کد خبر: ۱۲۹۹۹۶
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۴/۱۹

آخرین خبر از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه / مالکان نگران نباشند
معاون سازمان مالیاتی اعلام کرد :

آخرین خبر از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه / مالکان نگران نباشند

معاون سازمان مالیاتی از تحویل پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه طی چند روز آینده به دولت خبر داد و گفت: اخذ مالیات خانه های خالی قابل اجرا نیست.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احمدد زمانی درخصوص موضوع مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی در برنامه پایش گفت: بخش املاک مشمول مالیات است و هم اکنون مالیات بر ارزش افزوده حوزه مالیاتی در این بخش وجود دارد، سال ۹۴ اصلاحیه‌های بر مالیات بر حوزه ساخت مسکن وارد شد. مالیات بر تولید مسکن بعد از دوره چند ساله و در اصلاحیه‌های مختلفی حذف شده بود، اما در سال ۹۴ ساخت و فروش مسکن مشمول مالیات شدند.

وی افزود: بخش مالیات مربوط به واحد‌های خالی از سکنه به دلیل آنکه ساز و کار اطلاعات آن فراهم نشده قابل اجرا نیست اما پیش نویس لایحه مالیات مربوط بر عایدی سرمایه که بخشی از آن مسکن است به زودی ارائه می‌شود‌.مالیات بر عایدی سرمایه صرفا مسکن نیست، اما به این حوزه توجه ویژه‌ای دارد. البته این موضوع پیچیدگی‌های بسیار خاص دارد، مطالعات این طرح ۳ ماه به طول انجامید و پیش نویس لایحه آن تا چند روز آینده تحویل دولت داده می‌شود.

این مقام مسئول گفت: در سال ۸۷ مطالعاتی برای این طرح انجام شد و در سال ۹۴ اصلاحیه‌های بر روی آن صورت گرفت، اما مجددا پیش نویس‌ها اصلاح شد.مالیات بر ارزش افزوده یکی از نظام‌های مالیاتی بسیار موفق بوده و بسیاری از کشور‌ها که این طرح مالیاتی را اجرا کرده بودند بعد از مدتی با مشکل مواجه شدند و آن را ادامه ندادند، اما مالیات بر ارزش افزوده نمونه بسیار موفق بوده است.

زمانی ادامه داد: در اجرای این طرح ۲ مشکل وجود داشت که یک مشکل آن مربوط به معافیت‌های مالیاتی است، زیرا معافیت‌ها در برخی از موارد به نفع فعال اقتصادی نیست و مشکل دوم را افرادی ایجاد می‌کنند که نمی‌خواهند از قانون تبعیت کنند.پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با امضای وزیر اقتصاد به دولت تقدیم می‌شود و البته در هیات دولت هم به دلیل آنکه حجم کار‌های اقتصادی زیاد است نمی توان زمان دقیقی برای اجرای آن اعلام کرد.

وی به مالیات بر خانه‌های خالی هم اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح باید وزارت راه سامانه املاک و مستغلات را راه اندازی کند و تا زمانی که این سامانه اجرایی نشود امکان شناسایی خانه هم وجود ندارد. در این سامانه باید مدت خالی ماندن واحد مسکونی، دلیل آن و  تعداد واحد‌ها بررسی شود البته در سال ۹۴ در قانون به این موضوع پرداخته شده است.

معاون سازمان مالیاتی با بیان اینکه سازمان هرجا که درآمد باشد حتما برای اخذ مالیات حضور پیدا می کند،افزود: به دلیل آنکه در طرح مالیات بر خانه های خالی هزینه افرادی که برای شناسایی خانه ها می روند و اطلاعات کسب می کنند بسیار زیادتر از مالیات وضع شده است بنابراین اجرای آن برای سازمان صرفه اقتصادی ندارد.

زمانی گفت: ممکن است مالکی واحد مسکونی خود را برای اجاره یا فروش گذاشته باشد و خریداری پیدا نشود بنابراین باید علت خالی ماندن واحد مسکونی برای این سازمان مشخص شود.شهرداری در حوزه مستغلات و مدیریت آن و طبقه بندی واحدهای مسکونی بهتر از دولت و وزارت راه اشراف دارد و اگر بازنگری در طراحی سامانه املاک صورت گیرد و توسط شهرداری ها انجام شود بسیار زودتر به سرانجام می رسد.

وی افزود: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه مالکان واحدهای مسکونی نگران نباشند زیرا در این طرح تنها سوداگران و سوءاستفادکنندگان از بازار مشمول مالیات می شوند. باید سامانه املاک و مستغلات به گونه ای باشد که برای دولت مشخص شود چه کسی در حوزه مسکن فعالیت می کند.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ