کد خبر: ۱۳۴۸۶۰
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۶/۱۶

دلایل افزایش قیمت سهام شرکت ها و پیش بینی روند بورس و رشد اقتصادی
مدیرعامل تامین سرمایه نوین مطرح کرد:

دلایل افزایش قیمت سهام شرکت ها و پیش بینی روند بورس و رشد اقتصادی

مدیرعامل تامین سرمایه نوین با اشاره به دلایل افزایش قیمت سهام شرکت ها، رشد اقتصادی سال جاری و روند بورس را پیش بینی و علل آن را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی نادی قمی با بیان اینکه بطور طبیعی، رشد بالای نقدینگی و تداوم تورم، ارزش جایگزینی و سود اسمی شرکت ها را افزایش داده و یکی از دلایل افزایش قیمت سهام شرکت ها محسوب می شود به سنا گفت: با توجه به تخلیه آثار رشدهای زیاد نقدینگی بر شاخص قیمت سهام و ثبات نسبی نرخ برابری ارز ، توجه بازار در حال حاضر به سایر محرک ها نظیر قیمت های جهانی مواد خام، ریسک ها و توان فروش شرکت ها معطوف شده است.

وی افزود: متوسط رشد اقتصادی از ابتدای دهه ۹۰ شمسی تحت تاثیر شدت تحریم ها و کاهش انباشت سرمایه،تحت روند بلندمدت قرار گرفته و تداوم این موضوع در بلندمدت می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با توجه به مجموع محدودیت های تحمیل شده علی‌الخصوص کاهش فروش نفت، رشد اقتصادی در سال ۹۸ منفی پیش‌بینی می شود . در چنین شرایطی قاعدتا بازار سهام به عنوان یکی از اجزای اقتصاد کلان، تحت تاثیر شرایط کلی اقتصاد قرار خواهد گرفت. البته با نگاهی به محرک های اصلی بازار سهام می توانیم چشم اندازی تا حدودی متناقض از آن داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: محرک اصلی بازار طی یک و نیم سال اخیر ، نوسان قیمت ارز بوده و سایر محرک های بازار سهام نظیر  قیمت های جهانی مواد خام، ریسک های سیاسی و اقتصادی ، قدرت تولید و فروش شرکت ها ( توسعه بازار فروش) در سایه این محرک قرار گرفت. قیمت محصولات فلزی، فولادی، سنگ آهن، محصولات پتروشیمی و نفت در بازارهای جهانی در شرایط قوی چند ماه قبل قرار ندارد و جنگ تجاری بین آمریکا و چین به بدبینی ها در خصوص رشد اقتصاد جهانی دامن زده است.

نادی قمی با طرح سوال آیا روند صعودی ماه های اخیر قیمت سهام طی هفته های آینده ادامه خواهد داشت یا متوقف خواهد شد، گفت: اگر چه تورش های رفتاری منجر به انحراف قیمت دارایی های مالی از  ارزش های ذاتی آن می شود اما دلایلی را در جهت امیدواری به بازار سهام طی هفته های آینده می توان ارایه کرد.

وی ادامه داد: نخست اینکه با تداوم تورم و رشد نقدینگی، ارزش جایگزینی کارخانجات رشد کرده و لذا بسیاری از شرکت های زیان ده با سودآوری نه چندان راضی کننده و با استدلال ارزش جایگزینی بالا و توان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، زمینه افزایش قیمت را دارند.با توجه به اینکه در شرایط تورمی، قیمت کالاهای مصرفی و خدماتی در مرحله پایانی تخلیه آثار نقدینگی افزایش می یابد، قیمت سهام این دسته از شرکت ها ( مخصوصا برخی از شرکت های خدماتی) زمینه رشد قیمت را دارند.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین گفت: ضمنا متوسط P/E شرکت های بزرگ اندکی بیشتر از ۴ است که نسبت به متوسط بلندمدت P/E بازار ، پایین تر است و به نظر می رسد شرایط رشد شاخص را فراهم می کند. البته در صورت تنزل قیمت های مواد خام در بازارهای جهانی یا بروز ریسک های سیاسی و اقتصادی بااهمیت، فضای خوش بینی از بازار خارج می شود.

نادی قمی در خصوص بازار بدهی نیز گفت: عمده ظرفیت این بازار طی یکی دو سال اخیر توسط دولت، شهرداری ها و برخی شرکت های بزرگ استفاده شده و نرخ مورد قبول دولت برای هزینه مالی حول و حوش ۲۰ درصد است. این نرخ برای صندوق ها به صرفه نیست لذا میزان تامین مالی دولت در نیمه نخست سال جاری چندان قابل توجه نبوده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ