کد خبر: ۱۳۶۹۵۱
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۷/۲۲

شرکت ها با سهام ممتاز هم پذیرش می شوند/ تفاوت دو سهم خاص/ اصلاح دستورالعمل
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس:

شرکت ها با سهام ممتاز هم پذیرش می شوند/ تفاوت دو سهم خاص/ اصلاح دستورالعمل

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس از اضافه شدن سهام ممتاز به اساسنامه نمونه شرکت های ثبت شده و اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید محمدعلیزاده در خصوص مصوبه اخیر هیات مدیره سازمان بورس به سنا گفت: پیرو درخواست‌ های متعدد ارسالی برای پذیرش شرکت هایی که به علت ترکیب سهامداری خاص قادر حضور در بورس یا فرابورس نبوده و درخواست پذیرش سهام با حقوق ممتاز داشتند، سازمان بورس با اضافه کردن موادی به اساسنامه نمونه شرکت های ثبت شده ( به استثنای نهادهای مالی و پولی )، شرایط پذیرش اینگونه شرکت ها را تسهیل کرد.

تفاوت های دو نوع سهام ممتاز

وی افزود: شرکت هایی که بعد از مصوبه در بورس یا فرابورس پذیرفته می شوند، می توانند با ارایه درخواست به هیات پذیرش، بخشی از سهام را در قالب سهام ممتاز تعریف کرده و اساسنامه را با تعیین شرایط سهام ممتاز نزد سازمان ثبت کنند. سهام ممتاز به دو شکل نوع الف و ب تعیین شده که نوع الف، سهام ممتازی است که حق رای بیشتر آن در زمان انتخاب اعضای هیات مدیره متعلق به سهامداران تعیین شده باشد و در صورت فروش سهام توسط این گروه، کلیه حقوق متصور بر سهام ممتاز از بین خواهد رفت.

این مقام مسئول ادامه داد: در چنین شرایطی سهام ممتاز حداقل ۳۰ درصد سرمایه شرکت را تشکیل می‌دهد ولی حداکثر سهام ممتاز باید به میزانی باشد که الزامات مقرر در خصوص میزان سهام شناور آزاد ناشر پذیرفته شده را رعایت کند. در اینگونه موارد نسبت سهام ممتاز از کل سرمایه و میزان حق رای آن جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره به درخواست متقاضی و پس از تایید هیات پذیرش بورس یا فرابورس در متن اساسنامه شرکت متقاضی درج می‌شود.

علیزاده در خصوص سهام نوع ب نیز گفت: سهام نوع ب، سهام ممتازی است که حق رای بیشتر آن در زمان انتخاب اعضای هیات مدیره متعلق به سهم باشد و مزیت آن در صورت فروش سهام نیز به شخص خریدار منتقل خواهد شد. در چنین شرایطی سهام ممتاز حداقل ۳۰ درصد و حداکثر ۵۰ درصد سرمایه شرکت را تشکیل می‌دهد و حداکثر ۵ برابر سهام عادی در زمان انتخاب اعضای هیات مدیره حق رای دارد. میزان حق رای سهام ممتاز جهت انتخاب اعضای هیات مدیره در اینگونه موارد به درخواست متقاضی و پس از تایید هیات پذیرش بورس یا فرابورس در متن اساسنامه شرکت متقاضی درج می‌شود.

دو گروه متقاضی برای پذیرش در بورس یا فرابورس

وی گفت: طی چند سال گذشته درخواست‌ها از سوی متقاضیان پذیرش در بورس یا فرابورس مبنی بر گنجاندن موضوع سهام ممتاز در اساسنامه آن ها به سازمان ارایه شده بود. شرکت های متقاضی به علت ترکیب سهامداری خواستار تعیین ترکیب هیات مدیره بصورت مشخص و غیر قابل تغییر یا در اختیار داشتن اکثریت اعضای هیات مدیره (بیش از حق رای خود) بودند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان با اشاره به ماهیت درخواست های ارایه شده عنوان کرد: متقاضیان به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول شامل شرکت‌هایی بودند که سهامداران آنها در سنوات گذشته طی توافقی که با یکدیگر داشتند اعضای هیات مدیره را انتخاب کرده بودند و تمایل داشتند همین توافق را پس از عرضه سهام نیز حفظ کنند. لذا هر یک از سهامداران شرکت متقاضی نگران بودند با عرضه سهام کرسی در هیات مدیره را از دست بدهند.

علیزاده ادامه داد: دسته دوم شرکت‌هایی بودند که برخی از سهامداران آن ها درصد کمی از مالکیت سهام را در اختیار دارند ولی به علت اینکه تاسیس و تداوم فعالیت، کسب درآمد و سودآوری شرکت، تامین مواد اولیه و ... به طرز با اهمیتی به یک یا چند سهامدار وابسته باشد، سهامداران مزبور خواستار انتخاب اکثریت اعضای هیات مدیره بودند.

دستورالعمل نحوه انجام معاملات اصلاح می شود

وی در خصوص نحوه معامله سهام ممتاز نیز گفت: پس از اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات، مراتب متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد. با اصلاح برخی از مفاد دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس و فرابورس، پذیرش سهام ممتاز بلامانع است.سرمایه گذارانی که پس از پذیرش این دسته از شرکت ها سهامدار آن می شوند از حقوق ممتاز برخی از سهامداران و یا سهام، آگاهی لازم را دارند و با این آگاهی نسبت به خرید سهام اقدام می کنند. این موضوع مشمول ناشرانی که در حال حاضر در بورس تهران یا فرابورس پذیرفته شده‌ اند، نخواهد بود.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» جواد حسن زاده | ساعت ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۷/۲۲
0
0
پاسخ
با سلام سهام ممتاز عالی ولی اول مقررات زدایی نمونه بارز سهام فااهواز چند وقته در سپرده گزاری مرکزی گیر انتقال است علت را نمی دانم چیست
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ