کد خبر: ۱۳۶۷۹۵
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۷/۱۷

ادعای نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل به کانال محرمانه چند ساله با نماینده ایران

ادعای نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل به کانال محرمانه چند ساله با نماینده ایران

نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد با اعلام خاطراتی از دیدار با سفیر وقت ایران مدعی شد این کانال محرمانه تا سال‌ها برای عده زیادی علنی نشد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سوزان رایس در کتاب خاطراتی که به تازگی منتشر شده ادعا کرد با محمد خزاعی سفیر، نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد دیدار کرده است.

در بخشی از این کتاب با عنوان "عشقِ مخصمه‌آفرین: حکایت‌های من درباره آنچه ارزش جنگیدن داشتند" ، آمده است : نخستین ملاقات با سفیر ایران در سازمان ملل متحد از یک روز بعدازظهر در شهر نیویورک در روز روشن شروع شد. به جای پیدا کردن کنجی ساکت در سازمان ملل که موجب حیرت همه می‌شد یا میزبانی از وی در مقر نمایندگی آمریکا که پر از روزنامه‌نگار بود قرار شد در محل خزاعی وی با وی ملاقات کنم.

به آرامی سمت در رفتیم و زنگ را به صدا درآوردیم که معمول‌ترین کار ممکن بود. دستیار سفیر جواب داد و سفیر، پایین پله‌ها سلام و احوال‌پرسی کرد. دست‌هایم را بیرون آوردم تا با وی دست بدهم. همان‌ کاری که روزی چندین بار در سازمان ملل انجام می‌دهم ولی وی خود را جمع کرد و دست را روی سینه‌ قرار داد. بعد یادم آمد که مردهای مذهبی ایران با زنها دست نمی‌دهند.

سفیر ایران محمد خزاعی ، فرد تحصیل‌کرده در آمریکا که سابقاً عضو مجلس و نماینده ایران در بانک جهانی بود.

بسیاری از ملاقات‌ها و تماس‌های تلفنی گاه‌گاه با سفیر ایران برای رد و بدل کردن پیام‌هایی میان پایتخت‌های دو کشور یا رایزنی درباره مسائل محل نگرانی انجام می‌شد.  دنبال آزادی سه کوهنورد آمریکایی بازداشت‌شده در ایران که سرانجام آزاد شدند، بودم. ضمن اینکه می‌خواستم آنها رابرت لوینسون مأمور اسبق اف‌بی‌ای را که از سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده و هنوز هم مفقود است برگردانند.

خواستار اتمام حملات نیروهای ایران به پرسنل ارتش آمریکا در عراق شدم و عزم آمریکا برای تلافی آن حملات را به آنها منتقل کردم. از طرف وزارت دفاع آمریکا پیشنهاد راه‌اندازی یک هاتلاین نظامی میان نظامیان دو کشور به منظور جلوگیری از درگیری‌های ناخواسته در خلیج فارس را مطرح کردم که ایران آن را نپذیرفت. گاهاً مجبور بودم گلایه‌های خزاعی درباره شنودهای اف‌بی‌آی از وی و همکاران وی در نیویورک را تحمل کنم. اغلب درباره برنامه هسته‌ای ایران رایزنی می‌کردیم و هشدار می‌دادم آمریکا متعهد به متوقف کردن این برنامه با هر ابزار ممکن است.

این کانال محرمانه تا سال‌ها برای عده زیادی علنی نشد و غیر از اف‌بی‌آی و احتمالاً اسرائیلی‌ها کسی از آن با خبر نبوده است. 

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ