کد خبر: ۱۲۹۰۵۴
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۳/۲۶

علت عدم اعلام مظنه قیمت در تابلوی بازار پایه فرابورس اعلام شد
توسط مدیر نظارت بر بورس‌ها:

علت عدم اعلام مظنه قیمت در تابلوی بازار پایه فرابورس اعلام شد

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به حضور ۱۸۲ شرکت در بازار پایه فرابورس درخصوص علت عدم اعلام مظنه و سفارش‌های خرید و فروش سهام در بازار پایه توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن خدابخش به فارس گفت: موارد مطرح‌ شده در مورد عدم درج قیمت سهام در بازار پایه فرابورس دو نکته داشت که اول بحث شبهه غیرشرعی بودن این کار بود و خوشبختانه کمیته فقهی سازمان بورس با برگزاری جلسه‌ای اعلام کرد، این معاملات از نظر شرعی مشکلی ندارد. بحث دوم خرید و فروش و کسب و کار است که آن هم در جلسه شورای عالی بورس که احتمالا هفته آینده یا به زودی برگزار و در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی درباره اینکه چرا قیمت پیشنهادی سهام در بازار پایه فرابورس معلوم نیست، افزود: ‌کمیته فقهی بین دو مفهوم مظنه نرخ و قیمت نهایی تفاوت قائل است. آنچه که در بازار پایه افشا نمی‌شود، همان مظنه یا گمانه‌زنی برای قیمت است وگرنه، وقتی تقاضای واقعی برای یک سهم ارائه می‌شود، پیشنهاد معامله‌گر برای خرید سهام معلوم است. ‌مثلاً ۲۰۰ تومان به ازای هر سهم پیشنهاد داده و وقتی معامله انجام شد، معلوم است به چه قیمتی خریداری شده بنابراین کمیته فقهی سازمان بورس اعلام کرده بین مظنه و قیمت تفاوت وجود دارد و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت و وقتی معامله نهایی انجام شد، اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: داشتن اطلاع توسط یک معامله گر از سفارشات خرید دیگران به هیچ وجه از مواد مشمول در صحت یک معامله بشمار نمی‌رود، اما وقتی معامله قطعی شد، قیمت اعلام می‌شود که مثلاً فلان سهم به چه قیمتی خرید و فروش شده است.

خدابخش درخصوص اینکه آیا اعلام نشدن مظنه و سفارش‌های خرید و فروش سهام در بازار پایه برای جلوگیری از سفته‌بازی است، گفت: بله، از طرفی بین شرکت‌های درج‌شده در تابلوی پایه فرابورس و شرکت‌های پذیرفته‌شده در تابلوی اصلی فرابورس تفاوت وجود دارد یعنی اگر شرکتی در تابلوی اصلی پذیرفته شده، شرایط سازمان بورس را رعایت کرده اما شرکتی که در مراحل اولیه پذیرش است و اصلاً پذیرفته نشده فقط در تابلوی بازار پایه درج شده است.

وی در مورد شرکت‌های حاضر در بازار پایه فرابورس گفت: شرکت‌های درج‌شده در بازار پایه مشمول مخفی بودن مظنه‌های خرید و فروش سهام می‌شوند، اما شرکت‌هایی که به صورت کامل در بورس یا فرابورس پذیرش می‌شوند، همه موارد آن در تابلوی اصلی بورس یا فرابورس به صورت شفاف وجود دارد و این جزو موارد قانون شرکت‌ها نزد سازمان بورس است که باید اوراق مالی شرکت‌ها ثبت شود و آنها درخواست پذیرش به سازمان بورس بدهند و وقتی یک شرکت پذیرفته شد از تابلوی بازار پایه خارج شده و به تابلوی اصلی بازار در بورس یا فرابورس منتقل می‌شود.

خدابخش درخصوص تعداد حضور شرکت ها در بازار پایه فرابورس گفت: ۱۸۲ شرکت در بازار پایه فرابورس حاضر هستند که ۷۸ شرکت قبلاً در بازار اصلی فرابورس پذیرش شده بودند، اما چون برخی شرایط را از دست دادند، لغو پذیرش شده و به بازار پایه برگشت خوردند و اگر دوباره همان مراحل پذیرش در بورس یا فرابورس را طی کنند، دوباره به تابلوی اصلی برمی‌گردند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انتهای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ