کد خبر: ۱۳۲۰۶۴
۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۵/۲۰

آمارهای معاون وزیر صنعت از تولید و صادرات صنعت کاغذ / انتقاد از یک وزارتخانه

آمارهای معاون وزیر صنعت از تولید و صادرات صنعت کاغذ / انتقاد از یک وزارتخانه

معاون وزیر صنعت با اشاره به سیاست‌های غلط عرضه دلار دولتی به واردکنندگان کاغذ، آمارهایی از تولید و صادرات کاغذ ، تیشو، لاینر، فلوتینگ و کاغذ بسته‌بندی اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرشاد مقیمی با اشاره به افزایش ۷ درصدی تولید انواع کاغذ و مقوا در ۴ ماه منتهی به تیر گفت: موضوعات مربوط به تنظیم بازار کاغذ چاپ تحریر و روزنامه بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد بوده و سیاست‌های وزارت صنعت به وزارت ارشاد اعلام شده است.

وی افزود: تا این سیاست‌ها اجرا نشود، صنعت کاغذ تحریر با مشکل روبرو خواهد بود. همواره از وزارت ارشاد درخواست شده سیاست حوزه ارز را بازنگری و متعادل کند. چرا‌ که دلار ۴۲۰۰ تومانی برای توسعه تولید در صنعت کاغذ تحریر روش مناسبی نیست. در این حوزه ظرفیت‌های مناسبی است که متاسفانه با اتخاذ سیاست‌های غلط نه‌ تنها آنها از کارآیی افتاده‌اند و به‌رغم وجود ظرفیت های لازم به تولید سایر انواع کاغذ گرایش پیدا کرده‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان اتحادیه تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان کاغذ بهداشتی تیشو، لاینر، فلوتینگ و کاغذ بسته‌بندی طی سال گذشته گفت: با همراهی و سیاست اتخاذ شده ، قیمت کاغذهای این بخش از ۳۰ به ۱۲ هزار تومان کاهش یافت و با حضور شرکت‌ های دانش‌ بنیان در صنعت کاغذ، تولید تجهیزات وابسته به آن باعث کاهش ارزبری شده است.

مقیمی با اشاره به سرانه مصرف کاغذ گفت: سرانه مصرف کاغذ در ایران ۲۳ کیلو اما در دنیا ۵۸ کیلو است . علت این است که صنایع بسته‌بندی به دلیل بازیافت بودن و آلودگی زیست محیطی کمتر نسبت به صنعت پتروشیمی و پلیمری رفته‌اند. در این میان ظرفیت اسمی کاغذهای لاینر و فلوتینگ ۱.۵ میلیون تن است درحالی که ۷۷۰ هزار تن تولید و ضمن تامین نیاز داخل و ۱۷۶ هزار تن هم صادر شده است .

وی ادامه داد: ظرفیت تولید کاغذ تیشو ۲۸۰ هزار تن است که از این میزان ۱۵۴ هزار تن تولید و ۱۰ هزار تن هم صادرات شده است. ظرفیت ورق و جعبه کارتن نیز بالغ‌ بر یک میلیون تن است که از این میزان بیش از ۶۰۰ هزار تن تولید و حدود ۶۰ هزار تن هم در سال گذشته به صادرات تعلق داشته است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ