کد خبر: ۱۳۷۰۳۱
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۷/۲۵

عراقچی: ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات برجامی است

عراقچی: ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات برجامی است

معاون سیاسی وزارت خارجه گفت: ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نمی کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پنجمین دور رایزنی های سیاسی ایران و سوئد به ریاست عباس عراقچی و آنیکا سودر قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد در تهران برگزار شد.  طرفین در این دور از رایزنی ها مهمترین مسائل و تحولات بین المللی و همچنین موضوعات مربوط به روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

سودر با تبیین اراده سیاسی سوئد برای استمرار و فعال نگهداشتن همکاری های دوجانبه و حل مسائل مبتلابه اعلام کرد: هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت بویژه امنیتی برای کلیه طرف ها است حمایت کردیم. کماکان امیدواریم برجام بتواند به یمن تلاش های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران به حیات خود ادامه دهد.

عراقچی با قابل قبول و رو به رشد خواندن تعاملات و همکاری های دو کشور در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، گفت: ایران علی رغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم و فشار حداکثری سعی کرده است همچنان پنجره های تعامل و سیاست را باز نگهدارد اما متاسفانه اروپا فقط به حمایت های سیاسی اکتفا کرده و از دادن هزینه برای ادامه حیات این توافق خودداری می کند.

وی افزود: تصمیم ایران مبنی بر انتخاب رویکرد مقاومت حداکثری و فعال در برابر فشار حداکثری در واکنش به سیاست های غیرقابل قبول آمریکا است. 

این مقام مسئول ادامه داد: تداوم اجرای یکجانبه برجام توجیه پذیر نیست. ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد. از اروپا انتظار داریم مواضع سازنده اتخاذ کرده و به منظور بازسازی اعتماد واقعا هزینه کند. 

عراقچی در خصوص آخرین وضعیت منطقه گفت: متاسفانه منطقه در نتیجه سیاستها و رفتارهای غلط و اشتباه برخی از کنشگران شاهد تشدید تنش ها و بحرانها و به مخاطره  افتادن ثبات و امنیت است. امنیت در منطقه غیرقابل تقسیم است. آزادی کشتیرانی و امنیت انرژی باید برای همه باشد. ایران برای این منظور تاکنون طرح ها و پیشنهاداتی را ارائه کرده است که آخرین آنها ابتکار صلح هرمز با تکیه بر کشورهای منطقه و مبتنی بر اصل عدم مداخله و تجاوز می باشد. از کلیه کشورها از جمله سوئد دعوت می کنیم برای پیشبرد این ابتکار همکاری کنند. 

سودر با اشاره بر اهمیت ادامه حیات برجام، لزوم انجام تلاش های همه جانبه برای این مهم را مورد تاکید قرار داد. وی با ابراز نگرانی نسبت به تحولات جاری در منطقه گفت: تداوم و گسترش تنش ها و بحرانها نشان داده است که راه حل سیاسی و سیاسی تنها راه حل است و سوئد آمادگی دارد از کلیه تلاشها و ابتکارات موجود حمایت کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ