کد خبر: ۱۳۳۱۴۱
۱۰:۳ - ۱۳۹۸/۵/۲۳

تحلیل دیپلمات معروف از 5 مانع ترامپ ترامپ برای مذاکره با ایران/ فوری‌ترین اقدام

تحلیل دیپلمات معروف از 5 مانع ترامپ ترامپ برای مذاکره با ایران/ فوری‌ترین اقدام

دیپلمات معروف و سابق ایران ، تحلیلی از اثر سیاست‌های ترامپ برای مذاکره با ایران ارایه و 5 مانع و فوری‌ترین اقدام را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین موسویان درباره اثر سیاست‌های ترامپ برای مذاکره با ایران با انتشار مقاله‌ای در پولیتیکو، اعلام کرد: از زمان انتخاب ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اتخاذ سیاست بیمارگونه فشار حداکثری، فشارهای همه‌جانبه و سخت‌ترین تحریم‌ها را اعمال کرده تا در مورد توافق جدید هسته‌ای، ایران را به میز مذاکره بکشاند که تاکنون موفق نبود. این سیاست نه‌تنها موجب خصومت حداکثری در روابط ایران و آمریکا، بلکه زمینه‌ساز تنش‌ها و اقدامات خصومت‌آمیز بی‌سابقه شده به‌گونه‌ای‌ که جامعه جهانی را درمورد احتمال بروز درگیری نظامی جدید به‌شدت نگران کرده است.

اگر ترامپ سیاست‌های جاری را ادامه دهد نه‌تنها محکوم به شکست است، بلکه هیچ شانسی برای مذاکره وجود نخواهد داشت حتی اگر در انتخابات بعدی مجددا پیروز شود. نتیجه این روند فاجعه‌بار خواهد بود.

تنها یک تغییر اساسی در سیاست ترامپ، می‌تواند موجب مهار تنش روزافزون شود. به این منظور موانع کلیدی حل‌ و فصل دیپلماسی مثبت به شرح زیر را باید از سر راه بردارد: در تهران اکثرا معتقد هستند، ترامپ جنگ نمی‌خواهد و حتی تغییر رژیم هم برنامه جدی وی نیست. ترامپ با نابودی برجام، خواست میراث اوباما را نابود کند اما می‌خواهد به یک معامله جدید به‌عنوان میراث ترامپ برسد.

اولین و بزرگ‌ترین مشکل این است که کارگزاران اصلی تیم ترامپ دیدگاه و اهداف متفاوتی با وی در مورد ایران دارند. حتی برای سیاستمداران برجسته آمریکا هم روشن است که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا مشتاق جنگ یا حداقل تغییر رژیم در ایران است.

دومین مانع ترامپ متحدان کلیدی منطقه‌ای یعنی اسرائیل و عربستان هستند که اهداف بولتون را دنبال می‌کنند و نفوذ بی‌سابقه‌ای در تعیین سیاست‌های جاری آمریکا علیه ایران دارند به حدی که بسیاری از سیاستمداران در تهران به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل و عربستان عامل مهم تشدید خصومت‌های اخیر آمریکا با ایران هستند.

سومین مساله این است که هیچ‌کس باور ندارد، ترامپ بتواند به توافق هسته‌ای بهتری با ایران دست یابد. درحالی‌که برجام حاصل ۱۲ سال مذاکره ایران و قدرت‌های جهانی است، ده‌ها دانشمند هسته‌ای جهان در تدوین آن حضور داشتند، جامع‌ترین سند هسته‌ای تاریخ عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، از پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برخوردار است و بیش از ۲سال هم توسط ایران به‌طور کامل اجرا شد. حتی اگر ترامپ در یک سال و نیم باقی‌مانده ریاست‌جمهوری‌ با ایران مذاکره و به توافقی برسد، تضمینی وجود ندارد که ترامپ یا جانشین وی بر تعهد خود باقی بمانند.

چهارمین مانع تاکید ترامپ بر استراتژی‌های شکست‌خورده و ضد مسیر دیپلماسی است. تصمیم ترامپ در مورد تحریم رهبر و وزیرخارجه از این جمله است.

پنجمین مشکل که واضح‌ترین مانع موفقیت این است که ترامپ و دست‌اندرکاران دولت وی، شناخت درستی از ایران و ایرانی ندارند. ایرانی‌ها نسبت به زورگویی حساسیت دارند و تسلیم سیاست‌های زورگویانه نمی‌شوند. بنابراین برای مقابله با سیاست‌های خصومت‌آمیز ترامپ، ایران سیاست مقاومت و مقابله به مثل در مقابل سیاست فشار حداکثری انتخاب کرد.

همکاری‌های ایران و قدرت‌های بلوک شرق جهت به شکست کشاندن سیاست یک‌جانبه‌گرایی و سلطه جهانی آمریکا تقویت شده ضمن اینکه تهران امید خود را نسبت به سیاست همکاری و تعامل با غرب از دست داده است.

اگر امیدی برای راه‌حل سازنده وجود داشته باشد، ترامپ باید سیاست تحریم، قلدری و زورگویی علیه ایران را کنار گذاشته تا فضا برای دیپلماسی باز شود. فوری‌ترین اقدام از سوی ترامپ این است که کانال‌های معتبر ارتباطی با ایران داشته باشد و یک تیم جدید در مورد ایران منصوب کند که شناخت درستی از واقعیت‌های ایران و سراسر منطقه داشته باشند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ