کد خبر: ۱۳۱۲۱۲
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۴/۲۵

اصلاح ساختار بودجه قابل اجرا نیست / پیش بینی کسری بودجه ۹۸ و ۹۹
دو نماینده مجلس :

اصلاح ساختار بودجه قابل اجرا نیست / پیش بینی کسری بودجه ۹۸ و ۹۹

دو نماینده مجلس ضمن اشاره به برنامه پیشنهادی دولت برای اصلاح ساختار بودجه، رویکرد قطع وابستگی به نفت را فاقد قابلیت اجرای ۱۰۰ درصد دانسته و کسری بودجه سال جاری و آینده را پیش بینی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، رحیم زارع با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه امری ضروری بود و همه بر آن توافق داشتند،گفت: در زمان بررسی و تصویب بودجه 98 ،حدود 160 هزار میلیارد تومان از درآمد‌های نفتی در نظر گرفته شد، این درحالی بود که کنار آن حدود 881 هزار میلیارد تومان یارانه‌های آشکار و پنهان پرداخت می‌شود.

وی افزود: این رقم حدود 5 برابر درآمد نفتی لحاظ‌ شده در بودجه است و اگر بخواهیم سرانه یارانه پرداختی به مردم را محاسبه کنیم، مبلغی حدود 10.7 میلیون تومان می‌شود در صورتی که همین درآمد نفتی لحاظ‌ شده در بودجه نیز محقق نمی‌شود.

این نماینده مجلس واگذاری بخشی از پروژه‌های عمرانی به مردم و خارج کردن از شمول دولت را یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها دانست و ادامه داد: با ساماندهی وضع مالیات نیز می‌توان وابستگی بودجه به درآمد نفت را کاهش داد و در صورت محقق شدن برنامه‌های مالیاتی، رقمی حدود 40 هزار میلیارد تومان عاید دولت می‌شود.

زارع نیز با بیان اینکه بعد تئوریک این برنامه پررنگ‌تر از امکان اجرایی آن است،گفت: سال 81 حدود 10 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و این کسری بودجه در سال 97 به بیش از 80 هزار میلیارد تومان رسیده است.اگر فروش نفت صفر باشد، کسری بودجه سال 98 به 108 هزار میلیارد تومان می‌رسد و این رقم در سال 99 به 150 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد که از یارانه‌ای که فقط برای بنزین پرداخت می‌شود، بیشتر است.

همچنین فرید موسوی یکی از نمایندگان تهران در مجلس مولدسازی درآمد‌های پایدار، بهسازی نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ها را 3 محور عمده اصلاحات دولت در ساختار بودجه خواند و گفت: یکی از اشکالات این برنامه‌ها این است که گویی دولت همه آرزو‌های خوب توسعه‌ای را بیان کرده و امیدوار به اجرای مواردی است که برخی از آن‌ها سالها است امکان اجرا ندارند.

وی با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه در زمینه اصلاح ساختار بودجه که با رویکرد قطع وابستگی به نفت تهیه شده، آن را فاقد قابلیت اجرای 100 درصد دانست و افزود: آنچه ارائه شده، برنامه مورد نظر سازمان برنامه و بودجه است و هنوز تبدیل به برنامه دولت نشده است.متأسفانه برای اجرای این طرح نیز اراده و اجماعی نیست.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ