کد خبر: ۱۳۱۲۴۴
۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۴/۲۶

آثار اجرای استانداردهای جدید در بازار جهانی نفت از ۶ ماه آینده

آثار اجرای استانداردهای جدید در بازار جهانی نفت از ۶ ماه آینده

با الزام اجرای شدن استانداردهای جدید کاهش آلودگی کشتی‌ها از آغاز سال ۲۰۲۰، پیامدهای گسترده آن در بازار نفت در ۶ ماه آینده توسط دو تحلیلگر مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، ده‌ها هزار کشتی در حال تردد در اقیانوس‌های جهان، روزانه بیش از ۳ میلیون بشکه نفت کوره غلیظ و پرگوگرد مصرف می‌کنند. با این همه از آغاز سال آینده میلادی، صنعت کشتیرانی باید به مقررات جدیدی عمل کند که آلودگی گوگرد را به شکلی چشمگیر کاهش می‌دهد.

استیو سویر تحلیلگر ارشد موسسه مشاوره‌ای فکتس گلوبال انرژی گفت: این بزرگ‌ترین تحول در تاریخ بازار نفت است، این مساله تولیدکنندگان نفت، معامله‌گران، دارندگان کشتی‌ها، پالایشگران، سرمایه‌گذاران بازار سهام، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های تدارکات و بانک‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل تحولی بزرگ بشمار می‌آید. با توجه به اینکه کمتر از ۶ ماه دیگر تا اجرایی شدن استانداردهای جدید باقی مانده، پیامدهای گسترده این تحول را بررسی می‌کنیم.

سازمان بین‌المللی دریانوردی، تردد کشتی‌هایی را که از سوختی با گوگرد بیش از ۰.۵ درصد استفاده می‌کنند، ممنوع می‌کند. این در حالی است که سطح کنونی مجاز گوگرد ۳.۵ درصد است، این مقررات در سال ۲۰۱۶ از سوی این سازمان تایید شد. بیش از ۱۷۰ کشور از جمله آمریکا با تغییر سوخت فوق اعلام همراهی کرده‌اند.کشتی‌هایی که از مقررات جدید سوخت پیروی نکنند با خطر توقیف روبه‌رو می‌شوند و انتظار می‌رود در بنادر کشورهای متعهد به مقررات جدید، کشتی‌ها بازرسی شوند.

علت مهم بودن این مساله

آنتونی گورنه مدیر موسسه آردمور شیپینگ گفت: این تحول بزرگی است، اگر شما صنعت کشتیرانی را با بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده سوخت مقایسه کنید، این صنعت در جایگاه چهارم یا پنجم قرار می‌گیرد. سراغ سوختی از اساس متفاوت می‌رویم، این تحول بیش از آنکه بر صنعت کشتیرانی تاثیر داشته باشد بر صنعت پالایش نفت تاثیر خواهد داشت.

انتظار می‌رود مقررات جدید،سبب عرضه مازاد نفت کوره با گوگرد بالا شود و تقاضا برای فرآورده‌های نفتی همخوان با مقررات جدید را افزایش دهد. این مساله به‌ویژه برای تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه، همچون عربستان مهم است، زیرا آنها به‌شدت به تولید نفت خام با گوگرد بالا متکی هستند. فشار زیادی به صنعت کشتیرانی وارد می‌شود تا آلودگی‌های گوگرد را کاهش دهد، زیرا این آلودگی‌ها از ترکیبات عمده در باران‌های اسیدی هستند که به گیاهان و حیات‌وحش آسیب می‌زنند و سبب اسیدی شدن اقیانوس‌ها می‌شوند.

مالکان کشتی‌ها با استفاده از سوخت کم گوگرد، کاهش سرعت حرکت، نصب سازوکارهای تصفیه گاز اگزوز (اسکرابر)، یا استفاده از سوخت‌های دیگر و گران‌تر، همچون گاز طبیعی مایع شده(ال‌ان‌جی)، می‌توانند آلودگی گوگرد خود را به میزانی چشمگیر کاهش دهند. بعضی از کشتی‌ها تصمیم خواهند گرفت از اسکرابر استفاده کنند، اسکرابر، برای حذف اکسید گوگرد از موتور کشتی و گازهای اگزوز، طراحی شده است.

یک کشتی مجهز به اسکرابر، می‌تواند به استفاده از نفت خام سنگین ادامه دهد، زیرا آلودگی اکسید گوگرد آن به میزان مورد تایید در مقررات جدید کاهش می‌یابد. طبق برآورد تحلیلگران، صنعت کانتینر به احتمال زیاد از جمله صنایعی است که بیشترین آسیب را از مقررات جدید متحمل می‌شود زیرا هزینه‌های آنها حدود ۱۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ