کد خبر: ۱۳۳۳۶۲
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۵/۳۱

جنگ تجاری اقتصاد آمریکا و چین را ضعیف می‌کند

جنگ تجاری اقتصاد آمریکا و چین را ضعیف می‌کند

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد جنگ تجاری چین و آمریکا به نفع هیچ کدام نیست و به تضعیف اقتصاد آنها و کاهش رشد اقتصاد جهانی منجر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از IMF، صندوق بین‌المللی پول به دو کشور آمریکا و چین درباره بالا بردن تعرفه‌های واردات هشدار داد.

این صندوق تاکید کرد سیاست‌های تعرفه‌ای که دو کشور انتخاب کرده‌اند به نفع تولید داخلی هیچکدام از آنها نبوده و به رشد اقتصاد جهانی هم آسیب می‌زند. همچنین دستکاری نرخ مبادله و ارزش پول هم برای هیچ کدام کارساز نخواهد شد.

افزایش تعرفه از سوی آمریکا و چین بعید است به توازن تجاری دو کشور کمک کند و ادامه جنگ تجاری منجر به کم ارزش شدن پول دو کشور خواهد شد.

لزوما افزایش تعرفه‌ها باعث جبران کم ارزش شدن نرخ مبادله و ارزش پول نمی‌شود. به عنوان مثال متوسط تعرفه‌ای که آمریکا علیه محصولات چین اعلام کرده در سال گذشته حدود 10 درصد بوده این در حالی است که ارزش یوآن نسبت به دلار حدود 10 درصد کاهش یافته و در نتیجه آن ابهامات تجاری همچنان پابرجاست.وارد کنندگان و مصرف کنندگان آمریکایی همچنان موانع تعرفه‌ای را پیش روی دارند و نتیجه آن شده که تقویت ارزش دلار تاثیر بسیار جزئی در مبادلات دو کشور داشته است.

صندوق بین‌المللی پول به هر دو کشور هشدار داده که راهکاری را برای رفع موانع تجاری پیدا کنند.این راهکار می‌تواند در مورد مسائل اقتصادهای بزرگ و زیر ساخت‌های عدم توازن تجاری باشد که این روش‌ها بسیار مؤثرتر از اقدامات تعرفه‌ای می‌تواند عمل کند چرا که اقدامات تعرفه‌ای تنها صادرات را به سمت کشورهای دیگر سرازیر می‌کند.

به تجربه ثابت شده که تضعیف ارزش پول یک کشور به صورت عمدی تاثیری در تجارت نخواهد داشت و می‌تواند تاثیر منفی در عملکرد سیستم مالی بین‌المللی داشته باشد.

بر اساس این گزارش قرار بود آمریکا روی 300 میلیارد دلار کالای وارداتی از چین تعرفه‌های جدیدی را از یک سپتامبر آغاز کند اما اخیرا دولت آمریکا با عقب نشینی از موضع قبلی انجام آن را به 15 دسامبر موکول کرد.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ