تولید است. بازارسرمایه افزایش شفافیت را دنبال می‌کند و به تولید کننده‌هایی که به دنبال افزایش شفافیت هستند کمک می‌کند و ما باید شرکت‌های شفاف را با سیاست‌های اقتصادی تشویق کنیم تا کارایی و سلامت اداری بیشتر شده و به دنبال آن به رونق تولید کمک بیشتری کنیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ