کد خبر: ۱۲۸۸۹۴
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۳/۲۱

سازمان برنامه پیشنهاد ترمیم نظام یارانه‌ای بنزین و برق داد

سازمان برنامه پیشنهاد ترمیم نظام یارانه‌ای بنزین و برق داد

سازمان برنامه برای اصلاح نظام یارانه انرژی پیشنهاد داد اصلاحات در ابتدا با ترمیم نظام یارانه‌ای بنزین و برق خانگی آغاز و سپس به گازوییل و برق صنعتی تسری پیدا کند..

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، سازمان برنامه در گزارشی با عنوان "چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه" در 4 محور اصلی درباره برنامه کوتاه مدت اصلاح نظام یارانه انرژی اعلام کرد: به‌صورت تاریخی دولت مالک، فروشنده و توزیع‌کننده انرژی بوده و بنابراین این امکان را داشته که از قیمت‌ حامل‌های انرژی به‌عنوان ابزار سیاست حمایتی معیشت و تولید استفاده کند.

استمرار و گسترش این رفتار به‌تدریج ابعاد مالی قیمت‌گذاری را زیاد کرده و فن‌آوری تولید را تغییر داده و عام بودن شمول یارانه‌های پنهان نیز باعث شده تا ضریب اصابت آن‌ها کم بوده و بهره‌مندی اقشار جامعه نامتناسب باشد.

در شرایط کنونی که بسیاری از اقشار آسیب‌دیده دچار مشکلات معیشتی ناشی از افزایش قیمت‌ها شده‌اند، هدررفت یارانه انرژی بیشتر نمایان است. لذا لازم است طرح اصلاحات ساختاری حامل‌های انرژی و کالاهای اساسی با هدف افزایش ضریب اصابت منابع صرف شده برای حمایت از تولید و اشتغال و همچنین افزایش بهره‌وری هرچه سریع‌تر آغاز و در چند فاز به اجرا برسد.

این گزارش پیشنهاد می‌کند اصلاحات در ابتدا با ترمیم نظام یارانه‌ای بنزین و برق خانگی آغاز و سپس به گازوییل و برق صنعتی تسری پیدا کند.

در این طرح به‌منظور پوشش حداقل سطح معیشت، ابتدا یک کف حمایتی مصرف برای تمام خانوارها در نظر گرفته می‌شود و سپس حامل‌های انرژی مربوطه با قیمت بازار عرضه خواهند شد. بدین ترتیب در صورت اعمال سیاست‌های حمایتی مناسب همزمان با اصلاح نظام یارانه‌ها نه تنها منابع قابل‌ توجهی برای پوشش اهداف دولت ایجاد می‌شود بلکه با هدفمند کردن یارانه‌ها وضعیت اقشار کم‌درآمد نیز بهبود پیدا می‌کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ