کد خبر: ۱۳۵۱۲۵
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۶/۲۶

اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری ایران ۴ ماه مهلت دارد / جزییات مذاکره با رییس اینستکس
سرپرست معاونت بین‌الملل اتاق بازرگانی:

اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری ایران ۴ ماه مهلت دارد / جزییات مذاکره با رییس اینستکس

سرپرست معاونت بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران با اشاره به جزییات مذاکرات با رییس اینستکس گفت: خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه به ایران تا ۴ ماه دیگر اعتبار دارد و ممکن است موضوع را پوشش ندهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسام‌الدین حلاج درباره جزییات مذاکرات با میشل اردهارد که به تهران سفر کرده به ایبنا گفت: وی تازه به این سمت منصوب شده و بیشتر برای کسب اطلاعات و آشنایی با جزییات به ایران آمده بود.

وی افزود: در اتاق بازرگانی ایران در حال کار بر روی پروژه‌ای هستیم تا بتوان بر اساس آن با اینستکس کار کرد. در حقیقت باید خریدی از ایران رخ دهد و منابعی به آن تزریق شود تا این سازوکار توان فعالیت داشته باشد.عمده محصولات صادراتی ایران نفت، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی هستند که خرید آنها از سوی آمریکا تحریم شده و با فروش خشکبار، زعفران، پسته و فرش نمی‌توان عدد قابل توجهی را به اینستکس تزریق کرد.

این فعال اتاق بازرگانی ادامه داد: یکی از موارد مهم خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه به ایران برای حفظ برجام است اما در توافقنامه برجام، مسائل مربوط به غنی‌سازی اورانیوم و تعداد سانتریفیوژها بحث‌های ۱۰ و ۱۵ ساله دارند اما این خط اعتباری ۴ ماهه و تا پایان سال جاری میلادی اعتبار خواهد داشت. لذا ممکن است آن موضوع را پوشش ندهد.

حلاج گفت: در این نشست تاکید کردیم شرکت‌های هر دو طرف برای فعالیت اینستکس باید فشار بیاورند و مواردی را طرح کنند تا دست مسئولین این سازوکار برای فعالیت باز باشد.فراخوانی را برای انجمن‌ها و تشکل‌های علاقه‌مند به فعالیت در اینستکس ارسال کردیم و می‌خواهیم بدانیم چه شرکت‌هایی خواهان صادرات چه محصولاتی به همکاران و شرکا در اروپا هستند.

وی افزود: میشل ارهارد بوک تاکید داشت باید سازوکاری برای تایید صلاحیت شرکت‌های فعال در اینستکس ایجاد شود و پیشنهاد داد موسساتی مانند Ernst & Young به آن ورود کنند و با هزینه خود شرکت‌ها، صلاحیت آنها ارزیابی شود تا ببینیم از لحاظ مالی و سلامت در چه سطحی هستند.با این حال بر این نظر بودیم که اتاق تهران با توجه به سابقه طولانی فعالیت و اشرافی که بر اعضا دارد، این موضوع را دنبال کند. از سوی دیگر مقرر شد این پیشنهاد را به شرکت ساتما که شرکت متناظر اینستکس در ایران هست نیز منتقل کنیم.

انتهای پیام

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ