کد خبر: ۱۳۶۸۹۹
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۷/۲۱

امیدواری رییس سازمان بورس به معاملات پسته در بازارها و قیمت جهانی

امیدواری رییس سازمان بورس به معاملات پسته در بازارها و قیمت جهانی

رییس سازمان بورس با اشاره به وضعیت برد برد کشاورز، صادرکننده و سرمایه گذار در معاملات آتی گفت: امید می رود معاملات پسته در بورس کالا نقش تعیین کننده ای در بازارها و قیمت گذاری جهانی ایفا کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شاپور محمدی در مراسم افتتاح معاملات آتی پسته در بورس کالا اظهار داشت: امروز در حالی شاهد آغاز معاملات قراردادهای آتی پسته در این بورس هستیم که قطعا لازم است در معاملات پسته از نظرات فعالان و دست اندرکاران صنعت چه برای تعیین ریزساختارهای معاملاتی و چه برای تعیین دستورالعمل های معاملاتی و نحوه قیمت گذاری ها استفاده کنیم.

وی افزود: معاملات آتی یکی از ابزارهای مشتقه است که در دنیا برای پوشش ریسک به آن توجه شده است. وقتی یک نفر قرارداد آتی را خریداری کند، قیمت را برای خود تعیین کرده و نسبت به نوسانات آتی، ریسک ها را پوشش می دهد. ضمن اینکه معاملات آتی در کشف واقعی قیمت نیز موثر است.اگر بازار یک کالا از بازار نقدی خوبی برخوردار نباشد و یا گردش نقدینگی آن بیش از حد باشد، یکی از راهکارها برای ساماندهی این بازار، مشتقه سازی آن کالا است.

این مقام مسئول گفت: محصولات تولیدی همچون پسته و زعفران چرا باید توسط کشورهای دیگر تعیین شود در حالی که سمت عرضه تنها وابسته به ایران است. در این زمینه قطعا بورس کالا کمک می کند تا دسترنج کشاورزان ایرانی به درستی قیمت گذاری و به مرجع قیمت دنیا تبدیل شود. البته بورس های کالایی دنیا بیش از صد سال قدمت دارند اما امروز شاهد یک تحول و شروع خوب در این زمینه هستیم.  

محمدی ادامه داد: ممکن است صادرکننده ای به خرید محصول کشاورزی نیاز داشته اما نقدینگی لازم را در اختیار نداشته باشد، ممکن است کشاورزی برای فروش کالا دچار مشکل باشد و حتی از قیمت های واقعی اطلاع نداشته باشد. در نتیجه بورس کالا و معاملات آتی یک وضعیت برد برد را هم برای کشاورز و هم برای صادرکننده و سرمایه گذار ایجاد می کند. امید می رود معاملات پسته در بورس نقش تعیین کننده ای در بازارها و قیمت گذاری جهانی ایفا کند و خرما و کشمش هم در آینده نزدیک در این بازار عرضه شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ