کد خبر: ۱۲۹۹۵۳
۰:۰ - ۱۳۹۸/۴/۱۹

توسط مدیران عامل و مالی و برای عرضه اولیه شنبه :

"نوری" معرفی شد/ پیش بینی سود، زمان مجمع + علت گرانی سهم

مدیران عامل پتروشیمی نوری،مدبران اقتصاد و معاون مالی هلدینگ "فارس" ضمن اعلام آخرین اطلاعات مالی و عملکردی از علت بالا بودن قیمت سهم، پیش بینی سود، زمان مجمع، پرداخت سود و اثر نرخ تسعیر ارز و خوراک بر روی سهم خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جلسه معرفی شرکت پتروشیمی نوری که بعداز ظهر روز گذشته با حضور اصحاب رسانه در مکان هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد با استقبال غافلگیر کننده فعالان بازار سرمایه، مدیران سرمایه گذاری و سهامداران روبرو و منجر به ایستاده دنبال کردن این مراسم توسط برخی از حاضرین شد.

مزایای رقابتی

تقی صانعی مدیرعامل پتروشیمی نوری با بیان اینکه شرکت در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع شده، گفت: وجود دو اسکله اختصاصی برای بارگیری محصولات صادراتی(شمول 60 درصد از محصولات و لزوم بارگیری 15 کشتی در ماه)، دسترسی آسان به خوراک به واسطه وصل شدن به 13 پالایشگاه پارس جنوبی و معافیت از پرداخت ارزش افزوده روی خوراک را می توان از مزایای رقابتی این شرکت نام برد.

محصولات اصلی و فرعی

وی افزود: خوراک این شرکت شامل 4.5 میلیون تن میعانات گازی و 270 هزار تن بنزین پیرولیز است که میعانات از 13 پالایشگاه پارس جنوبی و بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم تامین می شود. پارازایلین،بنزن و اورتوزایلین هر کدام به ترتیب با ظرفیت 750، 330 و 80 هزار تن در سال جزو محصولات اصلی آروماتیک و هیدروکربن های سنگین و سبک، آروماتیک سنگین، رافینیت، گاز مایع، برش پنتان و نفتای سبک جزو 6 محصول فرعی با مجموع ظرفیت تولید 3.3 میلیون تن در سال بشمار می روند.

این مقام مسئول ادامه داد: 50 درصد پارازایلین تولیدی فعلا برای پتروشیمی تندگویان جهت تولید پت ارسال می شود و بیش از 50 درصد دیگر صادر می شود.رافینت، محصولات سبک، گازمایع پنتان ضمن مصرف داخلی،هم صادر شده  و هم به پتروشیمی جم جهت تولید پلیمرهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ارسال می شود.بنزن هم برای ساخت مونومر استایلن به پتروشیمی پارس با لوله منتقل می شود ضمن اینکه بقیه محصولات از جمله اورتوزایلین صرف مصرف داخلی، ارائه در بورس کالا و انرژی و صادرات می شود.

صانعی با اشاره به اینکه شرکت در حال طی کردن سومین برنامه استراژیک است، گفت: کلیه فرایندهای مدیریتی، بازرگانی،مالی ، انسانی،تولید، HSE بصورت سیستماتیک و در چارچوب یک برنامه استراتژیک حرکت می کند و روند پیشرفت آنها بر اساس شاخص های کلیدی و غیرکلیدی کنترل و هر سه ماه یک بار شاخص ها تجزیه و تحلیل می شود بطوری که اگر نقصانی وجود داشته باشد،مشخص و نسبت به رفع مشکل اقدام می شود.

عملکرد تولید و فروش

وی درخصوص عملکرد تولید و فروش گفت: 95 درصد از طراحی و 98 درصد از برنامه های تولید طی سال گذشته انجام شده که نسبت به سال ماقبل از آن با کاهش مواجه شده و دلیل آن به تعمیرات اساسی بعضی از واحدها به مدت 4 ماهه برمی گردد.همچنین عملکرد فروش در سال 97 با صادرات 59 درصدی محصولات، 36 درصدی بین مجتمعی و مصرف 5 درصدی در دو بورس کالا و انرژی همراه شده است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری با اشاره به ظرفیت اسمی تولید 4.4 میلیون تنی محصول در سال گفت: در سال گذشته به میزان 2 میلیون تن صادرات و 1.7 میلیون تن مصرف داخلی و در بودجه 2.6 هزارتن صادراتی و 1.6 میلیون تن داخلی بوده و از نظر ریالی 55 درصد از فروش ها بر اثر صادرات بوده است.

مهمترین دستاوردها

صانعی درخصوص مهمترین دستاوردهای سال 97 گفت: افتتاح و بهره برداری از واحد برش سبک که از این طریق مقداری زیادی از ضرر جبران شد، انجام پروژه ارتقا پارازایلین باتوجه به  دوبرابری قیمت آن نسبت به نفتا جهت سوددهی بیشتر،رفع مغایرت ها با شرکت ملی نفت درباره بحث قیمت ،پیگیری دریافت مطالبات از شرکت بازرگانی،در دست اقدام بودن تکلیف اسناد مالکیت اراضی مجتمع و برطرف شدن تعدیل تاثیر مطالبات با هلدینگ از جمله مهمترین دستاوردها می توان نام برد.

طرح های توسعه ای

وی درباره طرح های توسعه ای جهت ادامه فعالیت گفت: طرح های جداسازی C5از ترکیبات سبک،ارتقا واحد تولید پارازایلین که هردو به بهره برداری رسیده، شیرین سازی ترکیبات سنگین که در مرحله مناقصه وجود دارد، جداسازی نرمال پارافین ها ازترکیبات سنگین، شیرین‌سازی گاز فلر که این طرح نیز در مرحله مناقصه است.ایزومریزاسیون برش سبک و تبدیل به محصولی با اکتان بالا، ایزومرایزیسیون ترکیبات رافینت، تولید نرمال هگزان پلیمر گرید، پروژه بومی سازی کاتالیست جاذب ها و جداسازی ترکیبات با ارزش اتیل بنزن و متا زایلین هم از طرح های توسعه ای در دست بررسی است.

علت گرانی قیمت سهم

این مقام مسئول درخصوص علت گران بودن قیمت سهم گفت: سوال: در سال 97 در شرایطی بودیم که متوسط تولید 730 تن بود اما سال جاری این ظرفیت سه برابر شده است . در سال گذشته به مدت 4 ماه تولید نداشتیم ولی اکنون در 100 درصد ظرفیت هستیم . طی دو ماه لاتن را از 18 به 13 درصد رساندیم و 94 درصد سود را پوشش دادیم .

پیش بینی سود 98، سیاست تقسیم سود، زمان مجمع و پرداخت سود

صانعی از براورد سود 1.6 هزار میلیارد تومانی برای سال 98 خبر داد که در سه ماهه ابتدایی سال جاری تقریباً 370 میلیارد تومان این سود تحقق یافته و بدون تسعیر نرخ ارز در نظر گرفته شده است. سیاست تقسیم سود بر اساس 90 درصد پیشنهاد شده که پس از عرضه اولیه و در 31 تیرماه مجمع سالانه برگزار خواهد شد همچنین یک ماه پس از برگزاری مجمع پرداخت سود به سهامداران انجام خواهد شد.

پیش بینی رکورد شکنی حجم عرضه و تعداد خریداران

جواد عشقی نژاد مدیرعامل شرکت مدبران اقتصاد نیز ضمن اشاره به سه عرضه موفق "پارس، نوین و فجر" توسط هلدینگ گفت: نوع قیمت ،روند عملکردی، حمایت از سهام این سه شرکت، رفتاری که بازار نسبت به ان نشان داد و سودآوری که برای سهامداران خرد و حقوقی های مختلف داشت، نشان دهنده نوع نگاه "فارس" در عرضه های گذشته بوده و همان روند برای پتروشیمی نوری پیش رو است که ادامه خواهیم داد.

وی افزود: به هر حال آخرین عرضه هلدینگ، پتروشیمی پارس بود با مشارکت 182 هزار نفر بود و در عرضه شرکت پلی پروپیلن جم به عنوان آخرین عرضه بزرگ بازار سرمایه نیز 468 نفر مشارکت داشتند.براین اساس، پیش بینی می شود روز شنبه علاوه بر رکورد شکنی حجم عرضه از نظر تعداد سهامداران هم رکوردی حاصل شود. تمامیت هدف هلدینگ شفاف سازی سرمایه گذاری ها از روش عرضه سهام در بازار سرمایه بوده که از سال گذشته وعده واگذاری سهام آنها را داده است.

ارزش گذاری و مقایسه با "شبندر و شبریز"

سعید محبی فرد معاون مالی و سرمایه گذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس درخصص ارزش گذاری این مجموعه و مقایسه این مجموعه پتروپالایشگاهی با ارزش شرکت های مشابه گفت: پتروشیمی نوری با ظرفیت 120 هزار بشکه بیشتر از پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت 320 هزار بشکه و 212 میلیارد تومان ارزش بازار و پالایشگاه تبریز با ظرفیت 110 هزار بشکه و ارزش بازار 10.1 هزار میلیارد تومان و با قیمت 9.6 هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده  که البته ارزان تر هم در بازار با قیمت 9.3 هزار میلیارد تومان عرضه می کنیم.

اثر نرخ تسعیر ارز و خوراک بر  روی هر سهم

وی درباره عوامل تاثیرگذار بر تصمیم گیری انتخاب این سهم افزود: نرخ تسعیر ارز در ارزش گذاری 10 هزار تومان دیده شده و باتوجه به فروش 11300 تومانی ارز در سامانه نیما طی هفته گذشته،افزایش هر هزار تومان در قیمت ارز بر ارزش هر سهم "نوری" 500 تومان افزوده می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ظرفیت تولید در سال جاری بر روی 90 درصد براورد شده ،ادامه داد: آمار و اطلاعات حکایت از این دارد که طی سه ماهه نخست سال بیش از 100 درصد تولید داشتیم اما برای سال 99 این ظرفیت 100 درصد دیده شده است.همچنین هر یک درصدی که قیمت خوراک کاهش پیدا کند، 700 تومان بر ارزش شرکت و 233 تومان به ازای هرسهم اضافه می شود بنابراین اگر امکان دریافت درصد بیشتری از خوراک با قیمت پایین تر میسر شود،اثر آن بسیار قابل ملاحظه خواهد بود.

محبی فرد گفت: آخرین ارزش جایگزینی نوری حدود 1.2 میلیارد یورو است که در صورت محاسبه آن با بهره زمان ساخت به عدد مناسبی خواهید رسید.سابقه هلدینگ در بازار سرمایه کاملا مشخص و قطع به یقین سهمی ارزشمند است که می تواند ضمن تحت تاثیر قرار دادن بازار، سهامداران را راضی نگه دارد. قیمت سهم عادلانه است و علی رغم فشار سازمان بورس معتقدیم قیمت واقعی بیش از ارزش گذاری است اما جای رشد دارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ