کد خبر: ۱۳۴۹۵۰
۰:۰ - ۱۳۹۸/۶/۲۱

تغییر سهم ۸۰ درصدی تامین مالی از بازار پول با افزایش پذیرش شرکت‌ها در بورس
یک کارگزار بورس مطرح کرد:

تغییر سهم ۸۰ درصدی تامین مالی از بازار پول با افزایش پذیرش شرکت‌ها در بورس

یک کارگزار بورس گفت: اگر ابزارهای مالی بازار سرمایه متنوع و روند ورود و پذیرش شرکت‌ها به بورس افزایش یابد، تغییر اساسی در سهم فعلی ۸۰ درصدی تامین مالی از طریق بازار پول صورت گرفته و بورس سهم قابل توجه تری پیدا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فردین آقابزرگی به کالاخبر گفت: امروز در ایران اغلب مجاری تامین مالی در فضای اقتصادی بازار پول و شبکه بانکی است و این موضوع با رسالت آن تضاد دارد و موجب انباشتگی مطالبات و افزایش دارایی‌های بلند مدت و غیر نقد شونده می شود.بررسی ها نشان می دهد در حوزه درآمدها نه تنها درآمدهای نفتی همواره تداوم نخواهند داشت بلکه اتلاق سرمایه و دارایی به جای درآمد لغت مناسب تری در ارزیابی و توصیف این موضوع است.

وی افزود: مادامی که سرمایه به فروش می‌رود، انتظار این است که سرمایه گذاری مناسبی هم از همین محل و با هدف توسعه افزایش بنیه اقتصادی به انجام برسد. تغییرات و رویکردهای اقتصادی جدید دولت می تواند موجب امیدواری شود که سهم بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه ها و صنایع به ویژه بخش خصوصی و غیر دولتی افزایش یافته و نقش موثرتری را در اقتصاد و توسعه ایفا کند.

این کارگزار بورس ادامه داد: یکی از بهترین تجربه های جهانی برای توسعه و پیشرفت اقتصادی، الزام به خصوصی سازی و اجرای کامل آن است و هر زمان مسئولیت اداره امور اقتصادی را از عهده دولت خارج و به بخش خصوصی واگذار شود، کارایی و بهره وری در زمینه اداره و هدایت شرکت‌ها و صنایع در حد رشد مورد انتظار حرکت خواهد کرد.

آقابزرگی با اشاره به ثبات نسبی ارز در ماه های گذشته گفت: ارز تثبیت شده و تک نرخی یکی از راهکارهای افزایش انگیزه صادرات و تولیدکنندگان است که می‌تواند به عنوان یکی از مولفه های اثرگذار بر توسعه بازار سرمایه و نقش آفرینی بیشتر آن نمایان شود.اعمال سیاست‌های پولی و مالی هماهنگ و همسو می‌تواند موجبات گسیل منابع مالی به امر سرمایه گذاری برای بخش خصوصی را فراهم کند و همین مساله یکی از عوامل اثر گذار بر توسعه بازار سرمایه در مقایسه با کل اقتصاد محسوب می شود و موجب حرکت منابع سرگردان به سمت فعالیت های تولیدی و اقتصادی خواهد شد.

تنوع ابزارهای بازار سرمایه موجب تحولی بنیادین

وی معتقد است چنانچه ابزارهای مالی بازار سرمایه متنوع و فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه انجام شود و روند ورود و پذیرش شرکت‌ها به بورس افزایش یابد، تحولی بنیادین در توسعه بازار سرمایه و اقتصاد شاهد خواهیم بود. در آن صورت در مقایسه با سهم فعلی ۸۰ درصدی تامین مالی بنگاه‌ها که از طریق بازار پول صورت می‌گیرد، شاهد تغییر اساسی خواهیم بود و بازار سرمایه سهم قابل توجه تری پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل کارگزاری بانک دی گفت: براساس سیاست توسعه سهم بازار سرمایه و ایفای نقش پر رنگ تر در ایفای تقاضای تامین مالی، ابتدا باید زیر ساخت‌ های مناسب برای تحقق این موضوع فراهم شود و یکی از اساسی ترین روش‌ها برای رسیدن به چنین درجه ای از توسعه، انجام مطالعات تطبیقی و الگو گرفتن از کشورهای توسعه یافته است و قدر مسلم این کشورها باید دارای پیشینه و قدمت در حوزه بازارهای بورس باشند که می‌توانند در انتقال دانش و تجربه به اقتصاد نقش مهمی را ایفا کنند.

آقابزرگی گفت: بازار سرمایه می‌تواند به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده مالی بخش خصوصی  ‌به حساب آید و برای تحقق این امر مهم، همدلی و یکسویی همراه با درک مشترک منافع ملی بسیار موثر و چاره ساز است و کلیه دستگاه‌ها اعم از اقتصادی و غیر اقتصادی باید در اجرای این برنامه دست در دست هم و هماهنگ درجهت تعالی و توسعه حرکت کنند.

وی تصریح کرد: کاهش نرخ سود تسهیلات که یکی از آرزوهای بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی برای تجهیز و تامین منابع مالی با نرخ متناسب با هزینه طرح های توسعه است، تحقق نمی یابد مگر با ایجاد فضای رقابتی بین بازار پول و بازار سرمایه که با اتکا به ساز و کار عرضه و تقاضا نرخ بهره مشخص و معیار و مقیاس، انجام پروژه شرکت ها و صنایع خواهد بود.

بازار سرمایه رقیب بازار پول نیست

به گفته این کارگزار بورس، بازار سرمایه رقیب بازار پول نبوده و هر کدام وظایف و مسئولیت خود را باید ایفا کنند و در این ارتباط لازم است سیاست گذاری اقتصادی به گونه ای باشد که تضادی در هر یک از بازارهای سرمایه و پول ایجاد نشود.کشوری می‌تواند خود را رو به پیشرفت و توسعه ببیند که بازار سرمایه روبه رشد و تعالی داشته باشد و از کلیه ظرفیت‌های موجود برای ارتقای جایگاه اقتصادی بهره مند شود. در این بین بخش عمده ای از سیاست‌های اقتصادی منوط و قائم به بازار پول است و شکاف بین مدت زمان تامین مالی بنگاه‌ها بین بازار سرمایه و پول باعث شده که بخشی از نقدینگی در بازه زمانی بلند از بازار پول تامین شود و بالعکس در بازه زمانی کوتاه از بازار سرمایه فراهم شود که این مقیاس باید تغییر کند.

آقابزرگی افزود: بازار سرمایه مکانی مناسب برای تقویت بنیه مالی و تجهیز منابع لازم برای شکل گیری استارت آپ ها و شرکت‌های دانش بنیان است و در این مقوله بورس، جایگاه  رشد بسیار خوبی دارد و انتظار این است که قانون گذار نیز در این خصوص تمهیدات لازم و قانونی را پیش بینی نماید و مقررات و معافیت‌های لازم را برای امر سرمایه گذاری در صنایع و شرکت های دانش بنیان فراهم آورد.

گذر از روش سنتی با کمک بورس کالا

وی بورس کالا را به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه معرفی کرد و گفت: بورس کالا دارای ظرفیت زیادی در حوزه ایجاد شفافیت و شکل گیری بازارهای قانونمند برای سرمایه گذاران حوزه کالا است به شرطی که مسئولان تصمیم گیر بر لزوم حرکت از شیوه های سنتی به بازارهای مدرن و ساز و کار عرضه و تقاضا برای کشف قیمت کالاها تاکید کنند که در این شرایط نقش بورس کالا روز به روز در اقتصاد ایران پررنگ تر می شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ