کد خبر: ۱۳۶۱۷۹
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۶/۲۷

بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد / دلایل ریزش + فهرست ۴۲ سهم مثبت
با عقب نشینی ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی :

بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد / دلایل ریزش + فهرست ۴۲ سهم مثبت

در آخرین روز هفته که تنها ۴۲ سهم جان به سالم به در برده و مثبت ماندند ، شاخص بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد اما با ریزش ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی ، دومین عقب نشینی را رقم زد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در آخرین روز کاری هفته ، برخی سهامداران مخصوصا" تازه واردان ، منتظر ادامه تکرار سیر صعودی قیمت ها و متغیرها بودند اما در همان نیم ساعت اول مشخص شد نه تنها چنین انتظاری بیهوده است باید شاهد عرضه های سنگین و تشکیل صف های فروش ، نگرانی سهامداران و ریزش قیمت ها بود.

براساس این گزارش، طی نیمه اول معاملات و تا قبل از ساعت 11 ، جو منفی و همراه با فشار فروش اکثر مخصوصا" برخی حقوقی های حاضر در گروه بانکی ، موجب شد تا شاخص کل با ریزش بیش از 8300 واحدی ، منفی ترین روز یک سال اخیر را ثبت کند و به سهولت از کانال جدید 300 هزار واحدی عقب نشینی کند اما در یک ساعت پایانی ، مقداری از فضای به شدت منفی بازار کاسته و با اقدام به خرید سهام ارزنده ، شرایط بهتر و منجر به فرار شاخص از ثبت رکورد منفی شد.

به این ترتیب ، در پایان معاملات امروز و در شرایطی تنها 42 سهم بورسی از 314 شرکت ، جان به سالم به در بردند و مثبت ماندند که شاخص بورس با ریزش 7 هزار و 915 واحدی به عدد 294 هزار و 166 تایی نزول کرد تا بعد از سقوط 8 هزار و 236 واحدی 16 اردیبهشهت ، دومین ریزش سال و سومین ریزش بیش از 7 هزار تایی در یک روز رقم زده شود .

در این ریزش 2.6 درصدی دماسنج بازار ، اکثر شرکت های بزرگ نقش داشتند اما بیشترین اثر منفی متعلق به شرکت های فولاد مبارکه ، پالایشگاه های تهران و اصفهان ، مخابرات، تاپیکو ، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و پالایشگاه بندرعباس با کاهش 394 تا 219 واحدی بود.

فهرست 42 سهمی که امروز مثبت و گاه با صف خرید بسته شدند شامل معادن روی ، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران، پارس مینو ، پارس سوئیچ، نوش مازندران، شیشه و گاز، کابل البرز ، لیزینگ خودرو غدیر، بانک کار آفرین، صنایع ریخته گری ، کاشی سینا، بهنوش، سیمان تهران ، اصفهان و دشتستان، سرماآفرین ،  روز دارو ، ملی سرب و روی ، سرامیک اردکان ، محور خودرو ، البرزدارو ، بیسکویت گرجی ، فرآورده نسوز پارس، پارس الکتریک ، افست، خدمات کشاورزی ، داروسازی آوه سینا ، دارو اسوه ، پارس خزر ، سپنتا بیمه ما ، شیمی داروپخش ، فولاد آلیاژی ایران، نوسازی و ساختمان تهران ،گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، آبادگران هستند.

ارزش روز بازار سهام شرکت های بورسی هم در حالی به هزار و 75 هزار میلیارد تومان نزول کرد که با معامله بیش از 5.3 میلیارد تومان ، بالغ بر 1.7 هزار میلیارد تومان در بورس داد و ستد شد و بیشترین حجم معاملات هم به دو بانک تجارت و صادرات با بیش از 1.21 میلیارد و 905 میلیون سهم و همچنین سایپا با 201 میلیون سهم تعلق داشت.

براساس این گزارش، عواملی مانند نیاز به اصلاح شاخص ، در پیش رو بودن سال مالی شهریور 98 اکثر شرکت های کارگزاری و لزوم تسویه معاملات اعتباری ، برآورد تکنیکالیست ها ، مسائل سیاسی و تبعات منفی حمله به دو پالایشگاه عربستان، رفتار نوسان گیران و تکرار رویه اقدام به فروش سهام در روزهای پایانی هفته ، عرضه های آبشاری برخی حقوقی ها از جمله شرکت های خدمات پشتیبانی مهر 78 و مدیریت سرمایه بیمه سلامت ایرانیان (سهامدار دو بانک تجارت و صادرات )، کم تجربگی سهامداران تازه وارد و... ، در برگشت تمام عیار امروز بازار نقش داشتند اما اکثر صاحبنظران و کارشناسان همچنان به آینده روشن بورس و شرکت ها خوش بین و امیدوارند سال 98 به یکی از بهترین سال ها تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ