کد خبر: ۱۳۶۷۱۰
۰:۰ - ۱۳۹۸/۷/۱۵

۱۰ پیشنهاد فعالان بازار پایه درباره دامنه نوسان، مظنه ها، محدودیت خرید و ...

۱۰ پیشنهاد فعالان بازار پایه درباره دامنه نوسان، مظنه ها، محدودیت خرید و ...

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس از پیشنهادهای ۱۰ گانه فعالان بازار پایه درخصوص قوانین جدید این بازار خبر داد و گفت: نتیجه نهایی بعد از طرح در هیات مدیره فرابورس و سازمان از کانال های رسمی اعلام می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن خدابخش ضمن برشمردن پیشنهادهای ده گانه نمایندگان سهامداران بازار پایه در نشست با مسئولان سازمان بورس به سنا گفت: مقرر شد در صورت وجود صف خرید و فروش برای نمادهای بازار پایه، امکان افزایش دامنه نوسان به ترتیب برای بازارهای زرد، نارنجی و قرمز به پنج، چهار و دو درصد وجود داشته باشد و شرایط صف در آینده تعریف می شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت ورود صندوق ها در صورت افزایش دامنه نوسان بیش از میزان فعلی، مقرر شد به جای افزایش دامنه نوسان، مجوز ورود صندوق ها بررسی و صادر شود.همچنین بر اساس یکی از پیشنهادها، ناشران ملزم می شوند با هدف ارتقا هرچه بیشتر  شفافیت، اطلاعات را به موقع ارائه دهند و فشارها به جای سهامدار خرد به ناشران منتقل می شود.

این مقام مسئول گفت: پیشنهاد شد اگر شرکتی بخواهد در بازارهای دیگر پذیرفته شود، قوانین انتقال به بازارهای بالاتر تسهیل و تسریع شود.مخفی بودن سفارش ها و مظنه ها نیز که قرار بود از ۶ ماه بعد اجرایی شود در شورای عالی بورس مطرح  و در صورت امکان، مخفی بودن مظنه ها به کلی از دستور العمل حذف می شود.

خدابخش توضیح داد: از دیگر پیشنهادهایی که مطرح شد این بود که کلیه کدهای اشخاص حقیقی و حقوقی بازار پایه  چند روز قبل از شروع دستورالعمل مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. محدودیت خرید اعتباری برای بازار پایه با اعمال ضریب متناسب برداشته شود. علاوه بر این، برای سهام بازار پایه در سامانه "سکنا " ارزش تضمین منطقی تعیین شود. ضمن اینکه برای شرکت های درج شده در بازار زرد بازارگردانی الزامی شود .

وی تاکید کرد: موارد پیشنهادی در اولین جلسه هیات مدیره مطرح و مواردی که نیازمند مجوز از شورای عالی بورس است، منعکس خواهد شد.همچنین اطلاع رسانی و نتیجه نهایی درخصوص پیشنهادهای ۱۰ گانه،  بعد از طرح در هیات مدیره فرابورس و سازمان بورس از کانال های رسمی انجام می شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ