کد خبر: ۱۳۳۴۵۹
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۶/۳

گزارش زنگنه از عرضه ارز پتروشیمی‌ها، کارت سوخت و تولید قیر
نماینده مجلس مطرح کرد:

گزارش زنگنه از عرضه ارز پتروشیمی‌ها، کارت سوخت و تولید قیر

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ، توضیحات وزیر نفت درباره وضعیت پتروشیمی‌ها، تولید کود ، قیر، میزان بازگشت ارز پتروشیمی‌ها به سامانه نیما و کارت سوخت را اعلام کرد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حمیدرضا حاجی‌بابایی در توضیح نشست فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور وزیر نفت به خانه ملت گفت: نمایندگان و اعضای فراکسیون در این نشست سوالاتی را از وزیر نفت پرسیدند و درخواست کردند که به آنها پاسخ داده شود.

وی افزود: نمایندگان درخصوص برنامه ششم توسعه که طبق آن باید تولید پتروشیمی ها به ۱۰۰ میلیون تن برسد و برنامه وزارت نفت جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال و ضرورت گازرسانی به مناطق محروم و اختصاص قیر یارانه‌ای سوالاتی را مطرح کردند.همچنین ضمن اشاره به علت افزایش قیمت کود شیمیایی و عدم پیگیری و نظارت از وزیر درخواست کردند درباره ضرورت بهره‌برداری بیشتر از میادین مشترک، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل آن به فراورده‌ها، ضرورت پرداخت  بدهی‌های پیمانکاران و میزان مصرف بنزین توضیحاتی را ارایه کند.

حاجی‌بابایی ادامه داد: درباره اینکه آیا کارت سوخت اثری در کاهش میزان مصرف دارد نیز سوالی مطرح شد و از زنگه خواسته شد تا درمورد بازگشت ارز حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی به داخل توضیح دهد.همچنین زنگنه باید باتوجه به وضعیت بسیار تاسف برانگیز خصوصی‌سازی پتروشیمی‌ها درباره عدم نظارت بر آن و عدم پاسخ وزارت نفت به نامه ۷۰ نماینده پاسخ دهد.

توضیحات وزیر نفت

بیژن نامدار زنگنه در توضیح سوال نمایندگان گفت: وزارت نفت در مورد پتروشیمی‌ها فقط مسئول تولید است و مسئول فروش و بازار نیست، تمام کود نیز توسط وزارت دفاع تولید می‌شود و وزارت نفت تأثیری در قیمت آن ندارد.حدود ۲.۵ تا ۳ برابر مصرف داخلی تولید کود داریم.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد ارز پتروشیمی به سامانه نیما برمی‌گردد، سال گذشته صادرات پتروشیمی بیش از ۱۱ میلیارد دلار بوده که ۹ میلیارد دلار آن به سامانه برگشته و مابقی مصرف پتروشیمی‌ها شده است. عملکرد پتروشیمی‌های خصوصی نیز خوب بوده است. تمام منابع حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی توسط دولت نیز به خزانه برمی‌گردد و کاملاً در اختیار بانک مرکزی است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه وزارت نفت در بحث قیر مسئولیت و نظارتی ندارد، گفت: تولید پتروشیمی‌ها طبق برنامه ششم تا اواخر سال ۹۹ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد، زمینه جهش خوبی داریم و عملیات فاز ۱۱ نیز سال جاری شروع خواهد شد.در خصوص مخازن مشترک نیز دو ناحیه اصلی داریم، یکی غرب کارون که با عراق مشترک است که ظرفیت آن بیش از ۳۰۰ هزار بشکه اما در حال حاضر و قبل از آن ۵۰ هزار بشکه بوده است. با این حال پیشرفت در این زمینه از عراق بیشتر بوده است. ناحیه دیگر در پارس جنوبی است که با قطر مشترک است و تولید در در حال حاضر دو برابر شده و از نظر تولید روزانه نیز از قطر جلوتر هستیم.

زنگنه درباره کارت سوخت هم گفت: بیش از ۹۰ درصد مردم کارت سوخت دارند اما تنها ۵ درصد از کارت استفاده می‌کنند.وزارت نفت در مورد فروش فرآورده‌ ها هیچ مشکلی ندارد، بیشترین رقم صادرات فرآورده‌ها در مرداد ماه اتفاق افتاد و بیش از ۴ برابر دولت قبل فرآورده صادر کردیم. قیر نیز از طریق بورس عرضه می‌شود و قیمت آن نزدیک به قیمت بین‌المللی است. در واقع شرکت نفت قیر تولید نمی‌کند و این اقدام توسط بخش خصوصی تولید می‌شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ