کد خبر: ۱۳۴۹۹۱
۱۱:۷ - ۱۳۹۸/۶/۲۳

استفاده از دو پیام رسان داخلی ایران و روسیه برای جایگزین کردن سوئیفت

استفاده از دو پیام رسان داخلی ایران و روسیه برای جایگزین کردن سوئیفت

دستیار رئیس جمهور روسیه از همکاری با ایران برای جایگزین کردن سامانه سوئیفت و استفاده از دو پیام رسان داخلی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اسپوتنیک، یوری یوشاکوف گفت: ایران و روسیه در حال برنامه‌ریزی بر سر استفاده از سیستم پیام رسان مالی روسی مشابه سوئیفت و سیستم ایرانی سپام به عنوان جایگزین سیستم سوئیفت و محافظت از روابط دوجانبه در برابر تحریم‌های دیگر کشورها هستند.

وی افزود: به منظور مراقبت از تجارت دوجانبه و روابط اقتصادی در حال ارزیابی اقدامات لازم نظیر استفاده از ارزهای ملی و اتصال سیستم پیام‌رسان مالی روسیه و ایران به یکدیگر هستیم.

براساس این گزارش، سوئیفت سامانه ارتباطی بین بانکی جهانی است که سال ۱۹۷۳ در بلژیک تاسیس و چهار سال بعد به طور رسمی راه‌اندازی شد. ایران در سال ۷۰ به عضویت سوئیفت درآمد اما به دلیل تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا ، سال ۹۰ دسترسی بانک‌های ایرانی به این سیستم قطع و با امضای برجام در تیر ۹۴، برقرار شد ولی پس از خروج آمریکا از این توافق ، مجددا سوئیفت تصمیم به قطع همکاری با بانک‌های ایرانی گرفت.

طبق اعلام گمرک روسیه، مبادلات تجاری با ایران در هفت ماه سال جاری ۱.۳۳ میلیارد دلار بوده که سهم صادرات روسیه به ایران حدود یک میلیارد دلار و صادرات ایران به روسیه ۳۳۳ میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ