کد خبر: ۱۲۸۳۲۲
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۳/۱

توضیح وزیر اقتصاد درباره زمان حذف صفر از پول ملی

توضیح وزیر اقتصاد درباره زمان حذف صفر از پول ملی

وزیر اقتصاد ضمن اشاره به اختلاف آماری بانک مرکزی و این وزارتخانه در میزان بازگشت ارز صادراتی و اقدامات لازم برای تشکیل بازار متشکل ارزی درباره حذف صفر از پول ملی توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درخصوص بازار متشکل ارزی گفت: تمام اقداماتی که باید از نظر حقوقی و مقرراتی برای تشکیل این بازار ایجاد می‌شد، توسط حاکمیت انجام شده و بقیه، کارهای شرکتی است که در حال انجام است. آنچه در مورد بازار متشکل ارزی اعلام کرده‌ام، تحقق یافته است.

وی در رابطه با حذف صفر از پول ملی نیز گفت: پیشنهاد بانک مرکزی در این مورد اعلام شده و در فرآیند کارشناسی قرار دارد اما این فرآیند سیری دارد تا در دولت بررسی و تصمیم‌گیری شود. زمان حذف صفر از پول ملی الزاماتی دارد و برای آن باید رفتارهای پیشین و پسین مالی پیش‌بینی شود، بنابراین به بررسی کارشناسی نیازمند است و طی بررسی‌ها باید تمام احتمالات در نظر گرفته شود.حذف صفر دقت می‌خواهد و از آنجا که کار بسیار دقیقی است نمی‌توان برای آن تاریخ و زمانی اعلام کرد.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال با توجه به سفته‌بازی‌ها چرا طرح مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی نمی‌شود، گفت: برای این منظور در حال اصلاح قانون مالیات مستقیم هستیم و این کار حتما باید به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شود تا انگیزه منفی ایجاد نکند. بنابراین این اقدام با ظرافت در حال انجام است. یک سری فعالیت‌های اختلال‌زا وجود دارد که به‌واسطه آن، جاذبه‌هایی ایجاد می‌کند که منابع به آن سمت و سو حرکت می‌کند،بنابراین قطعا باید با وضع مالیات موثر مانع از ایجاد اختلال در فعالیت اقتصادی شد و در آینده‌ای نزدیک در مورد آن پیشنهادهایی خواهیم داد.

دژپسند در رابطه با اختلاف آماری بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: این اختلاف به زمان اعلام بستگی دارد چنانچه میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات اکنون با فردا متفاوت باشد. صادرکنندگان در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات تصمیم درستی گرفته‌اند که از این موضوع استقبال می‌کنیم. با توجه به روند بازگشت ارز صادراتی هر روز میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات عدد متفاوتی است. بخشی از ثبات بازار ارز ناشی از همین موضوع است ضمن اینکه بازگشت ارز به چرخه اقتصاد به رونق تولید کمک می‌کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ