کد خبر: ۱۳۶۹۲۹
۱۰:۷ - ۱۳۹۸/۷/۲۲

تحلیلی از آینده مبهم بورس و پیش بینی عملکرد ۶ ماهه دوم شرکت ها
مدیرعامل تامین سرمایه نوین اعلام کرد:

تحلیلی از آینده مبهم بورس و پیش بینی عملکرد ۶ ماهه دوم شرکت ها

مدیرعامل تامین سرمایه نوین با اشاره به ریشه رونق یکی دوساله بازارسهام و افزایش ارزش معاملات ، وضعیت آینده بورس را مبهم دانست و عملکرد شرکت ها در نیمه دوم سال را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی نادی قمی درباره وضعیت حال و آینده بازار سرمایه و عملکرد شرکت ها در نیمه دوم سال جاری به سنا گفت: اگر چه رونق بازار سهام در بسیاری از کشورها از رشد سریع سودآوری شرکت ها، توسعه بازار فروش بنگاه های اقتصادی یا کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حکایت دارد که ارزش گذاری بالاتر بازار سهام را توجیه می کند اما رونق یکی دوساله اخیر بازار سهام عمدتا ریشه در شرایط تورمی اقتصاد دارد.

وی افزود: در اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ شوک بزرگ اقتصاد در قالب تخلیه آثار نقدینگی فزاینده اقتصاد در بازارهای مختلف ( بازار ارز، مسکن، خودرو، طلا و سهام) نمود پیدا کرد. از آن هنگام بازار سهام رونق مناسبی را تجربه کرد به نحوی که طی چند ماه اخیر شاخص کل بازار سهام نزدیک به ۱۴۰ هزار واحد رشد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه همزمان با رشد بازار سهام ، شاهد افزایش ارزش معاملات روزانه بازار و ورود نقدینگی و سرمایه‌گذاران حقیقی به بازار سهام بودیم، گفت: افزایش ورود نقدینگی ، افزایش ارزش معاملات روزانه، افزایش عمق بازار ، کاهش فاصله بین قیمت تقاضا و قیمت عرضه اوراق بهادار و افزایش معاملات احساسی در بازار سهام طی ماه ها و هفته های اخیر همگی حکایت از چیرگی رفتار معاملاتی سرمایه گذاران حقیقی ( خُرد) دارد .

نادی قمی ادامه داد:  این سرمایه گذاران عمدتا با تکیه بر تحلیل های تکنیکال و تحت تاثیر نظرات منعکس شده در شبکه های اجتماعی در خصوص سهام شرکت ها، اقدام به خرید یا فروش می کنند و اغلب، نمادهای پربیننده در شبکه های اجتماعی تحت تاثیر حرکت های گروهی قرار می گیرند. بنابراین نوسان شدید قیمت ها در بازار سهام طی هفته های اخیر که در قالب افزایش یا کاهش چند هزار واحدی شاخص کل بورس در یک روز نمایان می شود، بیشتر به تمایلات احساسی سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای وابسته است و منعکس کننده اشتباهات قضاوتی گروهی است تا اشتباهات تصادفی غیر همبسته.

وی گفت: این شرایط را وجود سرمایه گذاران اخلاگر و بورس اولی ها که بر اساس شایعات معامله می کنند یا معاملات را از روی دست دیگران کپی می کنند، حادتر کرده و نقش  تعادلی سرمایه گذاران عقلایی را مخدوش می کند. این دسته از معامله گران با تصور اینکه اطلاعات دقیق و دست اولی در اختیار دارند ، اقدام به خرید و فروش می کنند و قیمت سهام برخی از شرکت ها را متورم کرده و گاهی موجب فاصله گرفتن بازار سهام از ارزش های واقعی و منصفانه می شوند.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین افزود: اثر این دسته از سرمایه گذاران در شرایط ناپایدار اقتصاد که انتظارات تورمی در جامعه نقش عمده دارد و بازار مستعد بیش واکنشی به اخبار است ، چند برابر می شود. با این حال فعالان بازار سهام با تکیه بر اطلاعات ماهانه و برآورد عملکرد مناسب شرکت ها در فصل دوم سال جاری، انتظار دارند بازار سهام با وقفه چند هفته ای به رشد ادامه دهد.

نادی قمی تصریح کرد: البته شواهد حکایت از تدوام و تشدید عوامل ایجاد تنش در منطقه دارد و نماگرهای کلان اقتصادی تحت تاثیر تورم موجود در اقتصاد، ناپایدار است بنابراین تحلیل وضعیت آینده بازار سهام تا حدودی غیردقیق و توام با ابهام است. با توجه به برآورد ثبات نسبی قیمت های مواد خام در بازار های جهانی و نیز تداوم تورم به رغم پیش بینی تشدید تنش ها و افزایش قیمت حامل های انرژی و خوراک ، می توان انتظار داشت عملکرد شرکت های بورسی و فرابورسی در  سال ۹۸ بهتر از سال گذشته باشد. همچنین این انتظار وجود دارد امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز فراهم شود لذا ارزشگذاری بالاتر بازار سهام تا حدودی قابل توجیه است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» جواد حسن زاده | ساعت ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۷/۲۲
0
0
پاسخ
سلام وضعیت بورس 6ماه دوم سال توضیع دادید وضعیت بلوک سهام فااهواز چرا در سپرده گزاری حل نمی شود اینها قوانین دست پا گیر را چرا اصلاح نمیکنند
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ