کد خبر: ۱۲۸۳۹۳
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۳/۴

عرضه کالاها در بورس یک ضرورت برای بخش کشاورزی است
دو نماینده مجلس:

عرضه کالاها در بورس یک ضرورت برای بخش کشاورزی است

دو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقدند سرانجام باید از مبادلات سنتی بخش کشاورزی به سمت خرید و فروش مدرن در بورس کالا حرکت کرد زیرا این اتفاق یک ضرورت برای ساماندهی این بخش است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،دو عضو کمیسیون کشاورزی مجلس پس از موافقت کمیسیون اقتصاد هیات دولت با عرضه ذرت و جو در بورس کالا به بررسی زوایای مختلف این رویداد پرداختند.

علی وقف چی به ایرنا گفت: امروز در بخش کشاورزی انواع و اقسام مشکلات وجود دارد تولید زیاد، کشاورزان خرده، واسطه های پرشمار، دادوستد کاملا سنتی، نبود شفافیت و نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید از مهم ترین مشکلات این بخش به شمار می رود. 

وی افزود: در این شرایط یک اتفاق مثبت، نگاه درست دولت نسبت به بورس است. سیاست جدید دولت مبنی بر عرضه محصولات ذرت و جو در بورس کالا ثمرات زیادی را برای کشاورزان و اصلاح ساختاری بخش کشاورزی به همراه خواهد داشت، اما نکته حائز اهمیت، لزوم اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مزایای بورس به کشاورزان است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید امکان عرضه مستقیم کشاورزان و ورود آنها در بورس آسان شود، گفت: نخستین مزیت عرضه کالاهای کشاورزی در بورس، اطلاع کشاورزان از نرخ واقعی محصولات است. اگر کشاورز بطور مستقیم یا از طریق تعاونی های مرتبط یا انبارها بتوانند محصولات را در بورس عرضه کند از قیمت های واقعی بازار مطلع می شود و از این رو سود واقعی به کشاورز می رسد.

وقف چی ادامه داد: علاوه بر کاهش قابل توجه نقش واسطه ها، رفته رفته از دادوستدهای سنتی و بدون تضمین رها می شویم و معاملات در بستر الکترونیک به توسعه این بخش و افزایش بهره وری کمک می کند.مسلم است که با این گستره جمعیتی و حجم تولید نمی توانیم به شکل سنتی بازار را مدیریت کنیم و نیاز به شفافیت داده ها و مبادلات مدرن برای توسعه ضروری است. از این رو، بورس کالا باید در میان کشاورزان شناخته شود تا خود کشاورزان تقویت بورس و عرضه محصولات در این بازار را مطالبه کنند.

وی گفت: نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید نیز از کاستی های بزرگ بخش کشاورزی است که با تمرکز معاملات در بورس کالا، این مشکل با توجه به شفافیت آماری موجود در این بورس تا حدود زیادی حل می شود.از سوی دیگر به‌دلیل امکان رصد معاملات، نوسانات قیمتی بصورت منطقی و به دور از واسطه‌گری و با قابلیت پیش‌بینی رخ می‌دهد که این امر نیز به نفع خریدار، کشاورز و سیاست گذاران اقتصادی در تنظیم بازار خواهد بود.

مزایای تمرکز عرضه محصولات در بورس

علی محمد شاعری نیز اظهار داشت: در مجلس به شدت موافق عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا هستیم چراکه این اقدام گام مهمی در جهت شفاف سازی و مبارزه با انحصار و رانت خواری است.با حمایت از بورس، باید شرایطی را مهیا کنیم تا رقابت کامل بین تمام مشتریان و عرضه کنندگان به وجود آید و قیمت ها به شکل رقابتی کشف شود که این موضوع منافع همزمان تولیدکننده و مصرف کننده را تامین می کند.

وی افزود: از بورس کالا می خواهیم تهدید به وجود آمده در اقتصاد بخصوص در بخش کشاورزی را که در قالب نوسان کاذب قیمت ها، معاملات غیر شفاف و سنتی نمود پیدا کرده را به یک فرصت بزرگ تبدیل کند. البته این امر به نوع نگاه دولت برای تنظیم بازارها برمی گردد اما امیدواریم که با تمرکز عرضه محصولات در بورس، شاهد افزایش سرعت معاملات و تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان و همچنین انعکاس قیمت های درست و واقعی به اقتصاد باشیم.

محمد شاعری گفت: ورود محصولات کشاورزی در بورس باعث می شود تا کشاورزان زودتر به مطالبات دست یابند و مشکل تاخیر در پرداخت مطالبات آنها از بین می رود که این موضوع انگیزه ای دوچندان به کشاورزان برای تولید می دهد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ