کد خبر: ۱۲۹۹۹۱
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۴/۱۹

انگلیسی‌ها از توقیف کشتی ایرانی زیان خواهند دید/ حکایت خنده‌آور آمریکا
رئیس جمهور :

انگلیسی‌ها از توقیف کشتی ایرانی زیان خواهند دید/ حکایت خنده‌آور آمریکا

رئیس جمهور اقدام انگلیس در توقیف کشتی نفتکش ایرانی را بسیار کودکانه، سخیف و اشتباه توصیف کرد و گفت: تحرکات اخیر آمریکا حکایتی جالب و خنده‌آور است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، حسن روحانی در جلسه هیأت دولت، گفت: دشمن به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه است و از این رو به فضای کشور تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد . از سوی دیگر به طور نیابتی، کشتی نفتکش ایرانی را توقیف کردند که کار بسیار سخیف و غلطی انجام دادند.

وی افزود: انگلیسی‌ها در آبهای سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند در حالی که در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند. این سرزمین متعلق به اسپانیا است و دولتی اشغالگر که به ناروا در این منطقه حضور دارد این کار سخیف را انجام داده و این در حالی است که مردم اسپانیا هم از این کار انگلیس اعلام انزجار دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اقدام انگلیسی‌ها کاری بسیار سخیف، غلط و اشتباه بود و به زیان آنها است، ادامه داد: همه باید تلاش کنیم در سطح جهان، خطوط کشتیرانی از امنیت کامل برخوردار باشد . به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که آغازگر ناامنی هستند و تبعات آن را بعداً درک خواهند کرد.

روحانی افزود: ممکن است انگلیسی‌ها به دستور آمریکا و یا آنچه که گروه ب نامیده می‌شود این کار را کرده باشد که بازهم اقدام غلط و اشتباهی است. ضمن اینکه می‌دانیم در داخل انگلستان شرایط انسجام ندارد و بهم ریخته است و دولت و مجلسی منسجمی وجود ندارد. اما در عین این سراسیمگی و بهم‌ریختگی، توقیف کشتی نفتکش ایرانی کاری احمقانه بود.

وی تحرکات اخیر آمریکا را حکایتی جالب و خنده‌آور توصیف کرد و گفت:‌ تحرکات آمریکا، حکایت آدمی است که با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد. آمریکایی ها از یک طرف برجام را توافقی بسیار بد و به تعبیر خود بدترین توافق می‌دانند و بدون هیچ بهانه‌ای از آن خارج می‌شوند و از طرف دیگر وقتی ایران برخی از تعهدات را کاهش می‌دهد، همگی از آن ابراز نگرانی می‌کنند. در حالی که باید از آمریکا نگران بود که کل برجام را زیر پا گذاشته است.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی ها درخواست جلسه فوق‌العاده برای شورای حکام دادند که چرا ایران برخی از تعهدات برجامی را کنار گذاشت. این داستان خنده‌آوری است که آمریکایی‌ها آن را انجام می‌دهند که کمتر می‌توان در تاریخ سیاسی جهان سراغی از اینگونه اقدامات گرفت. آمریکایی ها دلیلی برای عدم غنی‌سازی ایران اعلام نمی‌کنند و صرفاً می‌گویند کار بدی است و یا اینکه هدف ایرانی‌ها بد است. اما نمی‌توانند بگویند اگر کار بدی است چرا خود آن را انجام می‌دهند و تنها کشوری که در دنیا غنی‌سازی بد انجام داده و از سلاح اتمی استفاده کرده، نصیحت‌گر دیگران شده و خود را مصلح معرفی می‌کند.

روحانی افزود: آیا غنی‌سازی که منجر به ساخت سوخت رآکتور قدرت شده و نیازمندی‌های مردم را در زمینه شیرین‌ کردن آب و یا تأمین برق برآورده می‌سازد و موجب اقدامات پزشکی و تولید رادیوداروها برای درمان بیماری‌ها می‌شود و هزاران کاربرد صلح‌آمیز در زمینه علوم فناوری دارد برای ایران بد و برای دیگران خوب است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها هم از اینکه ایران برخی تعهدات خود را بر طبق برجام کنار گذاشته اظهار نگرانی می‌کنند، ادامه داد: نمی خواهد نسبت به ایران نگران باشید، نگرانی شما باید از آمریکا باشد که کل این تعهد و برجام را زیر پا گذاشته و تمام تعهدات بین‌المللی را متزلزل کرده است. جمهوری اسلامی در چارچوب برجام و توافق حرکت می‌کند و ساختارشکن نیستیم و ساختار برجام را برهم نزدیم.  14 ماه فرصت دادیم و باز هم با اقدام جدید خود 2 ماه دیگر فرصت دادیم و اقدامات ایران کاملاً صحیح، درست و در چارچوب قانون است.

رئیس جمهور ادامه داد: البته ممکن است برخی سلیقه دیگری در خصوص چگونگی اقدامات داشته باشند که مثلاً چرا هیجانی و جهشی واکنش نشان نمی‌دهیم . در مقابل اینها، مبنا این است که فضا و زمان لازم را برای حفظ برجام تا جایی که ممکن است نگه داریم چرا که می‌دانیم برای منطقه و جهان حائز اهمیت است.

روحانی افزود: عجله‌ای نداریم با قرارداد و توافقی که به معنای منطق و قدرت دیپلماسی ایران و توان مذاکراتی در برابر قدرت‌های جهان است و توافقی که تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را از بین برده و اتهام را از ایران رفع کرده و ما را بر صندلی مدعی نشانده و موجب انزوای آمریکا شده است، برخورد هیجانی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حتی برجام تضعیف شده از چنان قدرتی برخوردار است که سیاست خارجی آمریکا را متزلزل کرده، گفت: همه به آمریکا و ترامپ ایراد می‌گیرند که چرا توافق مورد تأیید سازمان ملل را کنار گذاشته است.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ