کد خبر: ۱۳۶۲۵۵
۰:۰ - ۱۳۹۸/۶/۳۱

اتهامات مدیرعامل سابق سایپا و ۲۵ مدیر دیگر اعلام شد/ پولشویی ۳.۲ هزار میلیاردی
توسط نماینده دادستان :

اتهامات مدیرعامل سابق سایپا و ۲۵ مدیر دیگر اعلام شد/ پولشویی ۳.۲ هزار میلیاردی

مسئولان سابق شرکت سایپا در شعبه دوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران اقتصادی محاکمه شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، جلسه رسیدگی به  اتهامات مسئولان سابق خودروسازی سایپا و مرتبطان این پرونده صبح دیروز برگزار شد.

قاضی زرگر در ابتدای جلسه دادگاه اظهار داشت:با توجه به مشکلات اقتصادی بوجود آمده برای مردم، برخورد با مسئولان و مدیرانی که به وظیفه در این رابطه عمل نکرده‌ و کوتاهی کرده‌اند لازم شد که یکی از این مشکلات خودرو است.در همین راستا پرونده‌ای در خصوص تخلفات برخی از مدیران سایپا در واگذاری خودرو به برخی از نمایندگی‌ها و افراد خاص تشکیل شد که با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال شد.

اتهامات سنگین با انحصار ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو و پولشویی ۳.۲ هزار میلیارد تومانی

حسینی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه دو پرونده با دو کیفرخواست به دادگاه ارسال شده، گفت: بخشی از دو پرونده از حیث موضوع و اتهامات با هم مشترک هستند که بخش مذکور قرائت خواهد شد. این پرونده ۲۶ متهم دارد که اتهامات شامل اخلال در نظام ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام معاملات ارزی در سطح کلان، اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تحصیل ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو با انحصار و بهره مندی از رانت و همچنین اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت شرکت هرمی به مبلغ ۲۶.۳ میلیارد تومان و پولشویی به میزان سه هزار و دویست میلیارد تومان با ۲۶۰ حساب بانکی است.

متهمان ردیف اول و دوم پرونده مورد نظر زن و شوهر و دارای شغل آزاد هستند که با مدیرعامل و معاون بازاریابی و فروش و همچنین مدیر اداره برنامه ریزی فروش سایپا در قسمت اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی تبانی داشته‌اند.

وحید بهزادی فرزند ابوطالب به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش صوری و غیر واقعی، دریافت ارز از بانک‌های پارسیان و سرمایه و انجام عملیات حواله ارزی بدون دریافت مجوز و در پوشش شرکت شهاب پارسه کیش و چند شرکت در خارج ، مشارکت در اخلال کلان در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶.۷ هزار دستگاه خودرو با ارزش ۱۱.۹ میلیارد تومان و کسب منفعت، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت در شرکت هرمی و عضو گیری به مبلغ ۶.۳ میلیارد تومان، جعل سند رسمی، شناسنامه و استفاده از سند مجعول عادی و ارائه اسناد جعلی گمرکی به بانک‌های سرمایه و پارسیان و مشارکت در عملیات پولشویی به نحو سازمان یافته به میزان ۳.۲ هزار میلیارد تومان متهم است.

نجوا لاشیدایی فرزند علی به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام عملیات حواله ارزی بدون اخذ مجوز از طریق دفاتر غیر مجاز، مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و از طریق پیش خرید، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق عضو گیری و فعالیت در شرکت هرمی و تحصیل منفعت به مبلغ ۶.۳ میلیارد تومان و مشارکت در عملیات پولشویی از طریق بهره گیری از حساب‌های اشخاص متعدد حقیقی و حقوقی به مبلغ ۳.۲ هزار میلیارد تومان متهم است.

مهدی جمالی فرزند علی اکبر متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است.

رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی و فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است.

حسین نوری مدیر اداره برنامه‌ریزی فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی، جعفردل افکار متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی های عمومی تعداد ٦٦٩٩ دستگاه خودرو به مبلغ ٤.٦ میلیارد تومان.

سعید مولوی فرد متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی.

حسین رشیدی‌زاده متهم است به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفار شهای صوری و غیر واقعی،هادی رشیدی زاده متهم است به اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی.

زکریا حسن نیا مسئول ارزی بانک مرکزی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش های صوری و غیر واقعی.

داریوش حسین خانی به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی، سمیه گرامی به اخلال در نظام پولی و ارزی، سپیده توکلی به اخلال در نظام پولی و ارزی،

احسان دهقانی به انجام عملیات پولشویی به مبلغ  ۳۸۶.۶ میلیارد تومان و عضویت در شبکه پولشویی، حسین معینی بشیری به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۱۴۶.۳ میلیارد تومان و عضویت در شبکه پولشویی،

محمد مهدی طریقت منفرد به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۴۵۷.۷ میلیارد تومان، زهرا بهزادی به انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۳۱.۳ میلیارد تومان،

کامبیز فیروزه ای به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ بیش از ۱.۱ هزار میلیارد تومان و

مصطفی نیاکان به اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق همکاری در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو متهم هستند.

مجید بهزادی به معاونت در اخلال نظام اقتصادی، پولشویی و همکاری با متهمان ردیف اول و دوم، نوید ارژنگی به شروع به جرم نسبت به اتهامات سعید مولوی‌فر، وحید دهقان به جابجا کردن اسناد و مستندات،

علیرضا دهقان به همکاری با متهمان از طریق جابجایی اسناد و سوزاندن آنها و ایمان پیوندی به همکاری با متهمان از طریق جابجایی اسناد و سوزاندن آنها متهم هستند. همچنین در کیفرخواست قرائت شده نام دو تن از نمایندگان مجلس نیز به عنوان متهم به چشم می‌خورد.

چهار بخش اقدامات مجرمانه متهمان

الف) وحید بهزادی و لاشیدایی از سال ۸۶ در شرکت پالینور شروع به فعالیت کردند که این شرکت با وعده‌های واهی سرمایه‌گذاری اقدام به جذب افراد می‌کرده و عمده پروژه‌های ادعایی این شرکت در حوزه بورس و فلزات است. همچنین برای گسترش زنجیره انسانی وعده پورسانت به افراد داده شده است، میزان ۱۴۹.۶ میلیون دلار به شرکت مذکور تزریق سرمایه شده و بنا بر گزارش ارسالی وزارت اطلاعات، نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی در تاسیس و اداره این شرکت اقدام به پولشویی کرده اند که بر اساس حساب‌های مالی لاشیدایی و مستندات موجود در خصوص ارتباط وی با مازیار مهدوی‌فر نجوا لاشیدایی نقش مهمی را در این شرکت ایفا کرده است.

حساب بانکی نجوا لاشیدایی در بانک صادرات از سال ۸۶ تا ۸۸ گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی داشته و تعدادی از اعضای شرکت پالینور با وی همکاری می‌کردند که یکی از موارد آن واریز ۴۰۰ میلیون تومان از حساب یکی از افراد به حساب امین رضایی است. اعضای هیات مدیره این شرکت در زمینه خرید و فروش ارز فعالیت داشته است. مبلغ ۱.۸ میلیارد تومان نزد نجوا لاشیدایی به عنوان امانت وجود داشته که سود آن را به حساب ندا لاشیدایی ارسال می‌کرده است.

بر اساس مستندات نجوا لاشیدایی اداره اموال ندا لاشیدایی و مازیار مهدوی‌فر را در اختیار داشته که مهدوی‌فر در زمان حضور در ایران در چندین نوبت به حساب نجوا لاشیدایی وجوهی را واریز کرده است. مقدار عواید حاصل از شرکت پادینور ۲۶.۳ میلیارد تومان برآورد شده است.

ب) اخلال در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز: ابوطالب بهدادی، وحید بهدادی نجوا و ندا لاشیدایی در این اتهام نقش اساسی را ایفا کردند که بهزادی در سال‌های ۸۵ تا ۹۱ گردش مالی ۱۴۰ میلیارد تومانی داشته است. حواله‌جات ارزی از طریق همکاری بهزادی با برخی افراد از جمله جمشیدی که از اعضای شرکت پالینور است، صورت گرفته و نقش مدیریتی در ارسال حواله‌جات ارزی را ایفا کرده است. شرکت‌های جم کیش، شرکای کیش، شهاب پارس کیش و برخی از شرکت‌های دیگر با وحید بهزادی همکاری داشتند. همچنین کامبیز فیروزیه در صدور حواله‌ جات ارزی فعالیت داشته که بر اساس مستندات موجود بسیاری از مشتریان شرکت شهاب پارس کیش وجوه خود را به حساب فیروزیه واریز می‌کردند.

ج) عملیات متقلبانه نسبت به دولت از طریق ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد:

همچنین شبکه گسترده‌ای از افراد در امور ترخیص داری فعالیت داشتند. برخی از مسئولان و معاونان ارزی بانک‌های مختلف مراحل تخصیص ارز به بانک را تسهیل و در قبال آن سکه دریافت می‌کردند که سمیه گرامی و سپیده ترکی از جمله این افراد هستند.برخی متهمان از طریق ثبت سفارشات صوری هم خریدار بودند و هم فروشنده که با این کار اقدام به فریب دولت جهت دریافت ارز دولتی می‌کردند. محمد مهدی و رضا طریقت منفرد به همراه معین رشیدی از طریق کارهای بانکی ثبت سفارشات، فعالیت های مجرمانه متهمان را تسریع می‌کردند.

حسب تحقیقات صورت گرفته، وحید بهزادی با استفاده از تبانی با شرکت سایپا اقدام به انعقاد قرارداد برای تولید و فروش خودرو کرده و سپس با رایزنی سعی در تمدید قرارداد کرده است.نجوا لاشیدایی ضمن اخذ وکالت کاری از جعفر دل افزا برای انجام امور مالی مرتبط ‌از حساب های بانکی خانواده بهزادی همچون پدر و مادر وی استفاده کرده که بر اساس ردیابی مالی متهمان مبلغ ۳۰ میلیارد تومان عواید حاصل از فعالیت مجرمانه وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی بوده است.

طبق اظهارات نجوا لاشیدایی منبع اولیه سرمایه گذاری‌ها در سال ۹۳ مبلغ ۳ میلیون دلار بوده که با توجه به نحوه نامشروع سرمایه گذاری جرم پولشویی محقق شده و موارد نقض قوانین به وقوع پیوسته است.حسب تحقیقات صورت گرفته متهمان در کل کشور اقدام به توزیع خودرو و تحویل به سایر نمایندگی‌های شرکت خودروسازی سایپا می‌کرده‌اند در حالی که شرکت سایپا باید این کار را انجام می‌داد که این بی توجهی منجر به گرانی و کمبود خودرو شد.از سوی دیگر حتی یک ریال مالیات نیز از سوی متهمان پرداخت نشده که این خود از مصادیق پولشویی بشمار می‌رود.

نماینده دادستان با بیان اینکه تشکیل شبکه پولشویی بخش دیگری از فعالیت‌های متهمان وحید بهزادی و فساد از طریق حساب های بانکی سایر متهمان است، افزود: بر این اساس مجموع گردش‌های مالی ۳.۲ هزار میلیارد تومان است که به لحاظ گستردگی عملیات پولشویی می‌تواند مصداق اخلال در نظام محسوب شود .نجوا لاشیدایی در سال ۹۷ تعداد ۲ هزار سکه دریافت کرد و از وی ۳۰ حساب در شبکه بانکی شناسایی شد و تا زمان تهیه کیفرخواست گردش مالی حسابها ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

۳۸ حساب بانکی با گردش دو هزار میلیاردی متعلق به ابوطالب بهزادی و همچنین ۵ هزار سکه با سوابق آموزش و پرورش همخوانی ندارد.عصمت اوحدی مادر وحید بهزادی متولد ۱۳۳۵ که در اطلاعات پایه بانکی خود را خانه دار معرفی کرده، فاقد سابقه مالیاتی به عنوان بازرس شرکت هرمس افق معرفی شده که ۳۵ حساب از وی شناسایی شده است. این حساب‌ها تا زمان تنظیم کیفرخواست ۳۵۰ میلیارد تومان گردش حساب داشته اند که احتمالا در راستای فعالیت‌های نجوا لاشیدایی و تامین وجه ۵ هزار سکه بوده است.اوحدی در ۲۸.۱۱.۹۶ دو قطعه سکه پیش خرید کرده که نشان دهنده وضعیت مالی وی بوده است.

صغری اسلام دوست مادر نجوا لاشیدایی متولد سال ۱۳۲۵ که در اطلاعات پایه بانکی خود را خانه دار معرفی کرده دارای یک مورد مالیات خرید ملک در سال ۹۴ است. این ملک حسب تحقیقات به وی هدیه شده و در ۱۱.۳.۹۶ به عنوان نایب رئیس شرکت هرمس افق معرفی شده که سوابق مالی با امکان تامین وجه ۵ هزار سکه تناسب ندارد. وحید بهزادی متولد سال ۶۰ خود را موبایل فروش معرفی کرده از ابوطالب بهزادی در خصوص استفاده از حسابهایش وکالت نامه دارد. بهزادی سابقه خروج از کشور در ابتدای سال ۹۷ به مقصد امارات را دارد.

از محمد علی مقتم متولد سال ۱۳۴۳ که خود را کارمند بازنشسته اعلام کرده بالغ بر ۴۰ حساب کشف شده که بر اساس اطلاعات دریافتی گردش مالی آنها در حدود ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است. نگار مقتم خواهر ناتنی نجوا لاشیدایی خود را کارمند اعلام کرده، برابر اطلاعات بدست آمده به عنوان بازرس علی البدل شرکت هرمس افق فعالیت می‌کرده که ۱۸ حساب در شبکه بانکی از وی کشف شده و بر اساس اطلاعات دریافتی گردش حساب های مذکور در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

احسان دهقانی همسر زهرا بهزادی متولد سال ۶۳، کاسب و دارای سابقه پرداخت مالیات که ۲۹ حساب از وی در شبکه بانکی کشف گردیده و در حدود ۱۱۴ میلیارد تومان گردش مالی داشته است. عملیات لایه‌گذاری به این معنا است که ارتباط بین وجوه با منشا آن از بین رفته که در گراف ردیابی مالی این امر به وضوح مشخص است. حساب های سپرده بلند مدت در حدود ۴۰ روز پس از افتتاح ابطال و به نام افرادی افتتاح شده که همه این موارد می تواند در راستای عملیات لایه گذاری باشد.

منشا کلی وجوه تا اوایل اسفند سال ۹۶ به حساب لاشیدایی رسیده و برخی از مرتبطان لاشیدایی دارای تعدد حساب و گردش مالی بالایی هستند که به نظر می رسد این حجم قابل توجه گردش مالی ناشی از فعالیت های سالم اقتصادی نبوده باشد.لاشیدایی دارای وکالت نامه های متعددی از افراد مختلف بوده و با ارائه آنها به بانک ها و موسسات مالی مختلف از حساب این افراد استفاده کرده است. از طرفی تاسیس شرکت های مختلف با هیات مدیره و آدرس های مشترک از مواد با اهمیت دیگر بوده و ممکن است سایر افراد صرفا در راستای تامین منافع لاشیدایی چیده شده باشند.

جابجایی وجوه حساب در بین افراد در بازه زمانی کم این احتمال را می دهد که تراکنش‌های انجام شده بدون اهداف اقتصادی واضح و مشخص صورت گرفته باشد چرا که در پرونده‌های پولشویی جابجایی وجوه بین حساب افراد می تواند از مصادیق لایه گذاری تلقی شود.حداقل بیش از ۱۳ میلیون یورو از ارزهای دریافتی رفع تعهد نشده است.

در اظهارات حامد مبشری، دانیال مهرجویی و محمد کاظم جمیشیدی که در متن کیفرخواست وجود دارد به حساب وحید بهزادی حواله‌ جات متعدد ارزی ارسال می‌شده است. همچنین رضا طریقت منفرد نیز اظهاراتی داشته که در کیفرخواست ذکر شده است. جای تامل دارد از حساب‌های وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی در شرکت شهاب پارس بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان به حساب یک زن واریز شده که بنا بر تحقیقات به عمل آمده مجری شبکه ضد انقلاب من و تو و مجری مرجان‌ تی‌وی بوده که در سال ۹۴ از کشور خارج شده است.

دلایل مربوط به قرارداد منعقده با سایپا : یکی از این دلایل اخلال از طریق فروش سبدی محصولات سایپا است. لاشیدایی و وحید بهزادی از طریق نمایندگی شیراز بر خلاف مقررات قانونی اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو با آورده ۳۰ میلیارد تومان نموده‌اند که جمالی (مدیرعامل سابق سایپا) آن را امضا کرده است.شرکت سایپا علاوه بر مشارکت یک فرد حقیقی در تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان خودروها را تحویل داده که این مورد اعتراض سایر نمایندگی‌ها در پی داشته است.

بنا بر اظهارات برخی متهمان تعویض خودروهای کم‌فروش به پرفروش نیز صورت می‌ِگرفته که در این باره صحبت‌های جهرودی (مدیرعامل بعدی سایپا) حاکی از وجود رانت و انحصار در قرارداد فوق است. همچنین نتیجه بررسی‌های سازمان بازرسی نشان می‌دهد نحوه شراکت سایپا با متهمان منحصر به فرد بوده است. سایپا در زمان جمالی این قرارداد را منعقد کرده و در نقل و انتقالات کد فروش ویژه به متهمان اختصاص داده شده است. در قرارداد، تخصیص و جریمه‌های قابل توجهی وجود دارد که در سایر قراردادهای منعقده مشاهده نمی‌شود همچنین ۱۹۳۰ دستگاه خودرو شامل تیبا دوگانه‌سوز، ساینا و وانت که دارای حاشیه سود کم بوده‌اند به خودروی پراید تبدیل شده است.

با توجه به وجود ۶۰۰ نمایندگی سایپا، محصولات پرفروش به متهمان اختصاص یافته و سود لاشیدایی ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده و سایپا با طرح فروش سبدی محصولات و با بهره‌مندی از رانت و شبکه دلالی عملا بازار خودروهای پرفروش را در اختیار متهمان قرار داده که این مورد موجب ایجاد انحصار در بازار خودرو شده است.

این طرح‌ها زمانی ایجاد شده که بسیاری از مردم در صف تحویل خودرو بوده‌اند. با طرح فروش سبدی و ایجاد شبکه دلالی، انحصار بازار خودرو به وجود آمده است. تشکیل این شبکه توسط مدیرعامل وقت سایپا علاوه بر اخلال در بازار خودرو موجب ضررهای هنگفت در شرکت سایپا شده است. در سال ۹۶ بالغ بر ۱۲۶.۶ میلیارد تومان خسارت به شرکت سایپا وارد شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ