کد خبر: ۱۲۸۳۳۸
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۳/۳

گزارش مرکز آمار از نرخ تورم بیش از ۳۰ درصدی در اردیبهشت

گزارش مرکز آمار از نرخ تورم بیش از ۳۰ درصدی در اردیبهشت

مرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت به ٣٤.٢ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٣.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،مرکز آمار اعلام کرد: در اردیبهشت ماه عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٧٣.٥ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش نشان می­ دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل  نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٢.١ درصد است یعنی خانوارها به طور میانگین ٥٢.١ درصد بیشتر از اردیبهشت ٩٧ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌­اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل ٠.٧ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ٩٨ به ٣٤.٢ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٣٠.٦ درصد) ٣.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه قبل ٠.٧ درصد کاهش و در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات ٢.٧ درصد افزایش نشان می­ دهد. درصد تغییرات شاخص قیمت نسبت به اردیبهشت سال ٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٢.٦ و ٣٩.٩ درصد است.

تغییرات قیمت ها

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه قند و شکر و شیرینی و گروه نان و غلات (ماکارونی، انواع برنج ایرانی و رشته آش) است. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات گروه حمل و نقل (انواع خودرو)، گروه تفریح و فرهنگ (مانیتور، تجهیزات رایانه و دوچرخه بچگانه) و گروه مبلمان و لوازم خانگی (تلویزیون خارجی و سایر لوازم خانگی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه سبزیجات (پیاز، کاهو، خیار، فلفل دلمه‌ای، کدو سبز و بادمجان)، گروه گوشت (گوشت مرغ، ماهی، گوشت گوسفند و گاو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم در این مدت برای دهک های مختلف هزینه ای از ٣٣.٧ درصد برای دهک اول تا ٣٦.٦ درصد برای دهک دهم است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری

شاخص قیمت کل برای خانوارهای  شهری به عدد ١٧٢ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل  نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٠.٧ درصد  است که نسبت به ماه قبل (٥٠.٠ درصد) ٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی

شاخص قیمت کل برای خانوارهای  روستایی به عدد ١٨١.٩ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٩.٦ درصد است که نسبت به ماه قبل (٥٩.٤ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ