کد خبر: ۱۳۲۰۵۹
۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۵/۲۰

عرضه اولیه یک پتروشیمی بعد از ادغام با زیرمجموعه/ آخرین وضعیت مالی و عملیاتی

عرضه اولیه یک پتروشیمی بعد از ادغام با زیرمجموعه/ آخرین وضعیت مالی و عملیاتی

مدیرعامل شرکت شیمی بافت با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملیاتی از برنامه ادغام با یکی زیرمجموعه ها و عرضه اولیه سهام در بورس تا پایان سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن شمس در جریان بازدید خبرنگاران با اعلام برنامه عرضه اولیه سهام شرکت شیمی بافت تا پایان سال جاری گفت : قرار است ابتدا شرکت شیمی تکس آریا از زیرمجموعه های شرکت در شرکت اصلی ادغام و سپس مقدمات عرضه در بورس فراهم شود .

وی افزود: سال گذشته، سال استثنایی برای شرکت بود و طی آن سود هر سهم با رشد ۲۸۳ درصدی روبرو شد. طی سال جاری هم این رشد ادامه دارد به طوریکه در سه ماه اول سال ، سود شرکت با رشد ۲۳۴ درصدی از ۱۳ به ۳۴ میلیارد تومان افزایش یافت .

این مقام مسئول در مورد مواد اولیه و محصولات تولیدی هم توضیح داد : محصول اصلی شرکت MTBE است که ۹۰ هزار تن در دو خط تولید می شود . این محصول در بهسوزی بنزین نقش اساسی ایفا می کند و در بنزین سوپر مصرف می شود.  مواد اولیه شامل هم ۱۳۵ هزار تن رافینیت یک و ۳۳ هزار تن متانول است .

شمس درباره صادرات هم گفت: عمده صادرات به عراق و افغانستان و آذربایجان است و در برابر الزام به عرضه ۷۰ درصدی ارز در نیما ، اقدام به عرضه ۸۵ درصد ارز صادراتی در سامانه نیما شده و مابفی برای مایحتاج ارزی به مصرف رسیده است .

شمس با بیان اینکه سال گذشته شیمی تکس آریا برای اولین قادر به سودآوری شد، ادامه داد: این شرکت تنها تولیدکننده MEK درخاورمیانه است و کیفیت  محصولات آن بسیار بالا است. به طوری که محصول وارداتی را در ظروف شرکت به تقلب به فروش می رسانند. این محصول در صنعت چاپ ، رنگ و چسب مورد استفاده قرار می گیرد و تاکنون ۸۰ درصد واردات این محصول گرفته شده و  انتظار می رود واردات این محصول به طور کامل ممنوع و با افزایش تولید، صادرات هم شود .

براساس این گزارش، شیمی بافت با سرمایه فعلی ۲۲ میلیارد تومانی از زیر مجموعه های سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و وابسته به هلدینگ تاپیکو بوده که به شرکت شستا تعلق دارد.

این شرکت در سال ۹۶ به ۲۳ میلیارد تومان و در سال گذشته به سود ۹۰ میلیارد تومانی دست یافت و سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با مالکیت ۶۵ درصدی ، ۵۷ میلیارد تومان سود کسب کرد .

کارخانه این شرکت به مساحت ۵ هکتار در سایت۳ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی  بندر ماهشهر واقع شده و خوراک ورودی آن شامل برش چهارکربنه (رافینیت یک ) و متانول و محصولات آن شامل متیل ترشیری بوتیل اتر (MTBE) به‌عنوان محصول اصلی و برش چهار کربنه (رافینیت دو ) به عنوان محصول جانبی است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ