کد خبر: ۱۳۶۹۸۵
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۷/۲۳

افزایش۳۳ هزار میلیارد تومانی بودجه حقوق کارمندان دولت با میانگین رشد ۱۵ درصدی
رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد :

افزایش۳۳ هزار میلیارد تومانی بودجه حقوق کارمندان دولت با میانگین رشد ۱۵ درصدی

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال آینده حداقل باید ۳۳ هزار میلیارد تومان بیشتر از سال جاری برای افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان در نظر گرفت و متوسط افزایش حقوق در سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت در حاشیه دوازدهمین جلسه ستاد بودجه سال آینده با اشاره به اینکه در دوازدهمین جلسه ستاد بودجه بخش مصارف که رو به افزایش است، بررسی شد، گفت: قصد داریم سال آینده سال رونق اقتصادی باشد و مجامع جهانی نیز پیش بینی کردند در سال آینده اقتصاد ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه از رکود خارج می‌شود.

وی افزود: قصد داریم سال آینده هر چقدر می‌توانیم برای رشد اقتصادی در طرح‌های عمرانی سرمایه گذاری کنیم به همین علت برای اینکه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشیم 53 درصد اعتبارات عمرانی را افزایش دادیم.

این مقام مسئول ادامه داد:​ از دو محل می‌توانیم رشد اقتصادی ایجاد کنیم که یکی از آن‌ها طرح‌های تولیدی بنگاه‌ها است که بیشتر بخش خصوصی در آن فعالیت می‌کند و از طریق بانک‌ها به آن‌ها کمک می‌شود و بخش دیگر مربوط به طرح‌های عمرانی است که دولت همه اعتبارات آن را پرداخت می‌کند.

نوبخت با اشاره به اینکه بخش خصوصی به دنبال بازیابی خود است گفت: دولت نباید سال آینده در طرح‌های عمرانی که اشتغال را تامین خواهد کرد، کم بگذارد. سال آینده حداقل باید 33 هزار میلیارد تومان بیش از سال جاری برای افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان در نظر بگیریم که متوسط افزایش حقوق در سال آینده 15 درصد خواهد بود.

وی افزود: پیش بینی می‌شود سال آینده حدود 100 هزار نفر از شاغلین بازنشسته شوند. با توجه به متوسط پرداخت به این تعداد حداقل 13 هزار میلیارد تومان نیاز داریم تا به این تعداد از بازنشستگان پرداخت کنیم.برای همسان سازی حقوق بازنشستگان که هنوز قانون آن به طور قطعی ابلاغ نشده است، می‌خواهیم سال آینده 6 هزار میلیارد تومان اختصاص دهیم بنابر این بیشترین هزینه‌ها و سطح مصارفی که برای امور مختلف در نظر گرفته شده امور رفاهی و اجتماعی است که سال آینده 18 درصد رشد خواهد داشت بر این اساس مصارف سال آینده افزایش پیدا می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد:​ معمولاً جامعه اینطور ارزیابی می‌کند که اگر هزینه‌های جاری افزایش پیدا کند کار بدی است و اگر طرح‌های عمرانی افزایش یابد کار خوبی است. اما این هزینه‌های جاری که جامعه از آن استقبال نمی‌کند شامل پرداخت حقوق بازنشستگان، افزایش حقوق شاغلین، اعتباراتی که برای همسان سازی حقوق است و همچنین پرداخت‌هایی نیز به صندوق‌های تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.

نوبخت گفت: این هزینه‌های جاری را نمی‌توان کاهش داد. حتی هزینه‌هایی که مربوط به آموزش و پژوهش و سلامت و درمان است کاهش آن‌ها به منزله کاهش رفاهی است که برای همکاران و خانوار‌ها ایجاد می‌کنیم اما دولت معتقد است هر چه می‌تواند در هزینه‌ها صرفه جویی کند و فشاری به آنچه که سفره مردم گفته می‌شود، وارد نشود.

وی افزود: تملک دارایی‌های مالی بخش دیگری از موضوع بحث جلسه امروز بود که در سال‌های گذشته اسنادی را منتشر کردیم که سررسید آن را به موقع پرداخت می‌کنیم گرچه در سال‌های دور از این بابت برخی‌های خاطره خوبی ندارند الان حتی خارج از تخصیص به خزانه اجازه دادیم که بتواند سررسید اوراق و رسید آن را اعم از سود و سررسید اصل را بدون اجازه از برنامه و بودجه در زمان مقرر از خزانه پرداخت کند.

این مقام مسئول ادامه داد:​ سال جاری 31 هزار میلیارد تومان برای سر رسید اوراق و سود اسناد منتشر شده اختصاص دادیم که این عدد در سال آینده به 47 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد یعنی 52 درصد نسبت به سال جاری رشد خواهد داشت که منابع تامین آن امروز مشخص شد. علاوه بر اینکه در هزینه‌های غیر ضروری صرفه جویی لازم را خواهیم داشت یک کمیته هزینه یاب نیز تشکیل شده که همه هزینه‌ها را برای سال آینده بررسی می‌کند تا بدانیم چه مقدار می‌توانیم هزینه‌ها را حذف کنیم.

وی افزود: بار سنگین اقتصادی در حال حاضر بر دوش مردم است و دولت می‌خواست بیشتر افزایش حقوق و پرداخت داشته باشد. اما غیر از پرداخت حقوق، طرح‌های عمرانی و بازپرداخت تعهدات وظایفی داریم که نمی‌توانیم همه اعتبارات را صرف شاغلین و بازنشستگان کنیم.

نوبخت گفت: در حال حاضر هزاران جوان در طرح‌های عمرانی کار می‌کنند و اگر همه پول‌ها را صرف هزینه‌های جاری کنیم نمی‌توانیم منابع لازم را برای طرح‌های عمرانی تامین کنیم به همین جهت روز‌های بسیار سخت و دشواری به همکاران در برنامه و بودجه می‌گذرد تا بتوانیم از این منابع محدود شده حداکثر استفاده را ببریم تا بهره‌وری بالا داشته باشیم و اصلاح ساختار بودجه را نیز انجام دهیم.

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ