کد خبر: ۱۳۱۴۶۶
۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۵/۱

مرجع قیمت گذاری زغالسنگ تعیین شد / وعده رئیس سازمان بورس به آینده مثبت

مرجع قیمت گذاری زغالسنگ تعیین شد / وعده رئیس سازمان بورس به آینده مثبت

روسای سازمان بورس، انجمن زغالسنگ و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به هموار کردن مسیر توسعه این صنعت از تعیین بورس انرژی به عنوان مرجع قیمت گذاری خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سنا، عصر روز گذشته شاپور محمدی رییس سازمان بورس، مدیران ارشد بازار سرمایه و محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با معدنکاران و تولیدکنندگان ذغال سنگ و با هدف توسعه ظرفیت های صنعت ذغال سنگ با کمک بازار سرمایه دیدار و گفت و گو کردند.

محمدی با اشاره به اینکه توسعه بازارها در همه بورس ها از جمله بورس انرژی مورد حمایت نهاد ناظر است،گفت: مهمترین عناصر ثروت ملی (انرژی) همچون نفت خام، گاز طبیعی، برق و غیره در بورس انرژی داد و ستد می شود و امروز رکن بازار سرمایه نقش مهمی در اقتصاد ملی ایفا می کند. ذغال سنگ از عناصر مهم ثروت ملی است، این صنعت ظرفیت چند هزار میلیارد تومانی دارد اما سهم بازار سرمایه از این میزان منطقی نیست،کمک می کنیم مسیر توسعه این صنعت در بورس هموار شود.

وی با بیان اینکه در ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار به بازاری شفاف، کارا و منصفانه تاکید شده و نهاد ناظر از این اصول تبعیت می کند،گفت: عرضه ذغال سنگ در بورس قطعا به کشف قیمت منصفانه منتهی می شود.برای پذیرش شرکت های فعال صنعت ذغال سنگ در بورس انرژی هیچ محدودیت و مانعی وجود ندارد و هرجا نیز قانون یا رویه ای به اصلاح نیاز داشته باشد قطعا در دستور کار نهاد ناظر قرار خواهد گرفت.

محمدی تاکید کرد: توسعه بازار همه کالاهای قابل عرضه در بورس همواره مورد استقبال سازمان است و خوشبختانه ذغال سنگ از شرایط حضور در خانواده بازار سرمایه برخوردار است و سابقه عرضه در بورس را دارد، بنابراین مسیر توسعه این صنعت در بازار سرمایه هموار است.امید می رود در آینده شاهد عرضه های مستمر ذغال سنگ در بورس باشیم، این بازار زنده شود و بورس انرژی مرجع قیمت گذاری ذغال سنگ باشد.صنعت ذغال می تواند به یکی از مهمترین صنایع بورسی تبدیل شود.

پورابراهیمی: عرضه 20 درصدی سهام ذغال سنگی ها در بورس

پورابراهیمی نیز با بیان اینکه طی دو سال گذشته و با تلاش انجمن صنفی ذغال سنگ شاهد بهبود شرایط این صنعت بودیم،گفت: یکی از دغدغه های صنعت ذغال سنگ کشف قیمت عادلانه است و بورس انرژی و نهاد ناظر بازار سرمایه کلید حل این دغدغه هستند.امروز شرایط برای شروع فصل جدید این  صنعت با ساز و کار بورس مهیا است و ابزار تعیین قیمت عادلانه در بورس انرژی وجود دارد. خوشبختانه در سمت تقاضای ذغال سنگ ظرفیت های جدیدی درحال شکل گیری است.

وی با اشاره به اینکه باید نگاه ویژه به بازار سرمایه داشت، ابراز امیدواری کرد: با ساز و کار بورس شاهد توسعه صنعت ذغال سنگ باشیم.چنانچه قیمت ها شفاف شود، صنعت ذغال سنگ رشد و توسعه می یابد. عرضه 20 درصدی سهام شرکت های ذغال سنگی در بازار سرمایه به معنای تامین مالی 20 درصدی از این بازار و افزایش ظرفیت های تولید است.

مجتهدزاده: راه عرضه ذغال سنگ در بورس هموارتر شود

محمد مجتهدزاده رییس انجمن ذغال سنگ هم با تاکید بر اینکه هر کالایی که به بورس وارد شود بهترین موقعیت بازار را را تجربه می کند، گفت: البته ذغال سنگ مشتری انحصاری دارد، بنابراین ممکن است شرایط آن با سایر کالا ها متفاوت باشد.شفافیت، قیمت گذاری عادلانه، سرعت در تسویه و نظارت قانونی مهمترین ویژگی های بازار سرمایه است، تمایل داریم بازار ذغال سنگ در بورس توسعه داشته باشد با این حال اکنون مشکل زمان تسویه است تا قیمت گذاری!

وی با اشاره به اینکه مصرف کنندگان عمده هم باید نسبت به خرید این محصول از بورس تشویق شوند، ابراز امیدواری کرد: راه عرضه ذغال سنگ در بورس هموارتر شود ، زیرا بورس محل مناسبی برای تعیین قیمت این محصول استراتژیک است و همیشه نمی توان با چانه زنی، قیمت ها را مشخص کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ