کد خبر: ۱۳۴۹۹۸
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۶/۲۳

۴ عامل موثر بر حال و آینده بورس / اثر تسویه معاملات اعتباری و سال مالی کارگزاران
عضو هیات مدیره کانون کارگزاران اعلام کرد :

۴ عامل موثر بر حال و آینده بورس / اثر تسویه معاملات اعتباری و سال مالی کارگزاران

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران با اشاره به ۴ عامل موثر بر روند صعودی قیمت ها و عبور با قدرت شاخص از مرز ۳۰۰ هزار واحدی، اثر تسویه معاملات اعتباری در پایان سال مالی اکثر شرکتهای کارگزاری را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علیرضا تاجبر درباره متغیرهای موثر بر شرایط فعلی بازار سهام و اثر ورود نقدینگی و عملکرد شرکت ها در نیمه اول سال و عبور با قدرت امروز شاخص از مرز 300 هزار واحدی به سنا گفت: صنایع صادرات محور مانند فلزات اساسی، نفت و پتروشیمی به دلیل افزایش قیمت ارز و فروش معقول ، گزارش های ۶ ماهه مناسبی را منتشر خواهند کرد و تمرکز سرمایه معطوف به این گروه خواهد شد.

وی افزود: اثر جنگ تجاری چین و آمریکا بر بازارهای جهانی از جمله بازار سرمایه ایران در ماه های گذشته مشهود بود اما این مساله تا حد زیادی مرتفع شده و روند کاهشی ماه های گذشته کامودیتی ها به روندی افزایشی هفته اخیر تغییر کرده که متغیر موثری بر رشد بورس خواهد بود.

این کارشناس ادامه داد: همچنین افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ، فرصت دیگر رشد بازار سرمایه و گامی برای اصلاح ترازنامه و بهبود وضعیت دارایی شرکت ها است که سهام را ارزنده تر و تمایل سرمایه گذاران را بیشتر می کند. علاوه براین دولت در کنار سایر حمایت ها از بورس از شرکت های بزرگ دو صنعت فلزات اساسی و معدنی ( 8 شرکت از جمله فولاد مبارکه ، ملی مس، گل گهر ، چادر ملو و... ) خواسته از محل سود انباشته ، افزایش سرمایه دهند .

تاجبر تغییر دستورالعمل معاملات بازار پایه را عاملی برای سوق نقدینگی به شرکت های بنیادی تر دانست و توضیح داد : در بازار پایه اتفاق بدی درحال وقوع بود و سهم هایی که بنیاد قابل قبولی نداشتند با ورود نقدینگی در حال تشکیل حباب قیمتی بودند که با تمهیداتی ، جلوی این حرکت گرفته شد. پیش بینی می شود برخی از شرکت های بازار پایه گزارش های 6 ماهه ضعیفی منتشر کنند.

وی با اشاره به اینکه حجم نقدینگی می تواند اثر پایان معاملات اعتباری و سال مالی 31 شهریور اکثر شرکت های کارگزاری را تا حد زیادی خنثی کند، ادامه داد: تصمیمات حمایتی دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بر روند فعلی بازار موثر بوده و باید اولین تصمیم توسعه فرهنگ سرمایه گذاری یعنی استفاده از ابزارها و واسطه های مالی به جای خرید و فروش مستقیم سهام در بین سرمایه گذاران باشد. همچنین توسعه فرهنگ توجه به دانش مالی و تحلیل در فعالیت های بورسی به طور جدی تر از سوی تصمیم گیران اقتصادی کشور دنبال شود.

تاجبر درباره برنامه بورس تهران برای ایجاد زمینه افزایش بازه سهام و افزایش جذابیت سرمایه گذاری هم توضیح داد: مساله این است که وقتی شرکتی متغیرهای بنیادی بهتر و قوی تری دارد باید بازه نوسان سهم آن بیشتر باشد. بورس تهران در حال آماده کردن بازاری به نام بازار برتر است که شرایط آن از نظر سرمایه، گزارش دهی و شفافیت و سهام شناور بسیار سختگیرانه تر از بازارهای دیگر خواهد بود.

وی افزود : بازار برتر حائز شرایط افزایش بازه نوسان بوده و با پذیرش تعداد کمی از شرکت ها می توان دامنه نوسان قیمت سهام را باز گذاشت و عددهای بالاتری تعیین کرد.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ