کد خبر: ۱۳۱۲۷۲
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۴/۲۶

احتمال واگذاری ۱۰۰درصد سهم قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی به پترو پارس

احتمال واگذاری ۱۰۰درصد سهم قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی به پترو پارس

با وجود در دستور قرار گرفتن طرح تعیین تکلیف قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی در جلسه سران قوا و مخالفت با درخواست تعلیق دوساله چینی‌ها، احتمال واگذاری ۱۰۰درصدی سهم این قرارداد به پتروپارس قوت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، 12 تیر سال 96 بود که قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به‌ ارزش 4.8 میلیارد دلار با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌‌های توتال،ملی نفت چین (CNPC) و پتروپارس به امضا رسید. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را به‌ عهده داشت و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم 50.1 درصد، سهم شرکت چینی CNPC به‌میزان 30 درصد و سهم شرکت پتروپارس 19.9 درصد تعیین شد.

شرکت توتال در میانه سال گذشته رسماً کناره‌گیری از این قرارداد را اعلام کرد و شرکت‌های پتروپارس ایران و CNPCI چین در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی باقی ماندند.از میانه سال گذشته تاکنون، مذاکرات بصورت حضوری و غیرحضوری با شرکت CNPC چین ادامه دارد و پس از آنکه بیش از یک سال، اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی معطل بدعهدی توتال بوده، اکنون حدود یک‌سال است که این قرارداد معطل بدعهدی و عدم تعیین تکلیف CNPC چین است و در حالی که دو سال از امضای این قرارداد می‌گذرد، حتی یک پیچ هم در فرآیند توسعه این فاز بسته نشده است.

زنگنه هفته گذشته در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: برای فاز 11 پارس جنوبی به 5.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم و علاوه بر آن برای اجرای فاز 2 توانایی فنی انجام آن را نداریم و حتی یک مورد هم در منطقه اجرا نشده که کاری کنیم فشار گاز در سر چاه افت نکند و بتوانیم تولید را با همان میزان قبلی ادامه دهیم.

وی افزود: برای اجرای فاز 11 پارس جنوبی، قرارداد با سه شرکت امضا شد، توتال 50 درصد، چینی‌ها 30 درصد و پتروپارس 20 درصد از قرارداد را تعهد کردند و قرار این بود که اگر توتال سهم خود را اجرا نکند، قرارداد به طرف چینی منتقل شود. بنابراین قرار شد چین 80 درصد طرح را اجرا و بقیه را پتروپارس اجرا کند اما چین به هر علتی این کار را انجام نداده، بنابراین باید تکلیف را با این کشور روشن کنیم تا از قرارداد خارج شود که اگر این‌گونه شود سهم وی به پتروپارس منتقل می‌شود و این موضوع اکنون در دستور کار سران سه قوه است که درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

زنگنه گفت: چین برای اجرای این طرح تقاضای تعلیق دوساله کرده که آن را نپذیرفتیم و سعی می‌کنیم دوستانه این موضوع را حل کنیم و همه اینها برای فاز اول طرح است.

بنا براین گزارش، با وجود در دستور کار قرار گرفتن طرح مسئله تعیین تکلیف قرارداد فاز 11 پارس جنوبی در جلسه سران قوا و مخالفت ایران با درخواست تعلیق دوساله چینی‌ها، احتمال واگذاری 100درصدی سهم قرارداد فاز 11 پارس جنوبی به شرکت پتروپارس قوت گرفته است.شنیده‌های غیررسمی حاکی از این است که وزارت نفت در پیشنهادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران قوا تشکیل جلسه می‌دهد، درخواست تأمین مالی قرارداد فاز 11 پارس جنوبی را از محل صندوق توسعه ملی ارائه کرده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ